

W głęboko teologicznym sensie Wielki Piątek to wyraz tego, iż Bóg przeznaczył każdego człowieka do zbawienia. Doktor ojciec Wiesław Dawidowski wyjaśnia, iż pamiątka śmierci i ukrzyżowania Jezusa ma ludziom uświadomić, iż miłość Boga do człowieka jest absolutna i niezachwiana.
Na antenie radiowej Jedynki duchowny podkreślił, iż Wielki Piątek przypomina nam o ofierze, którą złożył Chrystus.
Dziś Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. W Kościele katolickim nie sprawuje się mszy. Wieczorem wierni uczestniczą w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej, na zakończenie której udzielana jest komunia święta.
W Wielki Piątek katolików obowiązuje zachowanie ścisłego postu. Kościół tego dnia nie celebruje jednak smutku, tajemnica krzyża łączy się bowiem ściśle ze Zmartwychwstaniem Chrystusa.
Pierwsi chrześcijanie już w III wieku śpiewali hymn, w którym krzyż jest nazwany „drzewem zbawienia”.
Podczas wieczornej liturgii Wielkiego Piątku odbywa się adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem, jest wnoszony przed ołtarz. Celebrans odsłania ramiona Krzyża, a wierni podchodzą i przyklękają przed nim tak jak przed Najświętszym Sakramentem. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu. Do Wigilii Paschalnej jest najważniejszym punktem w kościele.
Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament przenosi się do Grobu. Zostaje wystawiona monstrancja z Hostią, okryta białym, przezroczystym welonem. Symbolizuje to zdjęcie z krzyża i pogrzeb Chrystusa. (IAR)