Nadmierny konsumpcjonizm i produkcja to wciąż duży problem współczesnego społeczeństwa. Wiele osób stara się jednak je ograniczyć w życiu codziennym. Jednym ze sposobów jest dbanie o obieg przedmiotów i ich jak najdłuższe wykorzystywanie.
Na poznańskich cmentarzach z powodzeniem od kilku lat funkcjonują specjalne punkty wymiany zniczy, które pozwalają na wymianę tych, które już nie są potrzebne w jednym miejscu, ale przez cały czas mogą ozdobić inne.
Na specjalnych półkach można pozostawić szklane, niezniszczone znicze – po wcześniejszym wyjęciu plastikowych wkładów. Dzięki temu, kolejne osoby, zamiast kupować nowe i tworzyć kolejne odpady, mogą skorzystać z tych, które nie są już komuś potrzebne. To istotne, ponieważ szkło wykorzystywane do produkcji zniczy, nie jest poddawane recyklingowi, ponieważ ich materiał jest inny niż np. butelek czy słoików.
Regały zwane czasem „zniczodzielniami” są oznaczone specjalnymi tablicami i zwykle jest ich kilkadziesiąt na każdej nerkopolii – by były dostępne dla wszystkich. Należy pamiętać, iż działają na zasadzie dobrowolności, nieodpłatnie.