31 stycznia 2024 roku w Warszawie odbył się III Kongres ESG. To platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju. Jakie rekomendacje dotyczące wyzwań związanych z ESG wypracowali eksperci?
Otwarcie wielkiego Kongresu
Otwarcie III Kongresu rozpoczęło się od przemówienia organizatorów, partnerów honorowych i wystąpienia gościa specjalnego, prof. Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz odczytania listu Marka Sawickiego, przewodniczącego sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej.
RPO wyliczył szereg pojawiających się wyzwań, związanych m.in. z kwestiami uchodźców wojennych i klimatycznych, ageizmu czy osób z niepełnosprawnościami. Zaznaczył, iż nie wolno choćby pośrednio wspierać reżimów, które rażąco gwałcą prawa człowieka. “Są pewne wartości uniwersalne, które powinny przeważać nad oczywistym dla biznesu dążeniem do maksymalizowania zysków”, powiedział.
– choćby najdoskonalszy raport ESG – zgodny od strony formalnej z wytycznymi i standardami – powinien być jednocześnie odzwierciedleniem rzeczywistości, powinien być wyrazem realnej troski o poszanowanie praw człowieka, a nie tylko zbiorem górnolotnych deklaracji – podkreślił w swym wystąpieniu prof. Marcin Wiącek.
Z kolei poseł Marek Sawicki w swym liście odniósł się m.in. do kwestii zielonej energii.
– Świat stoi przed wieloma wyzwaniami, zwłaszcza w kontekście zmian klimatycznych, dlatego konieczne jest wdrożenie strategii zrównoważonego rozwoju, dbałość o bioróżnorodność, promowanie pozyskiwania zielonej energii i konsekwentne dążenie do osiągnięcia globalnego celu zeroemisyjnego – powiedział.
Wyzwania stojące przed ESG
W panelu inauguracyjnym styczniowego kongresu dotyczącego wyzwań ESG wzięli udział eksperci:
- dr hab. Adam Niewiadomski, prof. ucz. Uniwersytet Warszawski, Katedra Prawa Rolnego i Systemu Bezpieczeństwa Żywności
- Prof. Piotr H. Skarżyński, Światowe Centrum Słuchu, Ekspert WHO
- Przemysław Kulik, Dyrektor Biura CSR i Raportowania Zrównoważonego Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego
- Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications & CSR, Lidl Polska
- Rafał Rudzki, Dyrektor ds. ESG, Grupa Żabka
- Katarzyna Dubno, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych, ESG i Ekonomiki Zdrowia, Adamed Pharma S.A.
- Filip Osadczuk, Dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich i ESG, PGE Polska Grupa Energetyczna
Jakie wyzwania diagnozują eksperci? Przemysław Kulik zwrócił uwagę na to, iż seria kryzysów obudziła społeczeństwa z letargu dobrobytu i uświadomiła, iż nie tylko komponent „E” ale również związany z szeroko pojętym bezpieczeństwem komponent „S” ma ogromną wagę. Zagrożenia ESG upatruje on w oderwaniu od realnych wyzwań.
– To co grozi ESG, to oderwanie od realnych wyzwań. ESG nie może skończyć tylko w debatach i w świecie korporacji – powiedział ekspert.
Z jego rozmów ze średnimi i małymi przedsiębiorcami wynika, iż często są oni przerażeni ESG i rzadziej dostrzegają w nim szansę na rozwój biznesu. Jest więc wielkim wyzwaniem jak przełożyć ESG na praktykę gospodarczą i społeczną. Dyrektor Kulik, powołując się na przykład Stanów Zjednoczonych, przestrzegł też przed polityzacją ESG, co według niego powoduje, iż temat ten traci pozytywny impuls.
Z kolei Filip Osadczuk z PGE podkreślił jak ważne jest dbanie o sprawiedliwą transformację energetyczną, czyli taką, która nie odbywa się kosztem społeczeństwa. Zadeklarował również, iż dla Polskiej Grupy Energetycznej wszystkie składowe ESG są równie ważne, a kwestie środowiskowe ściśle łączą się ze społecznymi. Chodzi tylko o wyważanie proporcji.
– Transformacja energetyczna jest idealnym przykładem jak E i S ze sobą współgrają. Przerysowując zdecydowanie – gdybyśmy wyłączyli natychmiast wszystkie elektrownie i ciepłownie węglowe, to nasi klienci nie mieliby prądu i energii cieplnej. Czyli stanęlibyśmy w obliczu wielkiego kryzysu społecznego –powiedział.
Pełną wypowiedź eksperta można odsłuchać tu:
ESG to przede wszystkim zmiana sposobu myślenia
Uczestnicy debaty z dużym zainteresowaniem poznali wyniki styczniowego Raportu z Badania dla Instytutu ESG / III Kongresu ESG – Europa, przygotowanego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, o którym pisaliśmy również tutaj: Rośnie świadomość zrównoważonego rozwoju wśród polskich konsumentów [BADANIA].
Raport dotyczył stosunku Polaków do zrównoważonego rozwoju i ESG. Wynika z niego między innymi, iż Polacy mają jasną opinię o wyzwaniach z którymi musi mierzyć się współczesny świat. Trzy pierwsze miejsca zajęły: wpływ zmian klimatu na zdrowie człowieka (31% wskazań), marnotrawstwo żywności (19%) oraz bieda i nierówności społeczne (18%).
– Wszyscy mówimy o obowiązku raportowania, ale ESG jest przede wszystkim zmianą sposobu myślenia o działalności firmy, o odpowiedzialności – podkreśliła Katarzyna Dubno, dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych, ESG i Ekonomiki Zdrowia, Adamed Pharma S.A.
Ekspertka stwierdziła, iż w branży farmaceutycznej odpowiedzialność od wielu lat wpisuje się w największym stopniu w komponent „S”. “Kluczem jest odpowiedzialność za dostępność leków”, powiedziała.
Główne rekomendacje liderów zrównoważonego rozwoju
Na podstawie debat i wypowiedzi ekspertów można ocenić, iż ich główne rekomendacje brzmią następująco:
- ESG musi odpowiadać na realne wyzwania
- Komponent „S” należy traktować szerzej niż do tej pory
- Łańcuch dostaw powinien łączyć się z łańcuchem wartości
- Współpraca firm przy niektórych projektach ESG może zwiększać efektywność działań,
- Szacunek do takiej wartości jak uczciwość jest warunkiem skuteczności działań ESG,
- Komponent „S” jest najistotniejszym elementem z triady ESG,
- Walka o komponent „E” nie może odbywać się kosztem komponentu „S”,
- Fundamentem wszystkich komponentów ESG jest inkluzywność,
- Zrównoważony rozwój jest możliwy poprzez zrównoważone relacje międzyludzkie,
- ESG to metoda strategicznego zarządzania organizacją i dzielenia się wartościami,
- ESG to przede wszystkim zmiana sposobu myślenia.
Źródło tekstu i zdjęć: informacja prasowa Fundacji XBW