Wybrano najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu sokólskiego.

4 miesięcy temu

To wieniec Sołectwa Sokolany. Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec odbyło się w niedzielę (15.09) podczas dożynek powiatowo-gminnych w Różanymstoku. Zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulował wicestarosta Łukasz Owsiejko oraz członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Bożena Jelska-Jaroś.

To wielki trud, wielka praca całych rodzin. Dziękuję, bo to jest praca wielopokoleniowa i bardzo często sąsiedzka. Pragnę gorąco podziękować tym, którzy stworzyli te wspaniałe, dożynkowe dzieła – powiedział Łukasz Owsiejko, wicestarosta sokólski.

Podkreślił, iż wieńce dożynkowe, doskonale oddają istotę tego, najsilniej wpisanego w kulturę polskiej wsi święta. Tworzone z darów pól, sadów i lasów dożynkowe wieńce są widocznym znakiem płodności polskiej ziemi.

Jury w składzie: Aleksandra Pluta – etnograf, Teresa Pryzmont – twórczyni ludowa, Dariusz Piontkowski – poseł na sejm RP, Paweł Wnukowski – radny sejmiku wojewódzkiego, Maciej Sulik – dyrektor MGOK w Dąbrowie Białostockiej i Agnieszka Giełażyn – Sasimowicz – dyrektor Wydziału Promocji i Mediów Starostwa Powiatowego w Sokółce, nie miało łatwego zadania. Do konkursu stanęło 12 wieńców. Komisja dokonała ich oceny pod kątem zgodności z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania, różnorodności użytych materiałów naturalnych tj. kłosy zbóż, owoce, warzywa, kwiaty i zioła. Oceniane były też walory estetyczne i sposób prezentacji wieńca.

I miejsce i nagrodę w wysokości 1000 złotych otrzymało Sołectwo Sokolany. Drugie miejsce i czek o wartości 700 złotych powędrował do Sołectwa Nowodziel, a trzecie miejsce i 500 złotych zdobyło Sołectwo Brzozowo Wieś Kolonia.

Nagrody finansowe ufundowało Starostwo Powiatowe w Sokółce.

Cieszymy się, ze po raz kolejny wykonany przez nasze sołectwo wieniec zwyciężył w tak prestiżowym konkursie. To docenienie nie tylko naszej pracy, ale też wiedzy, jaką przekazały nam nasze prababcie, babcie i mamy – powiedział Łukasz Mucuś z Sokolan.

Dodał, iż wieniec został wykonany zgodnie z tradycją, manualnie, ze zboża zebranego sierpem i tylko naturalnych płodów rolnych.

Wszyscy uczestnicy konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Powiatu Sokólskiego otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Krzysztof Promiński/ fot. Jarosław Stasiulewicz

Idź do oryginalnego materiału