
Już 17 maja startuje kolejna edycja Nocy Muzeów. Jak co roku przygotowano wiele niespodzianek, które spróbują wciągnąć w wir nocnego zwiedzania. Już teraz zapoznajcie się z tegorocznym progranem, aby wybrać coś dla siebie, ułożyć trasę i w przyszłą sobotę śmiało wyruszyć na wyprawę. W tym roku można trafić m.in. na Olimp, do krainy snów albo na koncert. Uważajcie! Gdzieniegdzie mogą straszyć duchy.
Co jeszcze? Czytajcie…
NoveKino Przedwiośnie – ul. Tumska 5
• godz.12.00 – 24.00 Wystawa – Krzysztof Kieślowski – plakat filmowy
• Strefa dla dzieci od godz. 16.00
Wystawa pt. „Ocalić od zapomnienia – jak kiedyś oglądano bajki”. Dla starszych będzie to czas wspomnień, kiedy chcąc coś obejrzeć trudno było się obyć bez rzutnika na klisze, projektora do slajdów, projektora filmowego 8mm, magnetowidu na kasety VHS.
• Warsztaty detektywistyczne na podstawie książki < Biuro Detektywistyczne Lassegoi Mai Tajemnica kina > – grupa 15 osób co godzinę od 17.00 do 19.00
• godz. 22.00 Płock wczoraj i dziś – projekcja specjalna Polskich Kronik Filmowych dystr. WFDIF. Materiały archiwalne – Płock w kronikach filmowych, zestawiony ze współczesnymi zdjęciami, miejsc, które doskonale znamy. Zobaczymy m.in. Petrochemię, Cotex, Małachowiankę Teatr Płocki, Politechnikę, Kino Przedwiośnie.
Godziny zwiedzania: 12.00 – 24.00.
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów – ul. Jakubowskiego 10
Na odwiedzających czeka podróż po zakamarkach instytucji, podczas której będzie można m.in. spotkać się z członkami Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” – zajrzeć do ich garderoby, zobaczyć bogato zdobione stroje sceniczne, poznać kulisy przygotowań do występów, wziąć udział w radosnej potańcówce przy tradycyjnej muzyce ludowej. Zwiedzający zajrzą do gabinety dyrektora, wezmą udział w projekcie artystycznym w pracowni plastycznej, poczują się jak artysta wchodząc na scenę w sali koncertowej. Więcej informacji dostępnych na pokis.pl.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15).
Studio Wyposażenia Wnętrz – ul. Filtrowa 1 (wejście od ul. Wyszogrodzkiej)
Wystawa obrazów i innych prac poświęconych twórczości płockiego artysty Daniela Ratza. W programie przedstawienie twórczości i wspomnień o artyście, muzyka na żywo, ekspozycja strojów Czarnych Mazurów z regionu gąbińsko-sannickiego, pokaz tańca balowego dworskiego, obsługa ubrana stylowo i wiele innych atrakcji, w tym niezwykły catering „chłopski / ludowy”.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 23.00.
W ratuszu spotkamy… aktorów wcielających się w role znanych postaci
Będą to postacie znane z historii Płocka. Role odegrają aktorzy z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku i teatru Per Se. Nie zabraknie również niespodzianek! Zaplanowano spotkanie z Andrzejem Nowakowskim, prezydentem Płocka, i wizytę w jego gabinecie.
Godziny zwiedzania 18.00 – 24.00 ( wejście do ratusza co pół godziny, w grupach do 30 osób, ostatnie zwiedzanie 23.30).
Kryptonim P.A.N.T.E.O.N
Czyli do siebie zaprasza Książnica Płock (ul. Kościuszki 6).
Panteon w religiach politeistycznych to ogół bóstw. Zapraszają wszystkich, bez względu na wiek, na prawdziwą ucztę bogów… greckich, słowiańskich i nordyckich, którzy zewrą szyki, by poprowadzić śmiertelnych przez krainy dostępne dotąd tylko wybrańcom. Każda grupa zacznie od syzyfowej pracy, aby potem trafić na Olimp, gdzie pod nieobecność Zeusa Atena i koleżanki urządzą imprezę, kusząc jabłkami, dosiadając Pegaza, wyruszając na łowy i startując w olimpiadzie. Warunkiem dalszej wędrówki będzie zmierzenie się z wyzwaniami rzucanymi przez różne bóstwa. Zdany egzamin oznacza przejście do Asgardu, prosto na spotkanie z Thorem i Freją. A to nie koniec, bo czekać będzie jeszcze trzeci przystanek w tej wędrówce, a na nim strzygi, rusałki, kikimory i inne równie atrakcyjne stworzenia. Przybywajcie więc na rydwanach, łodziami, w zaprzęgu muz na jedyną w swoim rodzaju Noc Muzeów w Książnicy Płockiej.
Godziny zwiedzania: od 18.00 do 24.00 (do ostatniej grupy).
Płocka Galeria Sztuki – ul. Sienkiewicza 36
Na ten wieczór PGS przygotowała wiele wydarzeń i spotkań ze sztuką:
• godz. 16:00 – 22:00, „Zwidzenie” wystawy malarstwa Adama Patrzyka. To zaproszenie do świata, w którym realizm i codzienność łączy się z metafizyką, a to, co materialne, przenika się z tym, co nieuchwytne.
• godz. 16.00 – 22.00, PLENEROWA DRUKARNIA „NOCNE OBJĘCIE MORFEUSZA” – warsztaty sitodruku manualnego (dziedziniec PGS),
• godz. 17:00, Udostępnienie dla zwiedzających wystawy pełnej snów i znaczeń – „Mówię Ci dobranoc”(Galeria Kreski/ siedziba PGS).
Ekspozycję tworzą wybrane dzieła z kolekcji własnej PGS, mało znane i w większości dotąd nieprezentowane szerszej publiczności. Są wśród nich obrazy autorstwa współczesnych polskich artystek i artystów pozyskane do zbiorów w ostatnich latach. W pokazywanych pracach rysunkowych i graficznych odnajdziemy różnorodne odcienie słowa „dobranoc”.
• godz. 18:00 i 20.00 – oprowadzanie tematyczne po wystawie malarstwa Adama Patrzyka (siedziba PGS)
• godz. 16:00–20:00 – „ODCIENIE I INNE KONSTELACJE NOCY” – strefa malowania wielkoformatowego z motywami nocy i onirycznymi (dziedziniec PGS).
Godziny zwiedzania: 16.00 – 22.00.
Muzeum Mazowieckie – Kamienica Secesyjna – ul. Tumska 8
Tegoroczny program zawiera nie tylko zwiedzanie wystaw stałych „Secesja” i „X wieków Płocka”. Atrakcją przygotowaną specjalnie na Noc Muzeów będzie wystawiony na patio performance „Amor vacui” w wykonaniu Teatru Czterech związanego z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Muzeum przygotowało jeszcze jedną niespodziankę – po wystawie „Secesja” oprowadzać będzie przewodnik AI (potrzebny będzie telefonu z internetem).
Prócz tego muzeum już po raz trzeci, tym razem właśnie do kamienicy przy Tumskiej 8 i na wystawę „X wieków Płocka”, zaprosi do udziału w konkursie na efektowne przebranie HISTORYCZNE! Wcześniej bawiliśmy się tylko w stylu secesyjnym lub art déco, teraz to może być każdy styl, od czasów prehistorycznych do połowy wieku XX. Jaskiniowcy, rycerze, damy w wielkich sukniach, panowie w melonikach, zbuntowana młodzież epoki big beatu – wszystkie historyczne przebrania są mile widziane.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15).
Muzeum Mazowieckie – Art. Deco – ul. Kolegialna 8
Na zwiedzających czeka elegancka i stylowa wystawa „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” oraz uzupełniona o nowe multimedia i interaktywną grę dla dzieci „Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów”. Tego wieczoru zapraszają na wyjątkową wystawę pt. „Tego jeszcze nie było”. W małej sali wystaw czasowych na parterze oraz w dotychczas nieudostępnianej sali na pierwszym piętrze zaprezentują kilkadziesiąt obiektów, które specjalnie z okazji Nocy Muzeów wydobyto z muzealnych magazynów.
Uwaga – wystawa „Tego jeszcze nie było” otwiera się TYLKO NA JEDNĄ NOC!
Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15).
Muzeum Mazowieckie – Spichlerz – ul. Kazimierza Wielkiego 11 B
Spichlerz zaprasza na nocne zwiedzanie swych dwóch wystaw – „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu”. Po tej ostatniej oprowadzi Grzegorz Piaskowski, autor wystawy i szef działu etnografii MMP. W Spichlerzu śpiewać i tańczyć będzie dla zwiedzających także Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska”.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15).
Muzeum Żydów Mazowieckich – ul. Kwiatka 7
Muzeum zaprasza na zwiedzanie wystawy czasowej „Trzeba zostawić coś światu. Poza kartami dziennika Reni Spiegel” oraz na występy zespołu Kalisz Klezmer Band. Zespół wystąpi w składzie: Arkadiusz Hylewski (skrzypce), Marek Maciejewski (klarnet, cajon), Łukasz Romanek (pianino elektryczne), Maria Szymkiewicz (kontrabas). Można spodziewać się znanych standardów ze świata muzyki żydowskiej i improwizacji.
Zespół wystąpi w następujących godzinach: 19:30-20:00, 20:30-21:00 i 21:30-22:00.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15).
Muzeum Diecezjalne w Płocku – ul. Tumska 3
Muzeum Diecezjalne w Płocku mieści się w dwóch budynkach. Do „Starej części muzeum” zapraszają na żywe lekcje historii z udziałem aktorów Teatru Form Wielu. „Płockie legendy” – Spektakl „W cieniu Płocka” – legenda o płockim hejnale oraz opowiadana na żywo scena pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza. Całość z dużą dawką humoru oraz interakcji.
Zaplanowano trzy odsłony w godzinach: 17:00, 18:00, 19:00.
Czas trwania około 50 min, maksymalna grupa 40 osób.
Godziny zwiedzania: 17:00-23:00.
Muzeum Jagiellończyków w LO im. Wł. Jagiełły w Płocku – ul. 3 Maja 4
• 18.00 i 20.00 – przedstawienie dla dzieci „Na barykadzie”,
• 19.00 – recytacja utworów K. Askanasa przez uczniów szkoły,
• 19.00 – 22.00 dzieciństwo, młodość Władzia Broniewskiego – gry i zabawy,
• 19.00 – 22.00 – zwiedzanie Muzeum Szkolnego,
• 19.00 – 22.00 wejście na taras widokowy.
Godziny zwiedzania: 18.00 do 22.00
Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku – ul. St. Małachowskiego 1
Liceum zaprasza na podróż przez IX wieków swoich tradycji. Tej nocy zostaną odkryte niektóre z tajemnic Małachowianki, być może będzie można choćby natknąć się na mieszkające w jej ruinach duchy. Zwiedzający odbędą niezwykłą podróż w czasie, obejrzą ruiny Kolegiaty Św. Michała Archanioła, piękne freski Władysława Drapiewskiego w szkolnej auli, budynek Kolegium Jezuickiego z XV-wieczną wieżą oraz szkolne muzeum. Przy dobrej pogodzie będzie można podziwiać panoramę Płocka z XV-wiecznej wieży Małachowianki, w której w tej chwili znajduje się obserwatorium astronomiczne. Przedstawieni zostaną również najwybitniejsi absolwenci szkoły oraz wydawnictwa o szkole.
Godziny zwiedzania: 18.30-23.30.
Muzeum Historii Medycyny – ul. Zofii Nałkowskiej 7
Muzeum zaprasza na prezentację prywatnej kolekcji dr Włodzimierza Nowatorskiego, która składa się z około 1500 eksponatów.
Godziny zwiedzania: 18.00 – 20.00.
Pracownia Ikonograficzna Agnieszka Korona – ul. Sienkiewicza 32
Wystawa ikon, pokaz warsztatu ikonopisarskiego. O każdej pełnej godzinie wykład poświęcony technice przygotowania podobrazu oraz złocenia i pisania ikony.
Godziny zwiedzania: 18.30 – 23.30.
Bazylika Katedralna – ul. Tumska 1
Półgodzinne oprowadzanie po katedrze, aby poznać jej dzieje, poprowadzi ks. Stefan Cegłowski – proboszcz parafii.
Godziny zwiedzania: 20.00 – 22.30 (oprowadzanie o pełnych godzinach).
Archiwum Państwowe w Płocku – ul. Kazimierza Wielkiego 9 B
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów osoby odwiedzające spichlerz obejrzą wystawę poświęconą przypadającej w tym roku rocznicy „200 lat Ratusza” i zwiedzą wnętrza magazynów archiwalnych. Będzie również możliwość zagrania w grę planszową poświęconą archiwom i archiwistom pn. „James Archiwista z licencja na brakowanie”.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 22.00 (wejście o każdej pełnej godzinie, ostatnie wejście 21.00).
Dom Darmstadt – ul. Stary Rynek 8
Będzie do obejrzenia wystawa fotograficzna „Kolory Fory Wayne. Jest to zbiór 20 fotografii różnych artystów prezentujących najbardziej ikoniczne miejsca i wydarzenia w amerykańskim mieście partnerskim Płocka.
Godziny zwiedzania 18.00 – 24.00.
Parafia Prawosławna Przemienienia Pańskiego – ul. Kościuszki 18
Zwiedzanie cerkwi oraz przedstawienie informacji o prawosławiu w Płocku i Polsce.
Godziny zwiedzania: 19.00 – 23.00.
Kościół Chrystusowy w Płocku – ul. Nowowiejskiego 9
Tegoroczna Noc Muzeów będzie przebiegać pod hasłem „Misja chrześcijańska i społeczne zaangażowane kościoła”. Zachęcają do zapoznania się z 30-letnią historią Kościoła. Odwiedzający będą mogli posłuchać też muzyki na żywo, zwiedzić budynek kościoła („Centrum N9”) w towarzystwie przewodników oraz skorzystać z kawiarenki „FileoCafe”.
Co pół godziny, począwszy od 18.00, zaproszą na specjalnie przygotowany program.
Godziny zwiedzania: 18.00 – 22.00.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Płocku – ul. Kazimierza Wielkiego 39
Zwiedzanie kościoła i zabytkowego Cmentarza Ewangelicko – Augsburskiego.
Godziny zwiedzania:16.00 – 20.00.
Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP – ul. Kazimierza Wielkiego 27
Zapraszają do katedry i klasztoru mariawickiego w Płocku. O godzinie 18:00,19:00,20:00 będą prowadzone prelekcje o historii Mariawityzmu. Będzie można obejrzeć przygotowaną okolicznościową wystawę, spróbować i zakupić mariawickie pieczywo, rękodzieło i wyroby spożywcze tworzone według klasztornej receptury. Zapraszają również do klasztornego ogrodu na kawę, grilla i wieczór przy ognisku. Na odwiedziny będą czekały również alpaki od 18:00- 21:00.
Godziny zwiedzania: 18.00 – 21.00.
Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Płocku – ul. T. Kościuszki 24
ZNP zaprasza na zwiedzanie nowej ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego (sala 1 i 3), zwiedzanie sali muzealnej poświęconej historii Płockiej oświaty i ZNP.
Spotkanie w kawiarence literackiej ”Pod dębem” – prezentacja twórczości Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.
Godziny zwiedzania: 18.00 – 23.00.
Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz Płocka Drużyna Kusznicza – ul. Jachowicza 34
„Dzieci Płocka” zapraszają do zwiedzania swojej siedziby. Tej nocy przewidzieli udział w warsztatach tanecznych, spotkanie z Płocką Drużyną Kuszniczą oraz możliwość sesji zdjęciowej w wybranych kostiumach z zasobów zespołu.
Godziny zwiedzania 19.00 – 23.00.
Klub Sportowy GROT LOK Płock – ul. Tumska – przy Muzeum Mazowieckim
Klub zaprasza na pokaz broni palnej od pierwszych konstrukcji po współczesną. Na wystawie będzie można obejrzeć m.in. broń strzelecką i kolekcjonerską pochodzącą z różnych czasów.
Godziny zwiedzania: 18.00 – 23.30.
OKOLICE PŁOCKA RÓWNIEŻ ZAPRASZAJĄ:
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku
W skansenie, prócz wspaniałych pamiątek po osadnictwie olenderskim, od godz.16.00 do 18.00 przewidziano zabawy z Basią Derlak i Sebastianem Wielądkiem. To duet muzyków, edukatorów muzycznych, opowiadaczy. Ich spektakle składają się z piosenek, prezentacji instrumentów, zabaw ludowych, kołysanek oraz bajek tradycyjnych z różnych stron świata.
W noc Muzeów w Wiączeminie skupią się na bajkach z regionu mazowieckiego, i to z elementami muzycznymi, zagranymi na tradycyjnych instrumentach. Dla przybyłych poprowadzą zabawy ludowe dla dzieci takie jak „Pierścień”, „Jaworowi ludzie”, „Kurczątka”, „Wojtaszek”, „Kajduk”, „Mietlarz” i inne. Wspólne śpiewanie, taniec, wyliczanki i zagadki – takie sa plany na tegoroczną Noc Muzeów.
Godziny zwiedzania: 14.00 – 20.00 (ostatnie wejście 19.15).
Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku – ul. Rynek 1 Wyszogród
W Wyszogrodzie Noc Muzeów stać będzie pod znakiem wikliny.
• godz. 16.00, opowieści o wiklinie i wikliniarstwie w okolicy Wyszogrodu,
• godz. 17.00, warsztaty wyplatania z wikliny,
• godz. 20.00 do 22.00, zwiedzanie ekspozycji „Dawne narzędzia połowowe z wikliny”. Opowieści, warsztaty i zwiedzanie będą miały swojego głównego bohatera – Stanisława Gołębiewskiego, jednego z nielicznych rękodzielników, który podtrzymują tradycje plecionkarskie z regionu nadwiślańskiego.
Godziny zwiedzania: 15.00 – 22.00 (ostatnie wejście 21.15).