W dniu 15.04.2025 r., o godz. 11.00 w Ratuszu Staromiejskim odbyła się XXVII Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, którego przesłanie mówi Wystarczy niewielu, by zmienić tak wiele. Konkurs realizowany jest w wielu miastach Polski, Elbląg może poszczycić się siedmiokrotnie zdobytą nagrodą Ogólnopolskiego Laureata Konkursu.
W tegorocznej edycji konkursu spośród złożonych wniosków indywidualnych Jury, pod przewodnictwem Pani Ireny Sokołowskiej przewodniczącej Komisji Oświaty Rady Miejskiej
w Elblągu, wybrało osiem młodych osób, którym przyznano nagrody. Do grona „elbląskich wspaniałych” dołączyli kolejni laureaci:
- Wiktoria Grabowska – Szkoła Podstawowa nr 15
- Mateusz Sawicki – Szkoła Podstawowa nr 15
- Roman Virich – Szkoła Podstawowa nr 18
- Nikola Malinowska – Szkoła Podstawowa nr 25
- Milena Śliwińska – I Liceum Ogólnokształcące
- Magdalena Bierońska – Zespół Szkół Gospodarczych
- Karolina Olewnik – Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług
- Oliwia Markun – Bursa Szkolna nr 4
Roman Virich weźmie udział w Ogólnopolskim Finale Konkursu, który odbędzie się
w czerwcu w Warszawie.
Wolontariusze zasłużyli na uznanie za swoją działalność wolontariacką. Wyróżniali
się podczas pracy na rzecz m.in.: hospicjum, domów pomocy społecznej czy też schroniska dla zwierząt. Uczestniczyli w akcjach charytatywnych, zbiórkach żywności oraz pieniędzy
dla potrzebujących.
W tegorocznej edycji konkursu nagrodzono również opiekunów szkolnych kół wolontariackich: Pani Katarzyna Zapolska (Szkoła Podstawowa nr 15), Pani Marzena Maślińska (Szkoła Podstawowa nr 18), Pani Anna Jurczak (Szkoła Podstawowa nr 25), Pani Małgorzata Krasowska (I Liceum Ogólnokształcące), Pani Anna Miecznikowska (Zespół Szkół Gospodarczych), Pani Kamila Biedrzycka (Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług) oraz Pani Beata Sokół (Bursa Szkolna nr 4).
XXVII edycję Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” uświetniły wspaniałe występy wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu: Ani Boruszki i Marcelego Józefowicza.
Poznajmy bliżej „Wspaniałą Ósemkę”:
WIKTORIA GRABOWSKA – uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 15 w Elblągu. Od 2 lat działa w szkolnym kole wolontarystycznym. Zorganizowała Jasełka dla DPS Dzieci
i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie zgromadzenia Sióstr Franciszek Rodziny Maryi.
MATEUSZ SAWICKI: uczeń klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 15 w Elblągu. Od 6 lat działa
w szkolnym kole wolontarystycznym. Pomysłodawca akcji „Paczuszka dla Seniora” – uczeń przygotował małe paczki z herbatą, ciastkami i kartką z życzeniami przygotowaną przez młodszych uczniów, swoich kolegów i koleżanki, a następnie roznosił je przed Wigilią do osób starszych i samotnych.
ROMAN VIRICH – uczeń klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu. Od trzech lat mieszka w Polsce i od 2 lat działa w wolontariacie. Inicjatyw podejmowanych przez niego jest dużo. Współorganizuje projekt „UŚMIECH DLA SENIORA”, który polega na stworzeniu wesołej aranżacji świetlicy dla mieszkańców DPS Niezapominajka. Podobną aranżację pomógł stworzyć dla dzieci z Domu Dziecka przy ulicy Mazurskiej. Propaguje wolontariat wśród rówieśników i dorosłych.
NIKOLA MALINOWSKA – uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 25w Elblągu. Od 5 lat działa w wolontariacie. Stały wolontariat w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Elblągu oraz stały wolontariat w Schronisku dla Zwierząt OTOZ „Animals” – uwielbia spacery i zabawę z psami.
MILENA ŚLIWIŃSKA – uczennica 2 klasy w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu.
Od 5 lat działa w wolontariacie. Angażuje się od dwóch lat w pomoc Rodzinnym Domom Dziecka z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Pomoc polega na realizacji konkretnych potrzeb ogłaszanych na specjalnej stronie internetowej Rodzinnych Domów Dziecka np. produkty spożywcze, obuwie itp. Za każdym razem inicjuje i koordynuje akcje. Ponadto w wolnych chwilach pisze listy z życzeniami i podziękowaniami dla darczyńców Fundacji Św. Mikołaja. Zaangażowała się w projekt „Na Twój brak – mówię Tak” a także
w projekt „ Przystępna historia”. Zbiera pieniądze, by wspierać elbląskich seniorów, odwiedza szkoły podstawowe z żywymi lekcjami historii, piecze ciasta na kiermasze, tworzy plastyczne rękodzieła dla seniorów.
MAGDALENA BIEROŃSKA – uczennica klasy 3 w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu. Działalność wolontarystyczna od 3 lat.Współpracuje z Fundacją Wolne Miejsca. Pomagała przy organizacji Śniadania Wielkanocnego i Wigilii dla osób samotnych i bezdomnych
w Domu Seniora. Działa w Chrześcijańskiej Misji Społecznej Teen Challenne i jest wolontariuszką na Placu Dworcowym w Elblągu.
KAROLINA OLEWNIK – uczennica 3 klasy w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług. Od 3 lat wolontariuszka.Jej flagowa akcja to: Kryptonim Prezent – Elbląskie Stowarzyszenie Instytutu Potencjału – projekt ma na celu spełnianie marzeń dzieci i młodzieży znajdujących się w pieczyzastępczej,rodzinnych domach dziecka.
OLIWIA MARKUN – wychowankaBursy Szkolnej nr 4 w Elblągu, uczennica klasy 2
w II Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Działalność wolontarystyczna od 4 lat. Zaangażowana w zbiórkę kosmetyków dla bezdomnych kobiet „Bezdomność jest Kobietą”. Mocno zaangażowana w akcję Amnesty International „Maraton Pisania Listów” w obronie osób prześladowanych i aresztowanych przez kraje reżimowe. Należy do Koła Gospodyń Wiejskich, w którym prężnie działa. Wspomaga Ochotniczy Hufiec Pracy w Braniewie i jest członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Wielkim Wierznie. Od kilku lat działa
w „Fabryce Dobra”.
Przykładowymi akcjami, które na stałe wpisały się w kalendarze młodzieży są:
– „Pierwszy Dzwonek”;
– „Czerwonokrzyska Gwiazdka”- „Paczka dla Rodaka”;
– „Gorączka Złota” –zbieranie pieniędzy na wyjazd najuboższych dzieci na wakacje;
– zbiórka artykułów spożywczych i chemicznych w szkołach;
– „Pomóż nam Pomagać” – kwesty uliczne PCK;
– „Nie bij mnie-Kochaj mnie”;
– „Zbiórka włóczek”;
– zbiórki na rzecz schroniska „Animals”;
– „Choinkowy Zawrót Głowy” – zbiórka herbat i ciasteczek dla osób starszych i samotnych ;
– „Żonkilowe Pola Nadziei”
Wolontariuszy możemy zawsze spotkać podczas miejskich imprez i festynów:
– „Elbląski Bieg Niepodległości” – wsparcie podczas organizacji i samego przebiegu;
– „Bieg Nadziei” – na rzecz elbląskiego hospicjum;
– finały WOŚP – często całymi rodzinami;
– DUATHLON – wolontariat podczas wakacji;
– Garmin Iron Thriatlon – wolontariat podczas wakacji;
– Festyn na Bulwarze w ramach ONKOREJSU – pomoc podczas imprezy;
– Festyn w Parku Dolinka z okazji Dnia Dziecka – pomoc podczas imprezy;
– Wolontariat podczas Festynu w Parku Technologicznym;
– Wolontariat podczas Mistrzostw Tańca Województwa Warmińsko-Mazurskiego;
– Świąteczne zbiórki żywności przy współpracy z Bankiem Żywności
Joanna Urbaniak
Biuro Prezydenta Miasta
Kierownik Referatu Zespołu Prasowego|
foto: UM Elbląg