Wnioski o pomoc mrozową u nas najszybciej w Polsce!

5 godzin temu
Zdjęcie: Piotr Żołądek, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach / Fot. Marzena Smoręda - Radio Kielce


Do wtorku, 22 października 2024 roku, trwa nabór wniosków o przyznanie nadzwyczajnego wsparcia dla poszkodowanych przez przymrozki lub grad producentów rolnych, którzy ponieśli straty w uprawach owoców. Świętokrzyscy rolnicy składają wnioski najlepiej w kraju.

O wsparcie finansowe, mogą ubiegać się producenci między innymi: agrestu, aronii, porzeczek, brzoskwiń, czereśni, gruszekGruszka – owoc w większości niewielkich drzew z rodziny … More, jabłekJabłko – jadalny, kulisty owoc drzew z rodzaju jabłoń… More, moreli, orzechów włoskich, śliwek, wiśni, borówek, jeżyn, malin, truskawek, innych owoców jagodowych i winorośli.

– W tej chwili w województwie świętokrzyskim zostało złożonych już około 7,8 tysięcy wniosków, z czego ponad 5,3 tysięcy wpłynęło do Biura Powiatowego naszej Agencji w Sandomierzu. To jest wynik najlepszy w kraju, a wynika między innymi z tego, iż jeszcze przed ogłoszeniem naboru my już byliśmy do niego przygotowani – mówi o sprawnej pracy Piotr Żołądek, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

– Najwięcej wniosków mrozowych spływa od rolników w powiecie sandomierskim, ale choćby tam, w związku z gotowością pracowników i zwiększenia ich liczby, praca przebiega bardzo sprawnie – mówi Piotr Żołądek.

Z protokołów szkód, które udostępnił wojewoda świętokrzyski, wynika, iż uprawnionych do składania wniosków jest w województwie świętokrzyskim 9,5 tysiąca.

– Z tych danych wynika, iż wnioski może złożyć jeszcze około 1,7 tysięcy osób, a więc kilka – mówi Piotr Żołądek.

Jak dodaje, w upowszechnianie informacji o możliwości składania wniosków i terminów ARiMR włączył nie tyko media, ale choćby parafie i Kurie Biskupie w Kielcach i w Sandomierzu, ponieważ korzystanie z każdego nośnika informacji przynosi pozytywne efekty.

– Rolnik tę informację otrzymuje bardzo wcześnie i z różnych źródeł, co pozwala na równomierne rozłożenie pracy w biurach i zapobieżenie kumulacji wniosków w ostatnich dniach naboru, co może przecież doprowadzić do paraliżu systemu informatycznego – wyjaśnia dyrektor Żołądek.

Prowadzony w tej chwili nabór dotyczy wsparcie za zniszczenia w wyniku przymrozków wiosennych, które miały miejsce od 15 do 30 kwietnia 2024 roku, a także spowodowanych przez grad między 1 a 31 maja 2024 r. Wysokość pomocy zależy od rodzaju uprawy, powierzchni, na której była prowadzona oraz poziomu strat.

Dofinansowanie mogą otrzymać rolnicy, którzy złożyli wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2024 r. i zadeklarowali w tym dokumencie prowadzenie uprawy o powierzchni co najmniej 0,1 ha przynajmniej jednej z wymienionych roślin.

Wysokość szkód w prowadzonej przez nich średniej rocznej produkcji roślinnej musi wynosić powyżej 30 proc. oraz strata plonu wynosi powyżej 40 procent.

Nabór trwa od 1 do 22 października 2024 roku i jest prowadzony za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Obowiązkowo do wniosku należy załączyć:

  1. kopię protokołu oszacowania szkód;
  2. kopia umowy ubezpieczenia – o ile ją zawarto.

ARiMR wyda decyzje o przyznaniu pomocy do 6 grudnia 2024 roku, a środki z tytułu tego wsparcia powinny trafić do rolników do końca roku.

Idź do oryginalnego materiału