Z pokolenia na pokolenie – tradycje kroszonkarskie w Ligocie Turawskiej

1 tydzień temu
Fot. Radio Doxa

Po raz 18. zdobili jajka w Konkursie kroszonkarskim w Ligocie Turawskiej.

Uczestnicy wydarzenia w remizie OSP ozdabiali jajka techniką rytowniczą. Pasjonaci sztuki zdobienia jaj rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych – od najmłodszych uczniów po dorosłych mieszkańców gminy Turawa. Liczyła się precyzja, zachowanie wielkanocnych motywów oraz artystyczna pomysłowość. Wydarzenie miało na celu pielęgnowanie świątecznych tradycji i przekazywanie ich młodszym pokoleniom.

– Do 18. już edycji naszego gminnego konkursu kroszonkarskiego zgłosiło się 45 uczestników – mówi Aleksandra Stańko-Gaweł, główny specjalista ds. organizacyjnych Urzędu Gminy Turawa. – Mamy trzy kategorie wiekowe. Zależało nam szczególnie na tym, by najmłodsi uczyli się tradycyjnej metody rytowniczej, dlatego od dwóch edycji obowiązuje wyłącznie ta technika. W kategorii dorosłych mamy ośmiu uczestników, co bardzo nas cieszy, bo to właśnie oni dzielą się doświadczeniem z młodszymi, pokazują swoje prace i inspirują innych.

– Cieszę się, iż udało mi się zwyciężyć w konkursie kroszonkarskim, choć konkurencja była naprawdę duża – mówi Anna Winiarska, która zdobyła pierwsze miejsce w kategorii dorosłych.– Metody rytowniczej uczyłam się trochę w domu, a pierwszy raz zetknęłam się z nią na lekcjach techniki w szkole, gdzie mieliśmy takie zadanie. Później zaczęłam jeździć na jarmarki – na początku inspirowałam się zdjęciami, potem korzystałam z wzorów znalezionych w internecie, a trochę też podpatrzyłam u teściowej. Teściowa od lat jest twórczynią ludową, więc teraz razem sobie „skrobiemy”.

Pierwsze miejsce w najmłodszej kategorii wiekowej zdobyła Natalia Andrzejewska. Wśród uczniów starszych klas najlepiej oceniono pracę Martyny Kokot, natomiast w kategorii dorosłych zwyciężyła pani Anna Winiarska.

Aleksandra Stańko-Gaweł, Anna Winiarska:

Dłuższa relacja:

Autor: Weronika Kurdziel

Idź do oryginalnego materiału