Już po raz 20. Międzynarodowe FORUM PIANISTYCZNE „Bieszczady bez granic” zagości w Sanoku, na Podkarpaciu. Na początku lutego Sanok stanie się Zimową Stolicą Pianistyki.
W Bieszczady wyruszyły już transporty z instrumentami YAMAHA, na których zagrają Mistrzowie, studenci jak i całkiem młodzi adepci pianistyki. Jak co roku Forum „Bieszczady bez granic” będzie dysponowało prawie 20 instrumentami najwyższej klasy, wartymi ponad 5 mln. złotych. Organizatorzy spodziewają się około 500 gości, nie tylko z Polski, ale z całego świata. Prawie wszystkie miejsca w hotelach w obrębie 50 km są zarezerwowane. Również Polskie Linie Lotnicze LOT są zadowolone, gdyż początkiem lutego większość pasażerów na trasie Warszawa-Rzeszów-Warszawa to uczestnicy i goście największego projektu w Euroregionie Karpat - „BIESZCZADY BEZ GRANIC”. Część koncertów i nadzwyczajnych wydarzeń będzie transmitowana transmitowane na żywo na fanpage Fundacji w serwisie Facebook oraz YouTube. Na naszej stronie internetowej https://interpiano.pl znajdą Państwo linki, które dzięki jednego kliknięcia odsyłają do poszczególnych wydarzeń. Dzięki temu słuchacze na drugim końcu świata będą mogli śledzić występy swoich bliskich i przyjaciół.
Festiwal rozpocznie się 1 lutego w sobotę otwarciem wystawy fotografii: 20-lat Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Na ścianach Galerii o smaku kawy INTERPIANO na sanockim deptaku zawisną zdjęcia ze wszystkich edycji Festiwalu. Wydarzenie uświetni koncert fortepianowy w wykonaniu Jekateriny DRZEWIECKIEJ. Wieczorem o godz.19:30 koncert Inaugurujący XIV Mistrzowską Szkołę Pedagogiki Fortepianowej. Na scenie Państwowej Szkoły Muzycznej wybitny pianista i pedagog Andrzej TATARSKI zagra 4 miniatury na fortepian Oliviera Messiaen pt. „Katalog ptaków”. W drugiej części koncertu duet Beata BILIŃSKA i Filip WOJCIECHOWSKI zaprezentuje m.in utwory Mozarta, Chopina i Liszta na cztery ręce.
XX Międzynarodowe Forum Pianistyczne oficjalnie rozpocznie się w niedzielę 2 lutego. Organizatorzy zapraszają na Galę Inaugurującą do Sanockiego Domu Kultury, gdzie podziwiać będziemy wybitnych muzyków z Turcji. W pierwszej części koncertu o godzinie 19:30 usłyszymy Can ÇAKMUR, zwycięzcę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu w 2018 roku. Pianista występował w wielu salach koncertowych na całym świecie od Londynu, przez Tokyo po ojczystą Turcję. O 20:30 do pianisty dołączy Veriko TCHUMBURIDZE na skrzypcach. Artystka zdobyła I nagrodę na XV Konkursie im. H.Wieniawskiego w Poznaniu i jest pierwszym muzykiem turecko-gruzińskiego pochodzenia zakwalifikowanym do udziału w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego. W poniedziałek 3 lutego zapraszamy na koncert pod hasłem „Chopin klasycznie i na jazzowo”. W pierwszej, klasycznej części o godzinie 19:30 wystąpi Beata BILINSKA należąca do czołówki polskich pianistów, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Część druga koncertu należeć będzie do TRIO JAZZOWEEGO FILIPA WOJCIECHOWSKIEGO, który w towarzystwie Pawła Pańty (kontrabas) i Piotra Biskupskiego (perkusja) wykona utwory Fryderyka Chopina w wyjątkowych aranżacjach. Wieczór nosi tytuł „Powiat Sanocki dla Forum” i został zorganizowany dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Sanoku. Wtorkowy wieczór 4 lutego rozpoczniemy Nadzwyczajnym Koncertem Premier „Tatiana Szebanowa in memoriam”, w którym usłyszymy koncerty fortepianowe w towarzystwie Lwowskiej Orkiestry Kameralnej „AKADEMIA” pod dyr. Igora Pylatyuka. Koncert zakończy występ Tomasza RITTERA, laureata I nagrody na Konkursie im. F.Chopina w Warszawie, który w towarzystwie orkiestry wykona I Koncert fortepianowy C-dur op.15 L.van Beethoven. Gospodarzem wieczoru będzie dr Marek Dyżewski. Podczas środowego koncertu 5 lutego pod hasłem FORUM MIASTU Z UMWP i WDK Rzeszów przed sanocką publicznością absolutna gwiazda - Natalia Świerczyńska, która w towarzystwie Staszka Plewniaka zaśpiewa najpiękniejsze zimowe przeboje Franka Sinatry. Przyjemne swingowe aranżacje amerykańskich standardów świątecznych przeniosą publiczność wprost do lat 40-stych na ośnieżone ulice Nowego York'u. Początek występu tradycyjnie o 19:30. 6 lutego w czwartek o tej samej godzinie za fortepianem zaprezentuje się absolutny faworyt na XIX MKP im. F.Chopin 2025 Kevin CHEN z Kanady. Na jego Mistrzowski Recital złożą się utwory Chopina i Liszta. W roli prowadzącej red. Róża ŚWIATCZYŃSKA dziennikarka muzyczna związana z Programem II Polskiego Radia oraz Polskim Radiem Chopin. XX edycja Forum Pianistycznego zakończy się w piątkowy wieczór 7 lutego. Galę finałową uświetni Lwowska Orkiestra Kameralna „AKADEMIA” pod dyr. Igora PYLATYUKA.
Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” jest jedynym projektem w Euroregionie Karpat, który udostępnia tak szeroki zasób wiedzy od zajęć zdrowotnych (HATHAJOGA) po wykłady z podstaw biznesu w promocji kultury. Udział w projekcie poszerza wiedzę o zajęcia niedostępne w kształceniu podstawowym i motywuje do stawiania odważnych kroków w swojej edukacji. Młodzi pianiści korzystają z wiedzy blisko 30 Mistrzów. Zajęcia łączą w sobie szeroki zakres wiedzy specjalistycznej i psychologicznej z praktyką estradową. Pogłębianie różnych środków ekspresji w budowaniu dramaturgii dzieła muzycznego.
W ramach tegorocznej edycji Forum uczestnicy biorą udział w:
● lekcjach pokazowych i indywidualnych z Mistrzami Forum ● kursie „Podstawy dyrygentury dla Pianistów” z Maestro Bogdanem Olędzkim ● kursie „Podstawy gry na klawesynie dla Pianistów” z dr hab. Dorotą Zimną ● kursie „Podstawy gry na organach dla Pianistów” z prof. ośw. Januszem Ostrowskim ● kursie „Kameralistyki instrumentalnej” z prof. Andrzejem Tatarskim, prof. Arturem Mykitką i prof. Igorem Pylatyukiem ● kursie „Kameralistyki wokalnej dla Pianistów” z prof.Urszulą Kryger i prof. Arturem Jaroniem ● kursie „Podstawy improwizacji dla pianistów” z prof. Konstantym Wileńskim i Filipem Wojciechowskim ● seminarium tanecznym – „500 lat historii tańca” prof. Romaną Agnel
W tych trudnych dla młodzieży pianistycznej czasach, Forum „Bieszczady bez granic” staje się szczególnie ważnym i potrzebnym. Kandydatom do Konkursu Chopinowskiego umożliwia kontakt z orkiestrą i Mistrzami, a pozostałym Uczestnikom daje impuls do dalszej, ciężkiej pracy nad kształtowaniem swojego talentu. Podczas tegorocznego tournée Orkiestr po podkarpaciu z muzyką dotrzemy m.in. do Strzyżowa, Niska, Lubaczowa, Jarosławia, Stalowej Woli i Łańcuta. Nie zabraknie też dalej oddalonych miejscowości. Wśród nich na naszej koncertowej mapie pojawi się Warszawa i Kielce.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
HONOROWY PATRONAT Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy
KOMITET HONOROWY Hanna Wróblewska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Elzbieta Łukacijewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego Piotr Uruski – Poseł na Sejm RP Teresa Kubas-Hul – Wojewoda Podkarpacki Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego Kamil Dziukiewicz – Starosta Jarosławski Robert Pieszczoch – Starosta Sanocki Tomasz Matuszewski – Burmistrz Miasta Sanoka Paweł Wdowiak – Wójt Gminy Sanok Marek Bankowski – Wójt Gminy Bukowsko
Sponsorem strategicznym projektu jest Sanok Rubber Comapny SA Sponsorem głównym projektu jest ORLEN S.A. Fortepiany dostarcza Firma Yamaha Music Europe oddział w Polsce
Pozostali sponsorzy: Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. HERB Sp. z o.o. Automet Group Sp. z o.o. Fundacja Prosty Gest Konsylium Sp. z o.o. NGS Oil & Gas S.A. Ubezpieczenia Witkowska NESTINGHIGH Sp. z o.o. FBT STALFRED Sp. z o.o. Proma Sp. z o.o. Impexrur S.A. Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe Boss Spółka z o.o. DO-MET Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Budowlane EL-BUD Zdobywcy Talentów
Partnerami projektu są: Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, Wojewódzki Dom Kultury, Wojewoda Podkarpacki, Gmina Bukowsko, Gmina Sanok, Miasto Sanok, Powiat Sanocki, Powiat Jarosławski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Hotel Sanvit, Związek Kompozytorów Polskich, Instytut Polski w Bratysławie, Instytut Słowacki w Warszawie, ZPSM w Jarosławiu, MDK w Lubaczowie, PSM w Strzyżowie, MDK w Stalowej Woli, ZPSM w Kielcach, Niżańskie Centrum Kultury, Miejski Dom Kultury w Łańcucie.
Zapraszamy Państwa do wirtualnej sali koncertowej. Będziemy ogromnie wdzięczni za komentarze i pomoc w udostępnianiu wydarzenia innym melomanom.
Niech nasza pianistyczna młodzież zagra na największej estradzie świata!
[ngg src="galleries" ids="13558" display="basic_thumbnail"]Materiały organizatora