Wraz z nadejściem zimowej aury w wielu zakątkach kraju powrócił problem smogu. O tym, jak wygląda aktualna sytuacja w Świdnicy oraz regionie można się przekonać sprawdzając dane pochodzące z czujników. Jakość powietrza w Polsce monitorowana jest też przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
– Nocą z 30 listopada na 1 grudnia na znacznym obszarze Polski odnotowywano podwyższone, lokalnie wysokie stężenia pyłu zawieszonego. Występowanie wysokich stężeń pyłu zawieszonego PM10 w centralnej i południowo-zachodniej części kraju spowodowane jest sytuacją meteorologiczną: brakiem wiatru i opadów atmosferycznych oraz spadkami temperatury poniżej 0°C. Warunki te powodują zwiększoną kumulację stężeń zanieczyszczeń pochodzących głównie z ogrzewania domów i mieszkań – poinformowano w najnowszym komunikacie GIOŚ.
– Prognozy zanieczyszczenia powietrza opracowywane przez Instytut Ochrony Środowiska – PIB wskazują, iż w dniu dzisiejszym (1 grudnia) wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10 utrzymywać się będą głównie na obszarze województwa śląskiego. Podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10 utrzymywać się będą również w pasie pozostałych województw południowych oraz częściowo w centrum kraju – dodano.
W przypadku województwa dolnośląskiego ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (100 µg/m3) prognozowane jest dla powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego, lwóweckiego i trzebnickiego. Sytuacja ta niesie ze sobą możliwe negatywne skutki dla zdrowia: osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie; osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.
Gdzie sprawdzić aktualną jakość powietrza? W Świdnicy oraz powiecie świdnickim działa szereg czujników zbierających dane o poziomach pyłów PM10, PM2.5, a także prowadzących pomiary aktualnego ciśnienia i temperatury. Aktualne dane można śledzić na stronie internetowej Airly, na stronie Air-Fox (wpisując w pole wyszukiwania Świdnicę lub wskazując miasto na mapie), w serwisie ESA NASK. Dane ogólnopolskie można też śledzić na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
/GIOŚ, opr. mn/