Wielki Czwartek. Biskup Andrzej Czaja do kapłanów: Nie wolno nam dzielić

9 miesięcy temu

Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Koncelebrujący mszę św. kapłani odnowili na ręce swojego ordynariusza przyrzeczenia złożone podczas święceń.

Wielki Czwartek. „Jesteśmy posłani do wszystkich”

– Trzeba byśmy byli kapłanami serdecznymi i kapłanami Bożego Ducha – mówił w kazaniu biskup Czaja. – Tego Ducha otrzymaliśmy wszyscy w dniu chrztu. Potem w sakramencie bierzmowania, a my kapłani w dniu święceń. Ale ono nie oznacza gwarancji bycia kapłanem pełnym Ducha Bożego. O to się trzeba zatroszczyć. Duch tego świata jest bardzo zaborczy i przenika niepostrzeżenie w nasze życie chrześcijańskie, kapłańskie. Działa jak tlenek węgla. Potrafi sprawić, iż przestajemy żyć Bożym życiem. Zły duch chętnie nas zawłaszcza i zniewala. Jego wpływ ujawnia się na różne sposoby.

– Należy Bożego Ducha przywoływać – radził biskup. – Zapraszać Go, a nade wszystko okazywać mu posłuszeństwo. Trzeba się o to starać, zabiegać, aby Duchowi Świętemu Służyć. Wtedy też jesteśmy sługami Boga. Warto siebie dziś zapytać: Komu ja służę? Czy ja w ogóle służę? A może chcę, żeby wszyscy inni mi służyli, łącznie z Bogiem. To lansuje dzisiaj świat. Duchowość świata każe człowiekowi zaspokajać życzenia, pragnienia i zachcianki. choćby Pan Bóg jest dobry wtedy, gdy spełnia nasze oczekiwania. Jak nie, dąsamy się i odwracamy.

– Nie ma wątpliwości, iż jesteśmy kapłanami według Bożego Ducha, jeżeli posługujemy jak On. Gdy służymy jedności i pokojowi. Gdy służymy prawdzie i miłości. Nie wolno nam dzielić, nie wolno nam różnicować. Nie możemy się opowiadać za jedną tylko grupą społeczną, polityczną. Oraz nie powinniśmy różnicować parafian. Jesteśmy posłani do wszystkich – podkreślił.

Wielki Czwartek. Poświecenie olejów

Przedstawiciele różnych ruchów działających w diecezji opolskiej przynieśli do ołtarza oleje do poświęcenia.

Biskup Andrzej Czaja poświęcił olej chorych używany przy udzielaniu sakramentu chorych, olej katechumenów, którym namaszcza się dorosłych przygotowujących się do bierzmowania oraz konsekrował Krzyżmo potrzebne podczas udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i kapłaństwa, a także podczas konsekracji kościołów i ołtarzy.

Biskup Andrzej Czaja sporządził i poświęcił Krzyżmo. Fot. Kog

Krzyżmo jest mieszaniną oliwy z balsamem i symbolizuje Chrystusa, w którym bóstwo złączone jest z człowieczeństwem. Przed jego konsekracją biskup wlewa balsam do oliwy i miesza je starannie. Następnie odmawia modlitwę konsekracyjną. Włączają się w nią, wyciągając prawe ręce w stronę naczynia z Krzyżmem, obecni w kościele kapłani.

Wieczorem Msza św. Wieczerzy Pańskiej

Biskup opolski podziękował członkom liturgicznej służby ołtarza i nadzwyczajnym szafarzom oraz wszystkim posługującym w kościele za ich codzienne zaangażowanie. Szczególnie swoim biskupom współpracownikom za ich pracę w czasie jego długiej choroby. Zachęcił wiernych do modlitwy za kapłanów, o powołania do kapłaństwa i do małżeństwa. Przypomniał, iż Wielki Czwartek jest dniem, w którym Pan Jezus zostawił chrześcijanom Eucharystię i kapłaństwo, a myjąc nogi uczniom, dał wszystkim przykład miłości bliźnich.

W Wielki Czwartek wieczorem we wszystkich kościołach celebrowana jest Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. W czasie liturgii pod przewodnictwem biskupa, ale także w wielu parafiach podczas tej mszy celebrans myje nogi 12 uczestnikom liturgii (mogą wśród nich być także kobiety), naśladując gest Pana Jezusa z Wieczernika umywającego nogi swoim uczniom.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału