W Polsce, ale także w województwie świętokrzyskim wzrasta liczba osób chorych onkologicznie. W 2021 roku w całym kraju na nowotwór zapadło 438 na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy w 2020 roku na 100 tys. mieszkańców było takich przypadków o 62 mniej – informuje Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia.
– Niestety, ale pod względem liczby zachorowań na nowotwory nasz region jest na drugim miejscu, po województwie kujawsko-pomorskim. Tych chorych niestety przybywa – przyznaje.
Choroby onkologiczne, takie jak m.in. rak żołądka, trzustki, jelita cienkiego, czy grubego leczone są m.in. w klinice chirurgii ogólnej, onkologicznej i endokrynologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Dr n. med. Łukasz Nawacki, zastępca kierownika tej kliniki informuje, iż wśród leczonych tam nowotworów złośliwych, choćby 30 procent stanowią nowotwory narządów trawiennych.
– Polska jest w tej grupie, gdzie wzrasta zarówno zachorowalność, jak i niestety śmiertelność na nowotwory złośliwe, nowotwory narządów trawiennych. W naszej klinice jest możliwość przeprowadzenia zarówno szybkiej diagnostyki, jak i szybkiego leczenia. Jesteśmy jedynym ośrodkiem w województwie, który przeprowadza laparoskopowe resekcje trzonu i ogona trzustki. Nasz ośrodek wykonuje także zabiegi resekcyjne głowy trzustki – dodał dr Łukasz Nawacki.
Paulina Kleszcz w szpitalu na Czarnowie miała usuwanego raka jelita grubego. O nowotworze dowiedziała się w 2023 roku podczas kolonoskopii. We wtorek (4 lutego) usłyszała ostateczną diagnozę.
– Ja jestem dowodem na to, iż naprawdę można wyjść z tak ciężkiej choroby. Borykałam się z nowotworem jelita grubego z przerzutem na wątrobę. Przeszłam dwie poważne operacje, 12 chemioterapii i udało się. Dziś odebrałam wyniki moich badań, z których dowiedziałam się, iż jestem zdrowa. Dlatego apeluję i zachęcam do wykonywania badań profilaktycznych, badań kontrolnych – dodała.
Naszą rolą jest skuteczna pomoc chorym, dlatego cały czas się rozwijamy – przyznał Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
– Naszą rolą jest być gotowym też na wykonywanie tych trudniejszych operacji. Dlatego nieustannie dokupujemy sprzęt, rozbudowujemy, a nasi lekarze cały czas się szkolą. Chcę przypomnieć, iż nie tylko Świętokrzyskie Centrum Onkologii leczy pacjentów chorych onkologicznie, ale także nasz szpital – dodał Bartosz Stemplewski.
O chorobach onkologicznych rozmawiano z okazji przypadającego 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem.