Za nami kolejny Amatorski Konkurs Gwarowy „Godejma po naszymu”. Odbył się nie dalej jak wczoraj, 24 października w szamotulskim kinie Halszka po raz szesnasty.
W komisji konkursowej zasiedli Aleksandra Słomińska (kulturoznawca, z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury związana lat czterdzieści; pomysłodawczyni wielu konkursów, m.in. konkursu gwarowego właśnie, wielka miłośniczka dziedzictwa kulturowego naszego regionu, w szczególności gwary i folkloru) oraz poznaniak z dziada-pradziada Jan Strugarek (autor felietonów gwarowych „U Werunki i Stacha na klejdrach”, redaktor audycji radiowej w Radio Poznań „Takie tam klejdry”). Jurorzy wzięli pod uwagę w szczególności poprawność gwarową, lekkość i naturalność gwary wyrażania, dykcję i interpretację tekstów.
- Gwara, jak widzimy, jest wciąż „żywa”, co cieszy. Operowanie gwarą uświadamia nam, jak ważne jest poczucie własnej tożsamości regionalnej. Powinniśmy ją pielęgnować, gdyż stanowi bogactwo naszej „mowy ojczystej”. Należy mieć świadomość, iż nasz język literacki wyrósł z odmian dialektycznych. My, Szamotulanie wyróżniamy się jeszcze charakterystycznym zaśpiewem – zaznaczyła p. Aleksandra Słomińska, jurorka, która nie tylko o gwarze wie wiele, ale i świetnie nią operuje, czego doświadczyć mogli uczestnicy konkursu gwarowego niejednokrotnie, przez jego 12 edycji (13. raz był wczoraj). Słowa podziękowania za kultywowanie gwary jurorzy skierowali nie tylko do uczestników, opiekunów ale i nauczycieli. Pani Aleksandra podkreśliła w sposób szczególny ogromny wkład w utrwalanie gwary przez p. Aleksandrę Napierała z Kaźmierza, wszak to jej teksty prezentowane są przez jej podopiecznych od wielu, wielu lat.
Spośród 11 prezentacji w młodszej i sześciu w starszej kategorii szkół podstawowych, nagrody i wyróżnienia otrzymali:
– w kategorii klas 4-6 szkół podstawowych:
I nagrodę otrzymała Lena Singer – SP w Nojewie („Paweł i Gaweł”, autor: Marek Szymański),
II nagroda: Maria Lendzion – SP w Przyborowie („Wuja Czechu” utwór „Pón Hilary”, autor: Marek Szymański),
III nagrodę jury przyznało ex aequo: Hannie Roszkiewicz – SP w Nojewie („Kaczka-Dziwaczka”, autor: Marek Szymański) oraz Aleksandrze Grupa – SP w Chojnie („Kejtry jak ludzie”, autor: Waldemar Kurowski).
Wyróżnienie powędrowały do Natalii Stieler – SP w Otorowie („Tradyncja”, autor: Juliusz Kubel) oraz Agaty Żarna – SP w Nojewie („Siedmiomilowe buty”, autor: Marek Szymański).
– w kategorii klas 7-8 szkół podstawowych nagrody przyznano:
I nagroda: Adam Pawlik – SP w Nojewie („Wnuki”, autor nieznany),
II nagrodę otrzymał Leo Trąbczyński – SP nr 2 w Szamotułach („Dwa mendle”, autor: Lech Konopiński),
III natomiast Jan Komin – SP nr 2 Szamotuły („Listy do Gwiazdora”, autor nieznany).
Wyróżnienie powędrowało do (na koncercie galowym dużo lepiej prezentujący się, niż na eliminacjach konkursowych) pniewskiego trio: Wojciech Hubiak & Igor Huebner & Miłosz Wawszczak (świetnie napisany przez Szymona Krawczyka skecz „Blałka czy majówka?”).
Jedyna przedstawicielka szkół ponadpodstawowych Marta Machaj, uczennica I LO w Szamotułach za monolog „Głeście z Westwali” autorstwa Jana Wachowiaka napisanego w gwarze szamotulskiej otrzymała zaś nagrodę specjalną.
W przygotowaniach uczennice i uczniów wsparły: Agnieszka Banach-Biedziak (SP Chojno), Aneta Domańska-Lembicz (SP nr 2 w Szamotułach), Agnieszka Karge (SP w Nojewie), Małgorzata Kowalska (SP Przyborowo), Jadwiga Krawczyk (SP w Pniewach), Alicja Łączkowska (SP Otorowo), Aleksandra Napierała (SP w Kaźmierzu), Agnieszka Sługocka (I LO Szamotuły) oraz Anna Rowińska (mama).
Jaka jest puenta tego pięknego dnia z gwarą? Jak podkreśliła nasza jurorka, z pewnością warto pokusić się o spisanie zasłyszanych tekstów i opowiastek gwarowych od starszego pokolenia gwarę pamiętającego a co istotne, doskonale autentyczną gwarą operującego na co dzień. Na to liczymy. Może w przyszłym roku zastąpią one popularne wierszyki na gwarę przełożone(?) Niech zachętą do działania będzie fenomenalny tekst przygotowany przez brata naszej najstarszej uczestniczki konkursu p. Małgorzaty Lipieckiej z Pniew, która otrzymała zań i za jego interpretację nagrodę specjalną XVI edycji konkursu. Kłaniamy się w pas p. Małgorzato i p. Michale!
Każdy w uczestników konkursu otrzymał upominek książkowy. Nagrody książkowe laureatom podczas koncertu galowego wręczyli dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury Łukasz Majchrzak oraz jurorka Aleksandra Słomińska.
Na scenie oprócz laureatów prezentujących repertuar konkursowy, pięknie wybrzmiała okraszona humorem i zabawą nowotomyska kapela folkloru miejskiego „Zza Winkla”.
Organizatorem wydarzenia był Szamotulski Ośrodek Kultury ze wsparciem Powiatu Szamotulskiego.
Galeria z prezentacji konkursowych poniżej a link do zdjęć z wieczornego Koncertu Galowego tutaj: https://szok.info.pl/galeria/koncert-galowy-xvi-godejma-po-naszymu-relacja-24102024.html