Z pasji do wizerunku Ducha Gór powstało muzeum w Mysłakowicach

2 miesięcy temu

To jest wyjątkowe miejsce i nowa atrakcja w naszym regionie, na terenie Dolnego Śląska, położona w samym sercu Kotliny Jeleniogórskiej, w królewskiej wsi Mysłakowice. Jest to muzeum otwarte przez właściciela restauracji „U Ducha Gór”, który przez 30 lat zbierał różne artefakty związane z postacią Ducha Gór — mówi Ewa Grafik-Żmudzińska, kustosz Muzeum Ducha Gór w Mysłakowicach.

Główną gwiazdą muzeum jest Liczyrzepa, zwany Duchem Gór czy Rzepiórem. To bohater legend karkonoskich.

Pasja do postaci Ducha Gór, który był wszechobecny na tym terenie od zarania dziejów, przełożyła się na stworzenie muzeum. Pierwszą rzeczą, która powstała, była restauracja „U Ducha Gór” w Karpaczu, nosząca jego imię. Przez 30 lat zbieram wszystkie pamiątki związane z tą postacią: obrazy, szkło, porcelanę, odlewy, literaturę — mówi Marek Łopatka, właściciel Muzeum Ducha Gór w Mysłakowicach.

W zbiorze znalazła się figurka wizerunku Ducha Gór z porcelany miśnieńskiej.

Porcelany wyszło ponoć 10 sztuk. Pierwsza sztuka była darowana Hauptmannowi — nobliście. Jest też w muzeum w Szklarskiej Porębie, eksponowana do dnia dzisiejszego. Nabyłem ją w Niemczech na eBayu, zupełnym przypadkiem, także jestem bardzo zadowolony, iż jest tutaj razem ze mną — dodaje Marek Łopatka, właściciel Muzeum Ducha Gór w Mysłakowicach.

W muzeum znalazło się także miejsce na wystawę dedykowaną przesiedleńcom z Tyrolu. Możemy tam zobaczyć makiety domów, mapy, obrazy czy dokumenty.

W muzeum, po 30 latach kolekcjonowania, mieszkańcy i turyści mogą zobaczyć, jak wiele eksponatów się tutaj znajduje. Mamy 10 obrazów Dariusza Milińskiego, Jana Ciruta i bardzo piękną panoramę Zbigniewa Martina. Są rzeźby — około 300, książki regionalne — około 200 egzemplarzy, a także szkło, porcelanę i metal. Są rzeczy tworzone przez regionalnych wytwórców, artystów i rzemieślników. Także zapraszamy — podzieliła się Ewa Grafik-Żmudzińska, kustosz Muzeum Ducha Gór w Mysłakowicach.

Muzeum stworzone jest z prawdziwej pasji właściciela, ale nie byłoby możliwe, gdyby nie pracownicy.

Personel jest ze mną od zarania dziejów, mogę na nim polegać i dzięki temu spokojnie mogę zająć się kolekcjonowaniem tego wszystkiego – podkreśla Marek Łopatka, właściciel Muzeum Ducha Gór w Mysłakowicach.

Muzeum znajduje się przy ul. Staromiejskiej 14 w Mysłakowicach, w Domu Tyrolskim.

Idź do oryginalnego materiału