Wyśniona sztuka Marca Chagalla już do obejrzenia w Świdnicy [FOTO/VIDEO]

5 godzin temu

W Świdnicy mamy szansę z bliska przyjrzeć się niepowtarzalnemu stylowi i technice Marca Chagalla. Na wystawę składają się 24 barwne litografie, ilustrujące opowieści biblijne. Prace zostały odbite jeszcze za życia słynnego malarza. Wyjątkową ekspozycję podziwiać możemy w Muzeum Dawnego Kupiectwa. Została udostępniona dla zwiedzających w Europejską Noc Muzeów – 16 maja 2025.

Wernisaż wystawy „Marc Chagall. Ilustracje do Biblii” zapoczątkował tegoroczną Noc Muzeów w Świdnicy. – Są to oryginalne grafiki Marca Chagalla. Wystawa jest organizowana we współpracy z Epicentrum. Art. Gallery z Opola, z której kolekcji pochodzą prace – wyjaśniał podczas inauguracji ekspozycji Dobiesław Karst, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Dzieła słynnego malarza można podziwiać w sali wystaw czasowych w Muzeum Dawnego Kupiectwa. To 24 kolorowe litografie, ilustrujące opowieści biblijne. Udostępnione prace zostały odbite na prasach Atelier Mourlot w Paryżu w latach 1958-1960. Grafiki przedstawiają tematykę biblijną w niekonwencjonalny, ale charakterystyczny dla Chagalla, wyśniony sposób.

W okresie drugiego pobytu we Francji, dzięki wsparciu słynnego marszanda artystów francuskich – Vollarda, zlecono mu namalowanie cyklu biblijnego. Pojechał wtedy do Palestyny i wywołało to na nim ogromne wrażenie – mówił Dobiesław Karst. – Podróż do Ziemi Świętej odbył w 1931 roku. Ta wizyta stała się inspiracją do powstania różnych prac o tematyce religijnej, nawiązującej do Biblii – tłumaczył komisarz wystawy Andrzej Deska z Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Marc Chagall (1887 – 1985) urodził się w 1887 roku Łoźnie w obwodzie witebskim, na terenie dzisiejszej Białorusi. – Urodził się w rodzinie chasydzkich Żydów i nazywał się Mojsza Zacharowicz Szagałow. Ojciec był sprzedawcą śledzi, a matka analfabetką. Był najstarszym z dziewięciorga dzieci – przytaczał biografię Andrzej Deska. – Był bardzo długowieczny, ponieważ zmarł dopiero 1985 roku. To 98 lat życia. Był świadkiem wielu wydarzeniem politycznych i wiele było ciężkich przeżyć rodzinnych, turbulencji w jego życiu prywatnym – zauważył dyrektor muzeum, przywołując poszukiwania artysty bezpiecznej przystani oraz emigrację do Francji i Stanów Zjednoczonych.

Chagall stał się jednym z najbardziej znanych i cenionych artystów malarstwa współczesnego. Jego twórczość, łącząca w sobie elementy surrealizmu, kubizmu oraz folkloru żydowskiego, zachwyca zarówno bogatą paletą barw, jak i głębią emocjonalną. W swoich pracach często nawiązywał do tematów biblijnych, co wynikało z jego głębokiej religijności oraz fascynacji mistycyzmem.

– „Od wczesnej młodości fascynowała mnie Biblia. Zawsze wydawało mi się, iż jest to największe źródło poezji wszech czasów. Od czego czasu szukam tej refleksji w życiu i sztuce. Biblia jest jak echo natury i tę tajemnicę starałem się przekazać” – przytaczał słowa artysty Andrzej Deska. – Zamierzeniem malarza było to, aby odbiorcy, oglądając jego prace, mogli odnaleźć spokój, duchowość, religijność i sens życia – dodał komisarz wystawy.

Biblijne ilustracje słynnego malarza w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy będą dostępne do 15 czerwca tego roku.

1 z 26

/Tekst i film: AN/
/Zdjęcia: Michał Nadolski/
/Notka o sztuce i biografia – Muzeum Dawnego Kupiectwa/

Idź do oryginalnego materiału