XXI Międzynarodowy Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka

1 rok temu

XXI Międzynarodowy Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka – największy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej zlot kolekcjonerów i miłośników zabytkowej mechanizacji rolnictwa. Impreza odbyła się 19 i 20 sierpnia 2023 roku w Wilkowicach (gmina Lipno, powiat leszczyński, Polska).
Podczas Festiwalu zaprezentowano przeszło 300 zabytkowych maszyn rolniczych w tym 250 ciągników. Eksponaty zaprezentowali kolekcjonerzy z Polski, Niemiec, Czech i Danii.

W ramach festiwalu odbyły się dwa wydarzenia towarzyszące: „Wystawa silników stacjonarnych” oraz Wystawa Rolnicza „AGROWilkowice”. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprezentowało rolnicze samochody „Tarpan” obchodzące w tym roku pięćdziesięciolecie uruchomienia produkcji.
W Wilkowicach można było skorzystać z oferty gastronomicznej, obejrzeć wystawę współczesnych maszyn rolniczych, zrobić zakupy na stoiskach handlowych oraz mile spędzić czas w wesołym miasteczku i strefie zabaw dla dzieci.

Organizatorami Festiwalu są: Gmina Lipno, Klub „Traktor i Maszyna” i Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie.


Historia Ogólnopolskiego Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka.

Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka jest największym w Polsce zlotem miłośników i kolekcjonerów starego sprzętu rolniczego.

Organizowany jest od 2002 roku w wielkopolskiej miejscowości Wilkowice w gminie Lipno (powiat leszczyński). Podczas pierwszego festiwalu zaprezentowano zaledwie 20 ciągników i maszyn rolniczych, jednak od tego momentu impreza dynamicznie rozwija. W 2014 roku w 13-tej edycji festiwalu wzięło udział 135 wystawców, którzy zaprezentowali 170 starych ciągników i około 60 maszyn rolniczych, a wystawę obejrzało około 25 tysięcy zwiedzających. Festiwal to nie tylko wystawa ale także pokazy i konkurencje. Zbiór zboża, omłoty, orka, „Traktor Pulling”, „Odpalanie bumbaja”, „Odpalanie korbą” to atrakcje, które pokazują dawną pracę na wsi i jednocześnie sprawiają, iż impreza jest atrakcyjna dla szerokiego grona zwiedzających.

Inicjatorem festiwalu był pan Jerzy Samelczak – kolekcjoner i mieszkaniec Targowiska w gminie Lipno. Pan Jerzy w latach sześćdziesiątych pracował w zawodzie mechanika i na co dzień stykał się z ,,bombajami”. Zdobyta wtedy wiedza i doświadczenie sprawiły, iż dla wielu był autorytetem w tej dziedzinie. Początki kolekcjonerskiej pasji nie były jednak łatwe. Musiał przezwyciężyć złośliwe dowcipy ludzi. Upór jednak się opłacił. Dzięki niemu wiele Ursusów 45 odzyskało dawną sprawność. Zawsze służył radą i pomocą, a wśród kolekcjonerów miał wielu przyjaciół. W 2002 roku namówił kilkoro z nich do udziału w pierwszym w Polsce zlocie starych ciągników w Wilkowicach. Sukces przedsięwzięcia był ogromny. Obecni na zlocie zobaczyli, iż ich zamiłowanie do starej techniki spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i podziwem. Niestety jesienią 2002 roku Jerzy Samelczak nagle umiera.

Aby rozpoczęte dzieło nie umarło wraz z jego pomysłodawcą, wiosną 2003 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie odbyło się spotkanie kolekcjonerów, miłośników i przedstawicieli samorządu lokalnego na którym zostało utworzone stowarzyszenie o nazwie Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych ,,Traktor i Maszyna”. Prezesem Klubu został syn Jerzego – Rafał Samelczak, a funkcję w-ce prezesa objął ówczesny wójt gminy Lipno – Janusz Chodorowski. Na tym samym spotkaniu postanowiono, iż festiwal w Wilkowicach będzie nosił imię jego twórcy Jerzego Samelczaka.

Festiwal ma ogromny wpływ na popularyzację wiedzy na temat zabytkowych maszyn i urządzeń rolniczych. Rozwijająca się od kilku lat moda na zbieranie, restaurowanie i kolekcjonowanie zabytkowych maszyn rolniczych to z całą pewnością zasługa wilkowickiego festiwalu. Organizatorami festiwalu są: Gmina Lipno, Klub „Traktor i Maszyna” i Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie.

traktorimaszyna.pl

Fot. /Wielkopolskamagazyn.pl

Fot. /Wielkopolskamagazyn.pl
Idź do oryginalnego materiału