Wrocław kontra deszcze nawalne! Rozpoczęła się rozbudowa oczyszczalni ścieków

strefamiast.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Prace na Janówku już trwają.


134 mln zł netto pochłonie modernizacja pompowni ścieków, osadników wstępnych, ale także budowa instalacji Anammox, czyli innowacyjnej technologii, którą opatentowali inżynierowie MPWiK oraz naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Rozbudowa oczyszczalni ścieków już się rozpoczęła i jest to najważniejszy element adaptacji infrastruktury do rosnącej liczby mieszkańców oraz do coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak nawalne deszcze.

Jak ważna to inwestycja, wszyscy mogliśmy odczuć we wrześniu, gdy Wrocław i region najpierw doświadczały niespotykanych wcześniej opadów deszczu, a w konsekwencji skutków powodzi. Rozbudowa oczyszczalni ścieków pozwoli lepiej przygotować miasto do tak nagłych zjawisk pogodowych, ale także jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój Wrocławia – jednego z najszybciej rosnących miast w Polsce.

Nieczystości z całego Wrocławia po przejściu przez system kanalizacji trafiają do oczyszczalni ścieków położonej na Janówku. Jest to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia z chemicznym wspomaganiem usuwania związków fosforu. Ostatnia modernizacja oczyszczalni miała miejsce w 2012 roku i od tego momentu posiada zdolność oczyszczania ok. 150 tys. m3 ścieków na dobę. Po rozbudowie będzie to aż 209 000 m3 na dobę.

– Nowe technologie umożliwią nam bardziej efektywne oczyszczanie ścieków, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Rozbudowa pozwoli też na zwiększenie odporności miasta na zmieniające się warunki środowiskowe – mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK we Wrocławiu.

Rozbudowa oczyszczalni jest realizowana w trzech etapach. Pierwszy z nich właśnie się rozpoczął i potrwa do grudnia 2026 roku – to rozbudowa części mechanicznej procesu oczyszczania ścieków. Wykonawca przebuduje obiekty służące do podczyszczana wstępnego, w tym m.in. kraty i piaskownik.

W drugim etapie rozbudowana zostanie część biologicznego oczyszczania ścieków, z kolei trzecia część dotyczyć będzie zwiększenia mocy przez dostosowanie infrastruktury elektro-energetycznej.

Efekty i korzyści z rozbudowy oczyszczalni:

* Zwiększenie przepustowości oczyszczalni ścieków, możliwość dalszego rozwoju miasta.

* Ograniczenie wykorzystania przelewów burzowych.

* Poprawa stanu środowiska naturalnego, w tym rzeki Odry.

* Odzysk fosforu – pierwiastka, którego zasoby są ograniczone w środowisku naturalnym.

* Pogłębione usuwanie azotu – Anammox, czyli technologia opatentowana przez MPWiK i Politechnikę Wrocławską.

Idź do oryginalnego materiału