Wrocławscy urzędnicy sprawdzali, jak funkcjonują poznańskie rady osiedli

6 godzin temu

Poznań posiada w tej chwili 42 rady osiedli, które łącznie zrzeszają 672 radnych wybieranych na pięcioletnie kadencje. Każda rada liczy od 15 do 21 członków, w zależności od wielkości osiedla. Jak wyjaśnił Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta, różnice w wielkości i liczbie mieszkańców poszczególnych osiedli są znaczące: największe ma ponad 20 km² powierzchni i zamieszkuje je ponad 31,7 tys. osób, podczas gdy najmniejsze liczy pół kilometra kwadratowego i zamieszkuje je ok. 1,7 tys. mieszkańców.

W lutym Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę, która wprowadza nowy sposób naliczania budżetu dla osiedli, oparty na całości wpływów podatkowych miasta, co zapewnia stabilniejsze finansowanie. Dzięki temu osiedla mogą elastyczniej gospodarować środkami – korzystać z całej przyznanej puli w pierwszym roku lub rozdzielać fundusze równomiernie na każdy rok pięcioletniego okresu.

Nowe zasady finansowania mają szczególne znaczenie dla projektów infrastrukturalnych, takich jak budowa i remonty dróg lokalnych. Na lata 2025-2029 rady osiedli otrzymają zwiększone środki na te cele, co pozwoli im skuteczniej realizować bardziej złożone inwestycje. W latach 2020-2024 na ten cel przeznaczono 50 mln zł na budowy i ponad 12 mln zł na remonty dróg lokalnych, ale przyszła pula środków zapowiada się jeszcze większa.

Rady osiedli pełnią w Poznaniu istotną rolę, będąc blisko mieszkańców i lokalnych problemów, co umożliwia im współtworzenie rozwiązań dla dzielnic i opiniowanie miejskich inicjatyw. Aktywność w radach osiedli daje również możliwość rozwijania kariery społecznej, a zaangażowani radni często stają się cennymi partnerami dla miejskich instytucji.

Wizyta wrocławskich urzędników była okazją do wymiany doświadczeń, która może pomóc innym miastom w rozwoju współpracy z lokalnymi społecznościami.

Idź do oryginalnego materiału