11 listopada to wyjątkowy dla Polaków dzień, święto euforii i wolności. To czas, kiedy wspominamy, jak ciężkim trudem całych pokoleń okupione było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zarówno tej, o którą walczono w powstaniach, zrywach niepodległościowych, I i II wojnie światowej, jak i tej, o którą walczono przez niemal 45 lat trwania zimnej wojny. Dopiero w 1989 roku rozpoczęło się nasze wyzwolenie.
Długa droga do wolności… i tą drogę przeżywaliśmy raz jeszcze w naszych sercach… kiedy uczestniczyliśmy we Mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Mariusza Jachymczaka, kiedy na lipnickim rynku dumnie wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, a biało-czerwona flaga majestatycznie na wietrze powiewała, kiedy delegacje samorządowe i organizacji działających na terenie gminy złożyły wiązanki przy budynku, w którym na przełomie 1914/1915 roku stacjonowali legioniści wraz z samym Józefem Piłsudskim.
Wolność to galeria wielkich postaci związanych z walką o niepodległość… dla nas szczególnie tych, co z Lipnicą związani – Józefa Piłsudskiego i jego legionistów oraz św. Urszuli Ledóchowskiej, także tych, co o wolność zabiegali poprzez głoszenie prawdy i walkę o wolność wewnętrzną, zwłaszcza wolność od nienawiści, zemsty czy strachu jak nasz Papież, Ojciec Święty Jan Paweł II oraz bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którego postać w patriotycznym programie opracowanym przez s. Magdalenę Sitkowską, tak wspaniale i wymownie przybliżyły dzieci i młodzież z Eucharystycznego Ruchu Młodych z gościnnym udziałem dziadków oraz rodziców.
Wójt Gminy Tomasz Gromala podkreślił, iż dziś jesteśmy częścią wolnego świata, nie tylko w znaczeniu kulturowym, jak było przez wieki, ale także i w znaczeniu politycznym, iż dziś mamy obowiązek znać straszliwy trud pokoleń Polaków by tę wolną, suwerenną, niepodległą Polskę przywrócić, by ją wywalczyć, by ją odzyskać.
Część artystyczną zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez wszystkich zgromadzonych wraz z Orkiestrą z Lipnicy Dolnej. Dziękujemy Panu Łukaszowi Smółka – Marszałkowi Województwa Małopolskiego oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego za przekazane kolejny raz śpiewniki i biało-czerwone chorągiewki.
Na zakończenie wszyscy zgromadzeni wokół biało-czerwonej udali się na cmentarz wojenny nr 299, gdzie wśród licznych mogił znajdują się też dwie, polskich młodych legionistów Henryka Halskiego i Józefa Salskiego, którzy walcząc o wolność ponieśli najwyższą cenę, zginęli i zostali pochowani na lipnickiej wojskowej kwaterze.
Całe wydarzenie było wyjątkową opowieścią o Polsce, na tle najważniejszych zdarzeń historycznych, ale tez nie pozbawione aktualnych kontekstów ideowych. Bo jak śpiewał Marek Grechuta
“Bo wolność – to wśród mądrych ludzi żyć
Widzieć dobroć w oczach ich i szczęście
A wolność to królestwo dobrych słów
Mądrych myśli pięknych snów
To wiara w ludzi”
Nie zmarnujmy tej wolności wymarzonej…
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Organizatorów i Współorganizatorów, dzięki którym ten dzień był wyjątkowy i podniosły, za wymowną homilię, udział pocztów sztandarowych, za wzruszający program artystyczny, bogatą oprawę, udział młodzieży i mieszkańców gminy.
Chwała Bohaterom!