Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” podsumował wczoraj trzydniowe obchody rocznicy 40-lecia działalności. Zrobił to w sposób dla siebie adekwatny i jedynie możliwy, czyli wielkim koncertem na placu Konstytucji 3-maja. Na scenie wystąpiło 200 tancerzy i muzyków.
To zadziwiające, jak polska kultura narodowa, dzięki talentom Beaty i Lecha Leszczyńskich potrafi jednoczyć pokolenia. Na koncertowej scenie prezentowały się czteroletnie maluchy, uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci, a także osoby w wieku 50+, którym wciąż niestraszny jest wysiłek związany z dynamiką ludowego tańca.
– Jestem szczęśliwy, iż skromnymi siłami udało nam się zorganizować wydarzenie tak ważne dla nas, ale też chyba również dla Świdnika. Myślę, iż Świdnik zasługuje na takie imprezy. Kolejną będzie „Folkloriada” finansowana ze świdnickiego Budżetu Obywatelskiego, na którą zjadą w sierpniu zespoły z całej Polski i którą już żyjemy. Poza koncertami planujemy niezwykle interesujące warsztaty, mające na celu poszerzenie wiedzy na temat różnorodności i bogactwa tradycji folklorystycznych naszego kraju. Planujemy także zorganizować potańcówkę w stylu folk z muzyką na żywo. W trakcie potańcówki poprowadzimy naukę tańców ludowych, co bez wątpienia dla wielu osób okaże się całkowicie nowym doświadczeniem i doskonałą zabawą. Na następny jubileusz, mam nadzieję nie będziemy czekać kolejnych 40 lat. Wystarczy mobilizacji, żeby za pięć lat było co najmniej równie hucznie. Wszyscy się dzisiaj starali, a najbardziej publiczność, która była wspaniała. To prosta konsekwencja faktu, iż do zespołu należą głównie świdniczanie, więc o doping nie musimy się starać. Baliśmy się o pogodę, a ta, na szczęście, dopisała. Jestem zmęczony, ale bardzo zadowolony – mówił Lech Leszczyński, założyciel, kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy”.
Na jubileuszowy koncert zjechały delegacje zaprzyjaźnionych zespołów, między innymi Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze, Zespołu Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego, polonijnego zespołu Tatry z Francji, a także grup z Krakowa, Zamościa, Głuska i innych miejscowości. Przyjechała również reprezentacja zespołu Orawianie z Lipnicy Wielkiej, która zaprezentowała próbkę oryginalnego folkloru Orawy.
Monika Wójcik, p.o. dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, pod którego skrzydłami działa ZTL „Leszczyniacy”, składając Beacie i Lechowi Leszczyńskim jubileuszowe gratulacje, powiedziała: – W imieniu swoim i pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury serdecznie gratuluję wspaniałego jubileuszu, który przez trzy dni świętowaliśmy w centrum miasta i tego, iż potraficie łączyć pokolenia.
– Jesteście uśmiechniętą twarzą Świdnika – podsumował Jerzy Irsak, zastępca burmistrza Świdnika.
Bartłomiej Bałaban, członek zarządu województwa lubelskiego uhonorował Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” złotą odznaką Zasłużony dla Województwa Lubelskiego. Beata i Lech Leszczyński odebrali medale 550-lecia województwa lubelskiego za zaangażowanie i wkład w rozwoju regionu oraz zachowanie jego tożsamości i kulturowej.