Starachowice świętują jubileusz 400-lecia lokacji miasta. W tym tygodniu wydarzenia w Starachowicach skupiają się na żydowskiej przeszłości dawnego Wierzbnika, który dał początek współczesnemu miastu.
Na rynku pojawił się mobilny pawilon wystawienniczy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a dziś w planach jest spacer po cmentarzu żydowskim.
Edukatorzy Muzeum POLIN prowadzą zajęcia z dziećmi w sposób pozwalający doświadczyć historii.
Centralnym punktem pawilonu jest trójwymiarowa makieta sztetla, która przybliża topografię polsko-żydowskiego miasteczka. Z kolei na wirtualnej mapie Wierzbnika można zobaczyć współczesne zdjęcia miejsc, w których dawniej mieściła się synagoga, mykwa, czy inne miejsca związane z życiem codziennym Żydów. Dzięki cytatom zaczerpniętym z przedwojennych pamiętników, odwiedzający dowiadują się więcej o trzech językach polskich Żydów: polskim, jidysz i hebrajskim. Dzieci podczas warsztatów uczyły się żydowskich tańców i próbowały chałki upieczonej przez jedną z lokalnych piekarni wymienia Aleksandra Sarzyńska z Parku Kultury.
– My znamy chałkę słodką, ale oryginalna żydowska jest wytrawna i ona szczególnie smakowała dzieciom. Przypominamy także inny element naszej wspólnej kultury, czyli monidła. Pokazujemy, czym były te retuszowane i kolorowane zdjęcia ślubne, a dzieci choćby wcieliły się w role państwa młodych i miały wykonane takie portrety.
Dziś o 17.00 rozpocznie się natomiast spacer po cmentarzu żydowskim w Starachowicach. Oprowadzi po nim regionalista Maciej Frankiewicz.
– Cmentarz powstał w 1892 lub 1894 roku, pochówki zaczynały się od górnej części cmentarza, do dziś pozostało około 400 macew, które stoją w tym samym miejscu, gdzie były ustawione. Cmentarz funkcjonował do 1945 roku. Można tu znaleźć typowe dla regionu małopolsko-świętokrzyskiego symbole, a więc symbol złamanego drzewa, świec złamanych na pół – to zwłaszcza na grobach kobiet, które zapalały świece szabatowe. Nie ma postaci ludzkich, bo tego zabraniał Talmud, ale są alegorie odnoszące się do cech człowieka, np. bądź odważny jak lew czy rączy jak jeleń. Miejscowy piaskowiec zachował się w bardzo dobrym stanie i można te macewy oglądać.
Na zakończenie tego etapu świętowania jubileuszu miasta zaplanowano koncert Hava Nagila, który odbędzie się 25 maja w amfiteatrze w parku miejskim.