Wywieś flagę w oknie! Już 15 lat wspólnych akcji

2 tygodni temu

Już od piętnastu lat zachęcamy do wspólnego świętowania Dnia Flagi Rzeczpospolitej oraz Święta Konstytucji 3-go Maja. Rozdajemy biało-czerwone wiatraczki, chorągiewki i baloniki. Układamy żywe flagi. To swoista lekcja patriotyzmu.

Tak pisałem o tej akcji 15 lat temu:

“Nie mamy flag narodowych, brakuje uchwytów do ich wywieszenia, a co najgorsze brakuje chęci do zrobienia tego. Dzień Flagi Narodowej oraz święto Konstytucji 3-go Maja to doskonała okazja, żeby to zmienić.

Jeszcze nie tak dawno biało-czerwoną flagę wieszało się w naszym kraju “na rozkaz”. Jeszcze w wolnej Polsce, po 1989 roku na jej wywieszenie trzeba było mieć zgodę. Być może przez te zaszłości historyczne dziś powodują niechęć przed manifestowaniem patriotyzmu.

W ramach projektu UMWETU we wspólnej akcji z Komitetem Obywatelskim zachęcamy: “Wywieś flagę w oknie”. Jest ku temu doskonała okazja – Dzień Flagi Narodowej oraz święto Konstytucji 3-go Maja. Z tej okazji na ulicach miasta rozdaliśmy ponad 1,5 tysiąca flag narodowych oraz drugie tyle biało-czerwonych baloników. Ułożymy także żywą flagę narodową. W ten sposób chcemy przekonać – iż nie mamy się czego wstydzić.

Pomysł tej akcji wyszedł od Łukasza Ściebiorowskiego i został podchwycony przez wiele osób związanych z projektem UMWETU”

Mam wrażenie, iż trochę udało się zmienić. Jesteśmy radośniejsi, bardziej otwarci, nie wstydzimy się świętować. A mieszkańcy już się przyzwyczaili do naszych akcji i wręcz czekają na biało-czerwone.

Zobaczcie materiały archiwalne z akcji FLAGA

Konstytucja 3-go Maja
Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeżeli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja 3 maja miała wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów, na rzecz egalitarnej i demokratycznej monarchii konstytucyjnej.

Idź do oryginalnego materiału