W Tarnowie uczczono pamięć o 83. rocznicy pierwszego Transportu Więźniów do KL Auschwitz.
Uroczystości przy pomniku upamiętniającym to wydarzenie zgromadziły licznie przybyłych przedstawicieli władz miasta, samorządu i służb mundurowych. Obecna była też młodzież ze sztandarami i wieńcami.
W obchodach uczestniczyła wnuczka jednego z więźniów Stefana Syrka z Legionów Polski – Barbary Syrek-Bugaj.
– Od 2005 roku jestem tutaj co rok. Mój dziadek w tych regionach był bardzo znanym działaczem oraz legionistą – od Pierwszej Kompanii Kadrowej po wojnę polsko-bolszewicką. Tutaj był prezesem legionów i organizował obronę cywilną. Następnie dostał się do Ostaszkowa, ale udało mu się stamtąd wycofać i w Tarnowie dalej organizował życie ZWZ (Związku Walki Zbrojnej – przyp. red.). Aresztowali go 3 maja 1940 i znalazł się w tym pierwszym transporcie do Auschwitz. Natomiast zginął 6 sierpnia 1940 roku. Dlatego przyjeżdżam tutaj w imię jego pamięci.
Jak niezwykłym miejscem, doświadczonym tragedią wojny jest Tarnów, mówił prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, Ryszard Lis.
– W Tarnowie zaczął się ten obóz. To stąd wyszedł ten pierwszy tragiczny transport, a po nim jeszcze ponad 50. Tak iż miasto jest związane tragicznym węzłem z tym obozem i po prostu musimy o tym pamiętać. To jest największa tragedia, jaka się nam wydarzyła. Staramy się zachować tę pamięć i co roku robimy uroczystości. Trzeba to robić, ponieważ wiemy co się na świecie dzieje i musimy o tym mówić, dostrzegać, a także wołać i krzyczeć, iż tak nie wolno, bo nie może się taka historia powtórzyć. To w Tarnowie robimy od lat i dalej chcemy to robić. Cieszy nas, iż na obchody przychodzi młodzież, bo oni dzięki temu mogą się dowiedzieć o tej tragicznej historii.
Co niezwykle budujące, młodzi tarnowianie są świadomi, jak pamięć o tym, co wydarzyło się w wojennym okresie, ma wpływ na nasze codzienne życie.
– Według mnie pamięć historyczna jest jednym z najważniejszych czynników w narodzie, bo to może nas uczynić patriotami i wzbudzić miłość do Ojczyzny. – Wiadomo, iż te wartości, które w nas wzbudza wiedza historyczna i pamięć o osobach, które doświadczyły tego piekła na ziemi przez nazistów jest jak najbardziej ważne. To wszystko może w nas wzbudzić do narodu, szacunek do barw, hymnu państwowego. W związku z tym uważam, iż tę pamięć trzeba jak najbardziej pielęgnować i jest ona bardzo ważna.
Pierwszy transport do niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz odbył się 14 czerwca 1940 r. Niemcy przetransportowali 728 mężczyzn z więzienia w Tarnowie.
W ramach obchodów rocznicy jutro (14.06) o 16:30 w Zakątku Spycimira Leliwity w Tarnowie odbędzie się plenerowa wystawa z niepublikowanymi dotąd zdjęciami z tego tragicznego wydarzenia, z kolekcji Marka Tomaszewskiego.