XVII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu w Stalowej Woli

21 godzin temu
Zdjęcie: XVII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu w Stalowej Woli


W środę, 29 stycznia, w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli odbyło się wydarzenie wpisujące się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, organizowane na Podkarpaciu już po raz siedemnasty. Inicjatorami i głównymi organizatorami obchodów był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Uniwersytet Rzeszowski, a współorganizatorami Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowa Wola oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

W ramach obchodów w stalowowolskim Muzeum odbyły się trzy prelekcje. Pierwsza z nich, przygotowana przez pracownika muzeum kustoszkę Elżbietę Skromak, dotyczyła dawnych i nowoczesnych sposobów upowszechniania wiedzy o historii społeczności żydowskiej, jakie prowadzi muzeum od początków swojej działalności. Prelegentka zaprezentowała jeden z najnowszych projektów muzealnych pn. „Przystanki naszej historii”, który ma na celu przybliżać informacje o lokalnym dziedzictwie dzięki dźwiękowych stanowisk usytuowanych w przestrzeni Stalowej Woli i wspierającej je aplikacji. Jeden z takich przystanków został ulokowany w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się murowana synagoga i został w całości poświęcony historii Żydów rozwadowskich.

Kolejne wystąpienie dotyczyło losów żydowskich rodzin Kartiganer i Ellenbogen z Rozwadowa. Przedstawił je wyjątkowy gość – potomek tych rodzin – Paul Shapiro z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Jego obszerne wystąpienie oraz bogata w treści i materiały archiwalne prezentacja dotyczyła wielu dotąd nieznanych szczegółów z życia jego przodków, m.in. prapradziadka Hersza Leiba Kartiganera, który działał w rozwadowskiej gminie żydowskiej w połowie XIX wieku. Ostatni wykład poprowadził dr Roman Niwierski z Urzędu Miasta w Stalowej Woli, który zaprezentował jedną z najczarniejszych kart lokalnej historii z okresu okupacji, tj. założenie i funkcjonowanie niemieckich obozów pracy przymusowej dla Żydów w Rozwadowie i Stalowej Woli. Historyk przedstawił najnowsze fakty, które dotyczą tego wciąż mało znanego tematu. Prelekcje spotkały się z dużym zainteresowaniem licznie zgromadzonych słuchaczy. W spotkaniu wzięło ponad 70 osób, w tym przedstawiciele władz miejskich, młodzież szkolna z nauczycielami oraz przewodnicy miejscy.

Po zakończeniu sesji naukowej delegacje udały się na rozwadowski Rynek pod pomnik poświęcony Żydom pomordowanym w czasie II wojny światowej. Władze samorządowe oraz organizatorzy i goście zapalili znicze i złożyli kwiaty, aby w ten symboliczny sposób oddać hołd wszystkim ofiarom Holocaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na trwałe wpisały się w kalendarz podkarpackich wydarzeń, przypominających tragiczne losy społeczności żydowskich podczas II wojny światowej.

Elżbieta Skromak

Idź do oryginalnego materiału