Wybitni mieszkańcy Nysy ukazani na wystawie
– W dziejach Nysy jest wiele niezwykłych osobowości, trzeba było bohaterów wystawy wybierać – mówi dr Małgorzata Blach-Margos z Archiwum Państwowego w Opolu, autorka wystawy.
– Zdecydowaliśmy się na tych, o których materiały znajdują się w naszych zasobach. Są nimi m.in. bł. Maria Luiza Merkert, założycielka sióstr elżbietanek, znany nyski budowniczy organów Carl Berschdorf, znana fotografka i archiwistka Grete Hoffmann, której zdjęcia Nysy posiadamy, Max Herman-Neisse, poeta i krytyk teatralny, który wyjeżdżając za granicę dodał do swego nazwiska nazwę swego miasta – Neisse i kilka innych ciekawych postaci. Właśnie Max Herman Neisse, osoba wyjątkowa, człowiek niskiego wzrostu, ale wielkiej odwagi, który mówił w twarz, co myślał oraz Carl Berschdorf, którego organy zyskały wielką sławę, także poza Śląskiem są dla mnie szczególnie ważni – wylicza.
Sylwetkę Carla Berschdorfa i dzieje rodziny budowniczych organów przybliżył ks. prof. Grzegorz Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Przypomniał, iż założyciel rodu Paul Berschdorf pochodził z Głogówka. Stamtąd powędrował do Nysy. Jego syn, Carl w 1928 przejął od ojca świetnie prosperującą firmę organmistrzowską. Zostawiła ona na Śląsku i poza nim około 250-300 instrumentów. Jeden z nich dotarł choćby do Indonezji. W 1945 roku Berschdorfowie musieli z Nysy uciekać przed frontem na Zachód.
Klimat miasta tworzą ludzie
Bohaterami wystawy, której bohaterami są wybitni mieszkańcy Nysy, są także: rabin Max Ellguther, August Castner, nauczyciel w Carolinum, pochowany w Nysie poeta Joseph von Eichendorff, pisarz (ekspresjonista i dadaista), ekomonista i polityk Franz Jung, a także Wanda Pawlik, współzałożycielka Towarzystwa Regionalnego Ziemi Nyskiej oraz Jerzy Kozarzewski, twórca i dyrektor nyskiej szkoły muzycznej i poeta.
Za przygotowanie wystawy podziękował Archiwum Państwowemu Anatol Bukała, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Ochrony Zabytków w Nysie.
– Myślę, jako mieszkaniec Nysy, iż będzie ona przybliżać i pomoże odkryć – przy okazji 800-lecia miasta – historię postaci z nim związanych. Ta ekspozycja, którą chcemy też w Nysie pokazać, będzie na mapie jubileuszowych obchodów ważnym punktem – mówił.
– Historia miast to jest historia osób – podkreślił prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu. – Staramy się tą wystawą zachęcić mieszkańców Nysy. Aby odtwarzali album swoich wybitnych postaci. Bo takie osoby nadają miastu atmosferę, ducha, wypełniają tę przestrzeń, która jest przestrzenią ludzką, miejscem życia wspólnotowego.