Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy złożyło oficjalny wniosek o dofinansowanie w wysokości 300 milionów złotych w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia. To maksymalna możliwa kwota dofinansowania. Pozostała część środków zostanie zabezpieczona z budżetu Centrum oraz przy współudziale Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który aktywnie wspiera projekt.
Pod koniec marca Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs, w ramach którego szpitale onkologiczne mają otrzymać dotację od 50 do 300 milionów złotych na budowę, przebudowę, modernizację lub doposażenie infrastruktury. To obietnica Izabeli Leszczyny, która wcześniej anulowała rozstrzygnięty pod koniec rządów PiS nabór, w ramach którego Centrum Onkologii otrzymało 300 milionów na rozbudowę placówki.
Projekt zakłada budowę nowego, pięciokondygnacyjnego Centrum Innowacyjnych Terapii Onkologicznych, w którym znajdą się m.in. Oddziały Onkologii Klinicznej, Ambulatorium Chemioterapii oraz nowoczesne pracownie cytostatyków. Równolegle przeprowadzona zostanie kompleksowa modernizacja budynku głównego – obejmująca m.in. rozbudowę bloku operacyjnego, zwiększenie liczby stanowisk na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, unowocześnienie Zakładu Endoskopii, Apteki Szpitalnej czy Zakładu Patologii Nowotworów i Patomorfologii.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Centrum Onkologii znów powalczy o miliony na rozbudowę
– Nowotwory złośliwe to jedno z największych wyzwań zdrowotnych współczesności. Tylko w 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano ponad 11 tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka. Codziennie w Ambulatorium Chemioterapii Centrum leczonych jest od 250 do 300 pacjentów, a całkowita liczba osób objętych opieką w placówce sięga dziennie ok. 1,5 tysiąca – podkreśla Małgorzata Rogatty, rzeczniczka szpitala.
– Skala potrzeb rośnie z roku na rok. Naszym obowiązkiem jest nie tylko odpowiadać na te potrzeby, ale też je wyprzedzać – poprzez inwestycje w nowoczesną infrastrukturę, technologie i komfort pacjenta
– dodaje zarząd Centrum Onkologii.
Centrum Onkologii znów walczy o 300 milionów
Dziś (7 lipca) szpital z siedzibą w Fordonie poinformował o złożeniu wniosku w ramach ponownie rozpisanego konkursu, który został ogłoszony 31 marca po anulowaniu jego wcześniejszej edycji. Nowa odsłona nie przyniosła znaczących zmian – utrzymano maksymalną kwotę dofinansowania (300 mln zł) oraz ogólny budżet programu w wysokości 4,5 mld zł.
– Dzięki decyzji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Centrum Onkologii zostało współwłaścicielem dokumentacji projektowej oraz pozwolenia na budowę, co umożliwiło ponowne złożenie aplikacji. 14 kwietnia 2025 r. radni wojewódzcy jednogłośnie przyjęli apel popierający starania Centrum, co stanowi jednoznaczny sygnał regionalnego zaangażowania i solidarności – zaznacza Rogatty.
@metropoliabydgoska.pl W budynku dyrekcji kolei przy Dworcowej ma powstać hotel. Uda się? #bydgoszcz #metropoliabydgoska #bydgoszczanie #kujawskopomorskie #dlaciebie ♬ original sound – MetropoliaBydgoska.PLCentrum informuje, iż równolegle realizowane są przygotowania do ogłoszenia przetargu i wyłonienia wykonawcy inwestycji. Zespół opracowuje Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) i przygotowuje procedury nadzoru inwestorskiego. Zarząd, pracownicy i przede wszystkim pacjenci Centrum Onkologii liczą na pomyślne dla szpitala rozstrzygnięcie tego konkursu, jak i kolejnych. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, iż jeszcze w 2025 roku ogłosi dwie rywalizacje w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej; Centrum planuje aktywnie uczestniczyć w obu z nich
- Konkurs na wzmocnienie potencjału infrastruktury szpitali onkologicznych, w ramach którego CO zamierza rozbudowywać infrastrukturę oraz doposażyć szpital w sprzęt i aparaturę medyczną.
- Konkurs na tworzenie Stref Komfortu dla Pacjentów Onkologicznych, za pomocą którego szpital chce poprawić warunki oczekiwania i pobytu pacjentów poprzez m.in.: modernizację poczekalni, tworzenie ergonomicznych przestrzeni wspólnych, systemy informacji wizualnej oraz systemy kolejkowe w Poliklinice – wzorowane na efektywnym rozwiązaniu wdrożonym już w Ambulatorium Chemioterapii.
Przypomnijmy, iż fordońska lecznica starała się też o środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Ministerstwo Zdrowia dwukrotnie nie wydało rekomendacji do przyznania jej dotacji na modernizację i zakup sprzętu medycznego. Placówka liczyła na ponad 70 milionów wsparcia; wcześniej z tego samego programu, finansowanego z środków Krajowego Planu Odbudowy, spore środki otrzymały szpitale Biziela i Jurasza.