XXIV Dożynki Wojewódzkie w Parku Etnograficznym w Tokarni tuż-tuż

2 tygodni temu
Zdjęcie: dożyn


Bogumiła Wychowaniec z Huciska w gminie Strawczyn oraz Andrzej Lasak ze Szczerbakowa w gminie Wiślica będą starostami Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich 2024, które odbędą się w niedzielę, 8 września, w Parku Etnograficznym w Tokarni. Podczas Dożynek dziękować będziemy za plony. Zapowiada się niedziela pełna ciekawych obrzędów, muzyki i tańca.

Kim są starostowie, którzy podczas XXIV Dożynek Wojewódzkich przewodzić będą uroczystościom i obrzędom dożynkowym?

Starościna Dożynek Bogumiła Wychowaniec razem z mężem Sławomirem, prowadzi gospodarstwo rolne, które specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. Małżonkowie posiadają 105 warchlaków i tuczników oraz 15 macior. Dodatkowo, na ich gospodarstwie znajduje się małe stado bydła oraz prowadzone są uprawy na 48 hektarach, gdzie rosną głównie zboża oraz rośliny strączkowe, takie jak grochGroch (Pisum L.) – rodzaj roślin jednorocznych z rodziny … More i łubin. Ich gospodarstwo jest nowoczesne i zmechanizowane.

Starosta Dożynek Andrzej Lasak z żoną Jolantą prowadzi w Szczerbakowie, w gminie Wiślica gospodarstwo hodowlane o powierzchni 45 hektarów. Specjalizuje się hodowli trzody chlewnej. Rocznie produkuje około 2 tysięcy tuczników w cyklu otwartym. Małżeństwo zajmuje się także uprawą zbóż, rzepaku i kukurydzy, a także – na 0,5 ha gruntu – czosnku.

Gospodarstwo państwa Lasaków jest nowoczesne i wyposażone w wydajny, sprzęt rolniczy, m.in. ciągniki, kombajn zbożowy, przyczepy, opryskiwacz, agregaty uprawowo-siewne oraz inne maszyny niezbędne do pracy rolnej.

Jak informują organizatorzy, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, dożynki rozpocznie o godzinie 10.45 korowód dożynkowy, który przejdzie do Sektora Małomiasteczkowego skansenu, do Kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia. Korowód poprowadzi Orkiestra Dęta gminy Daleszyce, która za trzy lata obchodzić będzie 100-lecie istnienia. O godzinie 11 rozpocznie uroczysta msza święta, podczas której poświęcone zostaną najpiękniejsze wieńce dożynkowe ze wszystkich powiatów województwa.

Po nabożeństwie, na scenie w Sektorze Małomiasteczkowym, będzie miał miejsce obrzęd dożynkowy, z ośpiewaniem i obtańczeniem przez zespoły ludowe wszystkich wieńców dożynkowych z terenu województwa świętokrzyskiego. Najpiękniejszy z nich reprezentować będzie nasze województwo podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie, w niedzielę, 14 września.

Po południu, o godzinie 15.30 rozpocznie się Koncert Muzyki Ludowej, podczas którego wystąpią znane i lubiane zespoły folklorystyczne z terenu województwa świętokrzyskiego: Zespół Złoty Kłos, Kapela Działoszacy, Zespół Domaszowianie, Zespól Pieśni i Tańca Łopuszno oraz Kapela Macieja Ulewińskiego.

Będzie też wystawa maszyn i sprzętu rolniczego, stoiska jednostek samorządowych, stoiska z rękodziełem i produktami regionalnymi. Katarzyna Korus, dyrektor Muzeum wsi Kieleckiej liczy przynajmniej na tylu gości, co przed rokiem, kiedy to do Parku Etnograficznego przyjechało ponad 10 tysięcy osób.



Idź do oryginalnego materiału