Wystawa „Auschwitz – obrazy niezatarte” prezentuje emocje i świadectwa związane z pamięcią o Auschwitz.
Oświęcimski Instytut Praw Człowieka i Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki przygotowały wystawę „Auschwitz – obrazy niezatarte” z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.
Na ekspozycji znajdą się fotografie autorstwa Alicji Bartuś, Davida Kennedy’ego, Joanny Chrząszcz, Jarosława Fiedora, Małgorzaty Musielak i Piotra Tarczyńskiego, artystów związanych z ziemią oświęcimską.
Zdjęcia ukazują osobiste emocje twórców, wynikające z ich kontaktu z trudnym dziedzictwem Auschwitz. Ich prace stanowią próbę uchwycenia wpływu historii obozu na współczesne pokolenia.
Wystawa nie ogranicza się do fotografii. Fragmenty relacji byłych więźniarek i więźniów Auschwitz nadadzą ekspozycji wyjątkowy wymiar. To właśnie ich świadectwa stanowią najważniejszy element narracji, przypominając o tragicznych wydarzeniach.
„Najważniejsze dla wystawy pozostają relacje byłych więźniów. To one stanowią świadectwo Auschwitz” – wyjaśnia Alicja Bartuś, kierowniczka Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka
Twórcy fotografii dzielą się również swoimi refleksjami jako „świadkowie świadków”. Dla wielu z nich osobiste relacje z byłymi więźniami stanowiły inspirację do artystycznej interpretacji tematu.
Przed otwarciem wystawy Alicja Bartuś wygłosi wykład „Auschwitz – pamięć niezatarta”. Opowie w nim o współczesnych interpretacjach pamięci o Auschwitz oraz o jej znaczeniu w budowaniu tożsamości i świadomości historycznej.
Wystawę można zwiedzać od 24 stycznia o godz. 17 w oświęcimskiej książnicy. Ekspozycja stanowi wyjątkową okazję do refleksji nad tragiczną historią Auschwitz oraz współczesnym sposobem upamiętniania tego miejsca.
Zobacz również:
W styczniu 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz
Piotr Cywiński przed 80. rocznicą wyzwolenia Auschwitz: Sedno robią muzealnicy
„Miś z obozowego koca” – spotkanie w ODK Zasole
Utrudnienia w ruchu w rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau
Willa Hössa centrum walki z hejtem i mową nienawiści