W ciągu zaledwie czterech dni, do zbiorników wpłynęło 1,6 miliona metrów sześciennych wody
Jak poinformowała Yianna Economidou, przedstawicielka departamentu rozwoju gospodarki wodnej, w ciągu zaledwie czterech dni do zbiorników wodnych Cypru spłynęło łącznie 1,6 miliona metrów sześciennych wody .
W rozmowie z Cypryjską Agencją Prasową powiedziała, iż największy napływ wody odnotowano w zbiorniku Kouris w Limassol. Od poniedziałku do zbiornika trafiło łącznie 377 000 metrów sześciennych wody.
Dodała, iż drugi co do wielkości dopływ odnotowano w zbiorniku Arminou w pobliżu wioski Ayios Nicolaos, obsługującym południowy rurociąg, do którego dopływ wyniósł 247 000 metrów sześciennych. Na trzecim miejscu znalazł się zbiornik Asprokremmos w wiosce dystryktu Pafos, Phoinikas, do którego dopływ wyniósł 214 000 metrów sześciennych.
Jak dodała, od początku roku hydrologicznego 1 października do zbiorników wodnych Cypru spłynęło łącznie 7,2 mln metrów sześciennych wody , przy czym opady deszczu w tym tygodniu przyczyniły się do niewielkiego wzrostu poziomu wody w zbiornikach – z 25,4 proc. w poniedziałek do 25,8 proc. w piątek.
Poziom zapełnienia przez cały czas jest jednak niski – w ubiegłym roku, o tej porze, tamy były zapełnione w 45,5%.
Chcemy więcej niż 100 milimetrów deszczu przez długi okres czasu, aby można było zrobić realną różnicę. Mamy nadzieję, iż stanie się to w ciągu kilku najbliższych dni – powiedziała.
W ciągu ostatnich czterech dni do trzech zbiorników w rejonie Pafos napłynęło łącznie 325 000 metrów sześciennych wody. Zbiorniki obsługujące obszar Pafos są w tej chwili najpełniejsze na wyspie , a w piątek poziom wody osiągnął 29,9 procent.
Obecnie w zbiornikach wodnych Cypru znajduje się łącznie 75,1 mln metrów sześciennych wody, co stanowi nieco ponad połowę ilości zanotowanej w tym samym okresie w zeszłym roku, kiedy to w zbiornikach znajdowało się 133 mln metrów sześciennych wody.
Zbiornik Vyzakia w dystrykcie Nikozja ma zaledwie 51 000 metrów sześciennych wody i jest wypełniony w zaledwie trzech procentach, a od początku roku hydrologicznego w październiku nie wpłynęło do niego nic. Rok temu o tej porze znajdowało się w nim prawie 12 razy więcej wody.