W środę o 17:30 na naszym stadionie przy Mickiewicza 12 rozpocznie się mecz w ramach 1/16 Finału Pucharu Polski. Do Chojnic przyjedzie aktualny Mistrz Polski, Jagiellonia Białystok.
Koniec października to szczególny dzień dla naszego Klubu, który będzie mógł nie tylko gościć, ale również zmierzyć się z Mistrzem Polski z poprzedniego sezonu PKO BP Ekstraklasy, Jagiellonią Białystok. Zespół prowadzony przez trenera Adriana Siemieńca przypieczętował ten tytuł w ostatniej kolejce rozgrywek, pokonując na własnym stadionie Wartę Poznań 3:0. Dla zespołu z Białegostoku był to pierwszy tytuł Mistrza Polski w historii.
Sama historia tego klubu ma swój początek w 1920 roku. Tuż po zakończeniu I wojny światowej, żołnierze batalionu zapasowego 42 Pułku Piechoty powołali do życia Klub Sportowy Batalionu Zapasowego 42 Pułku Piechoty. Z kolei 12 lat później, w 1932 roku, podczas zebrania zaakceptowano pomysł ówczesnego dowódcy pułku, Kazimierza Bogaczewicza o przekształceniu Wojskowego Klubu Sportowego w cywilno-wojskowy Białostocki Klub Sportowy Jagiellonia. Przyjęcie nazwy było związane z historią miasta i regionu oraz dynastią Jagiellonów.
Przez dziesięciolecia klub ten rywalizował głównie na niższych szczeblach ligowych. Przełom nastąpił w 1987 roku, kiedy Jagiellonia wywalczyła awans do I ligi, dzisiejszej Ekstraklasy, a rok później uczestniczyła także w finale Pucharu Polski, w którym musiała uznać wyższość Legii Warszawa. Po czterech sezonach zespół spadł jednak do niższych lig.
Po wielu sezonach gry w niższych ligach Jagiellonia w 2007 roku wróciła do rozgrywek Ekstraklasy, w której gra do dziś. Niewątpliwy sukces nastąpił trzy lata później, kiedy zdobyła Puchar Polski po wygranej 1:0 z Pogonią Szczecin, a na początku sezonu 2010/11 zespół wywalczył także Superpuchar Polski. W tym okresie trenerem Jagiellonii był Michał Probierz, obecny selekcjoner Reprezentacji Polski. W kolejnych latach Jagiellonia dwukrotnie sięgnęła po tytuł wicemistrza Polski (w 2017 i 2018 roku), a dzięki temu regularnie uczestniczyła w europejskich pucharach, ale nie była w stanie osiągnąć większych sukcesów.
Najlepszym sezonem w historii klubu był ten poprzedni – 2023/24. Po tym, jak rolę trenera objął Adrian Siemieniec, zespół rozpoczął marsz po swój pierwszy tytuł Mistrza Polski. Co prawda Jagiellonia rozpoczęła sezon od porażki 3:0 z ówczesnym Mistrzem Polski, Rakowem Częstochowa, ale następna seria czterech zwycięstw oraz innych dobrych występów pozwoliła Jagiellonii zająć drugie miejsce w tabeli Ekstraklasy na koniec rundy jesiennej.
Po powrocie rozgrywek wiosną Białostoczanie kontynuowali marsz po tytuł, choć związany z wieloma emocjami dla kibiców tego zespołu. W półfinale Pucharu Polski nie udało się Jagiellonii pokonać Pogoni Szczecin, która awans do finału wywalczyła po dogrywce. Następnie Jagiellonia odnotowała cenny dla klubu remis z Legią Warszawa, choć później miał miejsce trudny i przegrany mecz z Cracovią. W końcówce sezonu Jagiellonia walczyła o tytuł ze Śląskiem Wrocław, a przed ostatnią kolejką Ekstraklasy te dwa zespoły dzieliły zaledwie dwa punkty. Klub z Białegostoku wygrał jednak u siebie wieńczący sezon mecz z Koroną Kielce, przypieczętowując pierwszy w historii tytuł Mistrza Polski.
W związku ze zdobyciem tytułu Jagiellonia wywalczyła prawo udziału w fazie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów. W 3. rundzie eliminacji zespół przegrał w dwumeczu z Bodo/Glimt, a o awans do Ligi Europy uległa po potyczce z Ajaxem Amsterdam. Jagiellonia była jednak w stanie awansować do fazy ligowej Ligi Konferencji Europy i w dotychczasowych zmaganiach wygrała oba dwa mecze, pokonując FC Kopenhagę 1:2 oraz Petrocub 2:0.
Aktualnie Jagiellonia Białystok jest wiceliderem rozgrywek sezonu 2024/2025 PKO BP Ekstraklasy i z dorobkiem 28 punktów traci trzy oczka do prowadzącego zestawienie Lecha Poznań.
Dla Chojniczanki data 30 października to szczególny moment w historii Chluby Grodu Tura, która podejmie na własnym stadionie przy M12 rywala o takiej klasie. Choć wiemy, iż mecz będzie wymagający, na pewno damy z siebie wszystko i liczymy na Wasze wsparcie!