Wstrzymano prace remontowe przy kolegiacie Świętego Mikołaja w Końskich po odkryciu kilku nieprawidłowości. Czyszczona jest elewacja świątyni ale jakość części prac wzbudza wątpliwości.
Zakończono prace przy prezbiterium czyli najstarszej części kościoła, a w wakacje rozpoczął się drugi etap konserwacji od strony południowej wykonywany przez inną ekipę.
Stanisław Cisak społeczny opiekun zabytków powiedział, iż jakość prac wzbudziła wątpliwości części mieszkańców Końskich.
-Zauważyliśmy, iż niestety renowacja nie przebiega prawidłowo. Są uszkodzenia. w tej chwili weryfikujemy wszystkie przeprowadzone prace.
Ksiądz Jacek Wieczorek proboszcz parafii mówi, iż powierzył zadanie wyspecjalizowanej ekipie konserwatorskiej, która ma doświadczenie w tak dużych projektach jak choćby prace na Wawelu, zależy mu na najwyższej jakości wykonanych prac.
-Chciałbym podziękować parafianinowi, który zauważył nieprawidłowości, choć uważam iż emocje wzięły w tym przypadku górę. Odkąd jestem proboszczem to zabiegam o poprawienie stanu tego zabytkowego kościoła. Trzy lata temu poprosiłem konserwatora wojewódzkiego o wskazanie zakresu prac jakie trzeba wykonać. Po kolei realizujemy te wskazania, pozyskujemy pieniądze na remonty z dofinansowań zewnętrznych.
Przyznaje, iż sam nie jest fachowcem, więc regularnie konsultuje prace z konserwatorem zabytków. Chociaż ostatnia kontrola miała miejsce 2 tygodnie temu, to okazało się iż w międzyczasie ekipa uszkodziła kilka kamieni.

Joanna Modras zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków wraz z pracownikami dokonała oględzin i dostrzegła kilka ubytków, które należy naprawić.
-W przypadku tak dużych, znaczących prac zdarzają się uchybienia. Będziemy rozmawiać z proboszczem, z ekipą. Ta ma zostać wzmocniona o specjalistę konserwatora dzieł sztuki, który ma podjąć się prac naprawczych ubytków.
Z informacji które otrzymało Radio Kielce ubytki głównie dotyczą fug między ciosami kamiennymi.
W elewacji ukryte są pojedyncze kamienie z łacińskimi napisami, pochodzącymi z pierwszej, średniowiecznej świątyni, którą ufundował Iwo Odrowąż. Z uwagi na autentyczność zabytku i jego wiek, świętokrzyski konserwator zabytków odradził czyszczenie popularną metodą piaskowania, by nie pozbawić kamienia charakteru, a jednak dać efekt odświeżenia. Zdecydowano się na czyszczenie chemiczne, które daje subtelniejszy rezultat, ale też jest bardziej wymagające.
Przypomnijmy, kolegiata Świętego Mikołaja to kościół późnogotycki, jeden z najstarszych zabytków w Końskich, wybudowany w latach 1492-1520 na miejscu kościoła romańskiego ufundowanego przez Iwo Odrowąża. W latach 1902-1903 kościół został rozbudowany od strony zachodniej, a projektantem był architekt Wacław Popławski. W 1913 roku została wzniesiona wieża z zegarem i trzema dzwonami.
