– Wypowiedzi Pani Małgorzaty Zych są szkalujące, oczerniające i poniżające, a wyrażanie takich opinii publicznie podważa zaufanie społeczne do grupy zawodowej pielęgniarek i położnych oraz daje przyzwolenie na hejt i zachowania agresywne – to cytat ze stanowiska Zarządu Regionu Podkarpackiego OZZPIP w sprawie briefingu prasowego z dnia 2 sierpnia 2024 roku Małgorzaty Zych, przewodniczącej Społecznego Komitetu Obrony Szpitala w Tarnobrzegu.
Negatywnie, wypowiedzi działaczki z Tarnobrzega ocenia również w swoim piśmie Marszałek Województwa Podkarpackiego cyt: Wypowiedzi i publikacje Pani Małgorzaty Zych godzą w dobre imię Szpitala oraz jego pracowników, przede wszystkim w personel medyczny
Oba pisma, na prośbę Przewodniczącej Regionu Podkarpackiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Pani Eweliny Machnica, prezentujemy poniżej.
Briefing prasowy Małgorzaty Zych:
Stanowisko Zarządu Regionu Podkarpackiego OZZPIP w sprawie briefingu prasowego z dnia 2 sierpnia 2024 roku Pani Małgorzaty Zych Przewodniczącej Społecznego Komitetu Obrony Szpitala w Tarnobrzegu (Stanowisko Regionu Podkarpackiego OZZPiP dot. Szpitala w Tarnobrzegu)
„Zarząd Regionu Podkarpackiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie po zapoznaniu się z treścią wypowiedzi Pani Małgorzaty Zych na kanale YouTube przedstawia poniższe stanowisko.
Sytuacja finansowo-kadrowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tarnobrzegu jest znana powszechnie co najmniej od kilku lat, więc organ tworzący czyli Urząd Marszałkowski jest doskonale zaznajomiony z sytuacją tej placówki.
Pani Małgorzata Zych jako „obrońca szpitala” powinna mieć świadomość, iż wszystkie ruchy reorganizacyjne w szpitalu dokonują się za wiedzą i zgodą organu tworzącego. Diagnoza stawiana przez Panią Zych dotycząca likwidacji lub zawieszenia pracy niektórych oddziałów jest jej prywatną opinią, nie popartą żadnymi merytorycznymi dowodami, opierająca się na bliżej nieznanych informacjach.
Przekazywanie prywatnych opinii dotyczących sytuacji w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu poprzez wskazywanie domniemanych przyczyn sytuacji finansowej i kadrowej jest absolutnie niedopuszczalne w kontekście obarczania winą organizacji związkowych funkcjonujących w tym Szpitalu i narusza dobre imię wszystkich pracowników zrzeszonych w tych organizacjach oraz pozostałego personelu. Wygłaszanie publicznie negatywnych opinii o Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu bez wskazania ich źródła jest ogromnym nadużyciem i działaniem na szkodę placówki, co jest w pewnym stopniu kuriozalne, skoro wygłasza je osoba mająca rzekomo działać w interesie i obronie szpitala. Trudno oprzeć się wrażeniu, iż działania prowadzone przez Panią Zych pod płaszczykiem działań w obronie Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu stają się sposobem na promowanie samej osoby Małgorzaty Zych.
Wskazywanie Związków Zawodowych jako organizacji działających na szkodę Szpitala jest nie tylko nieprawdziwe, ale również niezgodne z prawem. Związki zawodowe działają zgodnie przepisami prawa, w obronie interesów pracowniczych i są otwarte na współpracę z pracodawcą oraz organem założycielskim. W swojej wypowiedzi Pani Małgorzata Zych domaga się działań związków zawodowych w pozyskiwaniu kadry medycznej dla szpitala, co nie leży w kompetencjach związków zawodowych, a jest obowiązkiem dyrekcji, którą w osobie Pana Dyrektora Czajki, z kolei bardzo pozytywnie opiniuje . Niedopuszczalne w naszym przekonaniu, jest opisywanie problemów szpitala, poprzez wskazywanie personelu pielęgniarskiego („obrażona pani pielęgniarka w okienku”) jako przyczyny złej opinii o Szpitalu. Jednocześnie apelując o współpracę obraża wszystkich pracowników szpitala.
Wypowiedzi Pani Małgorzaty Zych są szkalujące, oczerniające i poniżające, a wyrażanie takich opinii publicznie podważa zaufanie społeczne do grupy zawodowej pielęgniarek i położnych oraz daje przyzwolenie na hejt i zachowania agresywne. Jedyną osobą którą wręcz gloryfikuje Pani Zych jest Pan Dyrektor Jacek Czajka oraz ona sama i jej działalność.
Nie podważamy chęci Pani Małgorzaty Zych do działań zmierzających do poprawy sytuacji Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu, ale jednoznacznie domagamy się natychmiastowego zaprzestania działań wymierzonych w pracowników Szpitala, a w szczególności w Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.
W swojej wypowiedzi Pani Małgorzata Zych poruszyła wątki o rzekomych aferach, głębokich patologiach, niewłaściwym zarządzaniu personelem, odejściach lekarzy z bliżej nieokreślonych przyczyn itp. W przekonaniu OZZPiP stwierdzenia te wymagają pilnego wyjaśnienia przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, gdyż w przestrzeni publicznej takie informacje odbijają się negatywnym echem i szkodzą podległej Panu Marszałkowi placówce.
Zastanawiające jest również skąd Pani Małgorzata Zych pozyskuje informacje na których opiera swoje wypowiedzi, które wypowiadane są w tonie wręcz eksperckim, ale nie podaje żadnych źródeł tych informacji. Czy to są informacje, czy dezinformacja?
Podsumowując, Zarząd Regionu Podkarpackiego OZZPiP działając z upoważnienia OZZPiP w Tarnobrzegu zwraca się do Pana Marszałka o wypowiedź w poniższych kwestiach:
— czy OZZPiP zwrócił się do Pana Marszałka z jakimkolwiek pismem dotyczącym działań
Pana Jacka Czajki przedstawionych w lokalnej prasie — kopia pisma
— czy OZZPiP oceniał pracę, kompetencje lub wykształcenie pracodawcy — kopia pisma
— jakie są dowody na to, iż pielęgniarki i położne pisały donosy/anonimy, czy w ogóle Pan Marszałek otrzymywał pisma od pracowników szpitala lub mieszkańców Tarnobrzega (w szpitalu pracuje ok. 700 osób, każdy mógł napisać pismo)
— jak OZZPiP opiniował projekty uchwał Sejmiku Województwa Podkarpackiego dotyczące utworzenia w ramach Centrum Onkologicznego Zakładu Radioterapii wraz z pracownią Fizyki Medycznej, Poradni Radioterapii, utworzenie w ramach Oddziału Otolaryngologicznego z Pododdziałem Chirurgii Szczękowo- Twarzowej, Pododdziału Otolaryngologii Dziecięcej,
— jak OZZPiP opiniował projekt uchwały Sejmiku Województwa Podkarpackiego dotyczący rozszerzenia działalności szpitala poprzez utworzenie w ramach Oddziału Medycyny Paliatywnej (na piętrach oddziału wewnętrznego) i Poradni Medycyny Paliatywnej oraz utworzenie Działu Sekretarek i Koderów Medycznych,
— jak OZZPiP opiniował projekty uchwał Sejmiku Województwa Podkarpackiego dotyczące zawieszenia pracy Oddziału Chirurgii Dzieci lub przekształcenia w Chirurgię Jednego Dnia, zawieszenie pracy Oddziału Wewnętrznego,
— jak OZZPiP opiniował projekt uchwały Sejmiku Województwa Podkarpackiego dotyczący rozszerzenia działalności szpitala poprzez utworzenie w ramach Oddziału Okulistyki Pododdziału Okulistyki Dziecięcej (świadczenia okulistyczne na rzecz dzieci, w tym korekta zeza, których nie wykonuje żaden inny ośrodek na Podkarpaciu),
— jak OZZPiP opiniował tworzenie nowych stanowisk kierowniczych, powoływanie nowych pełnomocników oraz reorganizację Działu Administracyjnego,
Zarząd Regionu Podkarpackiego prosi o pilne odniesienie się do kwestii zawartych w piśmie oraz podjęcie pilnych działań zmierzających zaprzestania dalszej degradacji szpitala oraz zapewnienia pielęgniarkom i położnym oraz pozostałym pracownikom stabilnych warunków pracy i płacy, a pacjentom adekwatnej jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych.”
Odpowiedź Marszałka Województwa Podkarpackiego, Władysława Ortyla (Odpowiedź Marszałka na pismo Regionu)
„Mając na uwadze Stanowisko Zarządu Regionu Podkarpackiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w sprawie briefingu prasowego z dnia 2.08.2024 r. Pani Małgorzaty Zych przekazane przez Panią Przewodniczącą pismem z dnia 8.08.2024 r. pragnę odnieść się do kwestii tam zawartych.
Pani Małgorzata Zych nie posiada kompetencji ani upoważnienia do wypowiadania się w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego lub Szpitala w Tarnobrzegu. Publiczne wypowiedzi i przekazywane w nich treści są osobistymi poglądami Pani Zych wyrażanymi w sposób nadmiernie emocjonalny.
W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem Zarządu Regionu, iż wypowiedzi i publikacje Pani Małgorzaty Zych godzą w dobre imię Szpitala oraz jego pracowników, przede wszystkim w personel medyczny. Wielokrotnie OZZPiP oraz wspomniani pracownicy byli i są aktywnie zaangażowani w stabilizację działalności medycznej Szpitala utożsamiając się z nim oraz leczonymi w nim pacjentami.
Od roku 2023, czyli powołania przez Zarząd Województwa Podkarpackiego nowego dyrektora Szpitala, podejmuje on nieustanne działania zmierzające do pozyskania lekarzy specjalistów oraz poprawy dostępności i jakości udzielanych świadczeń medycznych. Prowadzone są dalsze inwestycje w zakresie leczenia chorób onkologicznych (modernizacja pomieszczeń w celu utworzenia miejsc zakwaterowania dla ambulatoryjnych pacjentów onkologicznych) oraz oddziału medycyny paliatywnej (modernizacja pomieszczeń w celu utworzenia Oddziału Medycyny Paliatywnej).
W tym czasie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego nie wpływały anonimy dotyczące działalności jednostki oraz postawy dyrektora. Było natomiast np. oficjalne pismo (petycja) podpisane przez ich autorów, tj. Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu dotycząca ratowania tarnobrzeskiego Szpitala.
Na temat funkcjonowania podmiotu leczniczego odbyła się też debata na sesji Rady Miasta Tarnobrzega poprzedzająca działania w zakresie w szczególności: stabilizacji sytuacji finansowej Szpitala poprzez m.in. ugody z wierzycielami i minimalizację kosztów działalności. Wynikało to między innymi z obowiązku restrykcyjnego realizowania zapisów programu naprawczego objętego monitoringiem BGK w związku z udzielonym kredytem w wysokości 36,8 mln zł.
Obecny dyrektor Szpitala jest trzecim jego dyrektorem w latach 2022-2023. Jest zaangażowany w sprawy Szpitala, jego rozwój i bezpieczną pozycję uwzględniając przy tym jego geograficzne położenie, czyli sąsiedztwo innych szpitali powiatowych
W sprawach związanych z opiniowaniem projektów uchwał Sejmiku Województwa Podkarpackiego dotyczących zmian statutu Szpitala, w tym również w zakresie świadczonych usług medycznych Departament Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej prowadzi stałą współpracę i konsultacje społeczne z Panią Haliną Sasiela Błażejczak Przewodniczącą Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP w tarnobrzeskim Szpitalu.
W kwestii zadanych pytań związanych z opiniowaniem przez Organizacje Związkowe projektów uchwał Sejmiku (strona 3 Stanowiska Zarządu Regionu) w każdym z podanych przypadków wyrażona została pozytywna opinia.”