Z Wrocławia do Świnoujścia pociągami Kolei Dolnośląskich

3 tygodni temu

Wraz z rozpoczęciem okresu wakacyjnego, Koleje Dolnośląskiego przywracają sezonowe połączenie z Wrocławia do Świnoujścia. Pierwszy skład – KD Premium Nadmorski – wyjechał o 6:44 z Wrocławia Głównego. To najszybsze połączenie kolejowe z Wrocławia do Świnoujścia, które będzie dostępne dla pasażerów w każdy weekend do końca wakacji.

Wraz z pierwszym tegorocznym połączeniem nad Bałtyk realizowanym przez Koleje Dolnośląskie na stacji Wrocław Główny zorganizowano konferencję prasową.

– Połączenie Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Świnoujścia doskonale wpisuje się w potrzebę zapewnienia lepszej łączności pomiędzy najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi w Polsce – powiedział na konferencji prasowej Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego. – Obecne działania ministra Dariusza Klimczaka i Piotra Malepszaka dążą do tego, by rynek kolejowy był bardziej otwarty, dzięki czemu wzrośnie liczba połączeń kolejowych w kraju. Jestem dumny, iż Koleje Dolnośląskie, spółka należąca do samorządu województwa, rozwijają się w tempie pozwalającym na realizację takich celów.

Wtórował mu Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

– Prosty przykład: między Wrocławiem a Warszawą kursuje 13 par połączeń bezpośrednich. W Niemczech, między Berlinem a trzecim największym miastem, Monachium, liczba par połączeń dziennie to 25. My też chcemy wozić pasażerów nie tylko do Świnoujścia, ale również do Warszawy, i mamy do tego warunki. Ubiegłoroczny sukces pociągu KD Premium Nadmorski utwierdził nas w przekonaniu, iż kolej regionalna może uzupełniać połączenia przewoźników dalekobieżnych i – jak pokazał ten przykład – robi to doskonale. Ogromne zainteresowanie dzisiejszym, pierwszym tego lata pociągiem nad Bałtyk, spowodowało, iż w przyszłym tygodniu uruchamiamy podwójny skład – powiedział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

KD Premium Nadmorski to połączenie, które zadebiutowało w wakacje 2023 roku. Skorzystało z niego wówczas ponad 7 tys. pasażerów. Liczba zajętych miejsc w pociągu sięgnęła blisko 90 proc. Pociąg cieszył się zainteresowaniem nie tylko w relacjach z i do Wrocławia – połowa pasażerów skorzystała z KD Premium Nadmorskiego jadąc z lub do Legnicy, Lubina czy Głogowa.

Pociągi KD Premium Nadmorski ruszają w każdą wakacyjną sobotę z Wrocławia Głównego o godz. 6:44, a ze Świnoujścia w każdą niedzielę o godz. 14:48. Dodatkowo 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, pociągi KD pojadą w obu kierunkach. Ostatnie połączenie ze Świnoujścia do Wrocławia wyruszy 1 września.

Bilety można kupić w kasach Kolei Dolnośląskich oraz w aplikacji Koleo – za 99 zł z Wrocławia i za 89 zł z Legnicy, Lubina, Głogowa i Zielonej Góry. Jest to najszybsze połączenie z Dolnego Śląska do Świnoujścia – nad morze dojedziemy w 5 godz. i 13 minut – ponad godzinę szybciej, niż bezpośrednimi połączeniami Intercity, powrót zajmie siedem minut dłużej. Poza Świnoujściem pociąg zatrzyma się w woj. zachodniopomorskim na stacjach Szczecin Dąbie i Międzyzdroje.

źródło: UMWD/Koleje Dolnośląskie

Idź do oryginalnego materiału