Święto Zmarłych to tradycyjne wizyty na grobach najbliższych, czas zadumy i wspomnień, ale i wzmożonego ruchu na drogach. Sprawdzamy jak Wszystkich Świętych przebiega w naszym regionie w tym roku.
Zmiany w organizacji ruchu polegające na utworzeniu dróg jednokierunkowych w okolicach cmentarzy obowiązywały w Końskich i w Miedzierzy, ale policjanci pomagali kierowcom również przy innych nekropoliach – między innymi w Radoszycach oraz Czarnej, ale korki mniejsze lub większe tak naprawdę tworzyły się pod wszystkim cmentarzami w naszym regionie. Na dwunastu cmentarzach w powiecie koneckim 1 listopada realizowane są kwesty na rzecz Hospicjum im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej. Wolontariuszy w żółtych koszulkach spotkamy w Końskich, Gowarczowie, Kazanowie, Czermnie, Lipie, Rudzie Malenieckiej, Kłucku, Czarnej, Stąporkowie, Niekłaniu, Krasnej, Radoszycach i będą oni tam obecni także w Zaduszki.
Na cmentarzu w Końskich na odnowę zabytkowych grobów kwestowali także regionaliści związani z PTTK-iem i Komisją Opieki nad Zabytkami –„Zaczęliśmy w 2016 roku i z jedną przerwą pandemiczną kontynuujemy kwesty. Zaczęło się skromnie, bo w 2016 roku udało nam się zebrać 5900 złotych. Odnowiliśmy wtedy między innymi grób matki bł. ks. Sykulskiego – Tekli Sykulskiej. W ubiegłym roku zebraliśmy ponad 15 tysięcy złotych i pozwoliło nam to na odnowienie 6 grobów przy kaplicy cmentarnej, tuż przy wejściu do kościoła. W sumie przez te 6 lat kwestowania odnowiliśmy 21 zabytkowych grobów za pieniądze zebrane z datków społeczeństwa, które odwiedza konecką nekropolię i w sumie było to 89 tysięcy złotych. W tym roku chcemy kontynuować odnawianie grobów w okolicy kaplicy cmentarnej – przy studni i naprzeciw dzwonnicy. Zostało nam 7 grobów, które mają wartość historyczną i wartość i zabytkową, a w tym są dwa nagrobki żeliwne” – tłumaczy Wojciech Pasek, prezes koneckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Nowością w Końskich, na największym cmentarzu w regionie jest zorganizowanie punktu medycznego. Ulokowano go na nowej, komunalnej części nekropolii. Za służbę medyczną odpowiada Konecki Oddział Poszukiwawczo-Ratowniczy –„Tam będzie zielony namiot, oznaczony czerwonym krzyżem, gdzie będzie od godziny 8 rano do 8 wieczorem dyżur ratowników i ratowników medycznych. Dodatkowo na terenie cmentarza będą poruszać się też patrole medyczne. Pomysł po to by zapewnić Konecczanom i przyjezdnym bezpieczeństwo. Wszystkich Świętych to takie święto, gdzie w okolicach cmentarzy są duże utrudnienia, a więc możliwość dojechania na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego jest utrudniony. Dzięki temu będziemy mogli zapewnić mieszkańcom zabezpieczenie do czasu przyjazdu karetki” – mówił nam jeszcze przed świętem Paweł Milcarek, ratownik medyczny.
Przez cały dzień Konecczanie odwiedzali groby swoich bliskich, ale i ważne mogiły dla lokalnej społeczności. Jak zwykle mnóstwo zniczy zapalono przy Pomniku Partyzantów, a także na grobie koneckich księży. Nie zapominano także o innych pomnikach mówiących o bohaterach walki o wolną Polskę – zarówno podczas I, jak i II wojny światowej, w wielu miejscach całego powiatu koneckiego.
Zdjęcia: