Wybitni mieszkańcy Nysy. Wystawa o 10 ważnych postaciach z miasta stanęła w Opolu

1 rok temu

Wybitni mieszkańcy Nysy ukazani na wystawie

– W dziejach Nysy jest wiele niezwykłych osobowości, trzeba było bohaterów wystawy wybierać – mówi dr Małgorzata Blach-Margos z Archiwum Państwowego w Opolu, autorka wystawy.

– Zdecydowaliśmy się na tych, o których materiały znajdują się w naszych zasobach. Są nimi m.in. bł. Maria Luiza Merkert, założycielka sióstr elżbietanek, znany nyski budowniczy organów Carl Berschdorf, znana fotografka i archiwistka Grete Hoffmann, której zdjęcia Nysy posiadamy, Max Herman-Neisse, poeta i krytyk teatralny, który wyjeżdżając za granicę dodał do swego nazwiska nazwę swego miasta – Neisse i kilka innych ciekawych postaci. Właśnie Max Herman Neisse, osoba wyjątkowa, człowiek niskiego wzrostu, ale wielkiej odwagi, który mówił w twarz, co myślał oraz Carl Berschdorf, którego organy zyskały wielką sławę, także poza Śląskiem są dla mnie szczególnie ważni – wylicza.

Sylwetkę Carla Berschdorfa i dzieje rodziny budowniczych organów przybliżył ks. prof. Grzegorz Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Przypomniał, iż założyciel rodu Paul Berschdorf pochodził z Głogówka. Stamtąd powędrował do Nysy. Jego syn, Carl w 1928 przejął od ojca świetnie prosperującą firmę organmistrzowską. Zostawiła ona na Śląsku i poza nim około 250-300 instrumentów. Jeden z nich dotarł choćby do Indonezji. W 1945 roku Berschdorfowie musieli z Nysy uciekać przed frontem na Zachód.

Klimat miasta tworzą ludzie

Bohaterami wystawy, której bohaterami są wybitni mieszkańcy Nysy, są także: rabin Max Ellguther, August Castner, nauczyciel w Carolinum, pochowany w Nysie poeta Joseph von Eichendorff, pisarz (ekspresjonista i dadaista), ekomonista i polityk Franz Jung, a także Wanda Pawlik, współzałożycielka Towarzystwa Regionalnego Ziemi Nyskiej oraz Jerzy Kozarzewski, twórca i dyrektor nyskiej szkoły muzycznej i poeta.

Za przygotowanie wystawy podziękował Archiwum Państwowemu Anatol Bukała, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Ochrony Zabytków w Nysie.

– Myślę, jako mieszkaniec Nysy, iż będzie ona przybliżać i pomoże odkryć – przy okazji 800-lecia miasta – historię postaci z nim związanych. Ta ekspozycja, którą chcemy też w Nysie pokazać, będzie na mapie jubileuszowych obchodów ważnym punktem – mówił.

– Historia miast to jest historia osób – podkreślił prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu. – Staramy się tą wystawą zachęcić mieszkańców Nysy. Aby odtwarzali album swoich wybitnych postaci. Bo takie osoby nadają miastu atmosferę, ducha, wypełniają tę przestrzeń, która jest przestrzenią ludzką, miejscem życia wspólnotowego.

Idź do oryginalnego materiału