Wybierasz się na SOR? Wcześniej sprawdź kolejkę

5 godzin temu

Od niedawna pacjenci mogą sprawdzić, jaka jest kolejka na szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR). Informacja o czasie oczekiwania jest dostępna na rządowej stronie internetowej.

– Szukasz pomocy na szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR)? Teraz sprawdzisz, ile czasu możesz tam czekać na zbadanie przez lekarza – przekazują Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie pełnią dyżurów całodobowych. jeżeli nagle zachorujemy lub mamy wypadek, w noce i w dni wolne od pracy mamy do wyboru następujące opcje:

  • nocną i świąteczną opiekę zdrowotna, którą otrzymamy w placówkach dyżurujących w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy
  • szpitalny oddział ratunkowy (SOR)

Na SOR przyjmowani są pacjenci, którzy doznali urazu, ulegli wypadkowi, nagle pogorszył się ich stan zdrowia, istnieje podejrzenie zawału lub udaru lub gdy przychodnia nie może udzielić pomocy, a stan pacjenta wskazuje na to, iż nie może on czekać.

Na SOR nie warto wybierać się w razie przeziębienia czy niestrawności. Nie uzyskamy pomocy jeżeli przyjdziemy po receptę lub skierowanie. Szpitalny oddział ratunkowy to bowiem miejsce, w którym ratuje się życie i nagle zagrożone zdrowie człowieka.

W szpitalnym oddziale ratunkowym nie obowiązuje kolejność zgłoszeń według czasu przybycia. To pracownik medyczny decyduje na podstawie stanu zdrowia pacjentów, kogo przyjmie lekarz SOR w pierwszej kolejności.

Triaż to metoda segregacji pacjentów na tych, którzy potrzebują pomocy natychmiast bądź pilnie, i tych, którzy mogą z medycznego punktu widzenia na pomoc poczekać.

Po triażu zatem możemy otrzymać następujący kolor:

  • czerwony – priorytet najwyższy, czyli natychmiastowy kontakt z lekarzem
  • pomarańczowy – priorytet wysoki, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 10 minut
  • żółty – priorytet średni, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 60 minut
  • zielony – priorytet niski, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wnosić do 120 minut
  • niebieski – priorytet najniższy, czas oczekiwania po triażu na pierwszy kontakt z lekarzem powinien wynosić do 240 minut.

Zanim jednak udamy się na SOR ( w przypadkach „nienagłych”) możemy wcześniej sprawdzić kolejkę. W tym celu należy wejść na stronę pacjent.gov.pl i wybrać na górnej belce „Na ratunek” > „Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR)”.

– Znajdź swój SOR na mapie lub w tabelce, korzystając z wyszukiwarki pod mapą. Na mapie, gdy klikniesz na konkretny SOR, otworzy się jego wizytówka. W tabelce informacja o czasie oczekiwania jest w ostatniej kolumnie. Na wizytówce na mapie lub w tabelce kliknij na „Sprawdź kolejki w SOR”. Zobaczysz rzeczywisty, aktualny czas czekania każdej z grup pacjentów po triażu. Każda grupa ma swoją kolejność i inny czas czekania – przekazuje Ministerstwo Zdrowia.

– Żeby poznać ostateczny przewidywany czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem SOR, dodaj czasy oczekiwania w kolejkach: rejestracja + triaż + kolejka w ramach priorytetu przyznanego po triażu – czytamy.

ren

Idź do oryginalnego materiału