Z życia Biblioteki Miejskiej

1 dzień temu

W marcu wdrażaliśmy pilotażowy projekt spotkań z Sową Czytasią. Zajęcia mają przygotować dzieci z zerówek do samodzielnego korzystania z zasobów biblioteki. Projekt zakłada wyrobienie kart bibliotecznych dzieciom zapisanym do zerówki, a następnie wspólne comiesięczne wizyty w bibliotece w celu wypożyczania książek. Do wzięcia udziału w pilotażowym projekcie zaprosiliśmy na dobry początek dwa przedszkola. Dziękujemy Pani dyrektor Monice Siwek z Pogodnego Przedszkola nr 1 w Luboniu oraz Pani dyrektor Aleksandrze Sołeckiej z Wesołych Sportowców za wzięcie udziału w projekcie. Liczymy, iż wspólnie uda nam się zaszczepić ideę czytelnictwa u najmłodszych!

Idealnie złożyło się, iż spotkanie autorskie z Dominiką Brych odbyło się dwa dni po Dniu Kobiet. Autorka na wstępie opowiedziała uczestniczkom o inspiracji do powstania jej pierwszej debiutanckiej powieści „Smaki katalońskich nocy”. Poruszałyśmy również temat szeroko pojętej kobiecości, tabu, podróży, cielesności oraz fenomenu książek 18+, tak chętnie czytanych przez Polki. Nie wiadomo, czy zawróciła nam w głowie gorąca Hiszpania czy otwartość autorki, ale uczestniczki podzieliły się anegdotami ze swojego życia. Dały one Dominice Brych możliwość jeszcze większego wgłębienia się w potrzeby i pragnienia kobiet. Podczas półtoragodzinnego spotkania słowem powracającym było „przyjemność”. Równie przyjemnie było nam poznać Dominikę Brych na żywo.

Spektakl „oCZARowani” Teatru Komedia w Poznaniu przekonał nas, iż podczas szukania mieszkania wydarzyć może się wszystko, a grunt to dobre nastawienie. Odpływ w brodziku jest zatkany, więc dodatkowa dziura to wcale nie problem, a wręcz jego rozwiązanie! Podobnie dziura w ścianie – wpływa korzystnie na wentylację całego mieszkania. A wynajmowanie mieszkania z kimś zupełnie obcym wcale nie jest pozbawione sensu – o ile ta osoba pracuje na nocki. Tę zabawną i współczesną komedię pomyłek w reżyserii Jerzego Dworaka mieliśmy szansę obejrzeć 17 marca. Serdecznie dziękujemy Teatrowi Komedia w Poznaniu (a w szczególności dwojgu niesamowitych aktorów – Aleksandrze Kołtuniak oraz Cezaremu Gierackiemu) za wspaniały spektakl, poczuliśmy się „oczarowani”!

W tym roku 21 marca nasza biblioteka zaprosiła szkoły na Wagary z Biblioteką. Piękna pogoda, ciepło i słońce wydawały się wręcz zamówione (i może tak właśnie było?). Pierwszy dzień wiosny kusi uczniów, aby zrezygnować z zajęć szkolnych, zwłaszcza, iż Dzień Wagarowicza wypadł właśnie w piątek. Na udział w „legalnych” wagarach zdecydowały się lubońskie szkoły: SP1, SP5 oraz KSP6. Łącznie około 300 lubońskich uczniów przeszło quest: „Żabikowo: mała wielka osada”. Było wiosennie, kolorowo i wesoło. Uczniowie poza rozwiązywaniem zagadek poznali historię Lubonia, pospacerowali, a nagroda czekała na nich w skrzyni skarbów. Na mecie spotkali się z wagarującymi kapibarami!

W co drugi wtorek miesiąca spotyka się u nas Klub Promyk. Seniorzy celebrują ważniejsze święta, jak i drobne okazje. W marcu spotkanie odbyło się z myślą o minionym Dniu Kobiet i tak się złożyło, iż wyjątkowo zawitały do nas same seniorki! Serdecznie dziękujemy Patrycji Kroczek ze Szkoły Muzycznej „T. Burton”, której głos oraz gra na ukulele uświetniły to ważne święto. Panie mogły usłyszeć w jej wykonaniu m.in. „Długość dźwięku samotności”, „Prawy do lewego”, „Krakowski spleen”, czy „Niebo było różowe” z repertuaru Kaśki Sochackiej.

Monika Smółka

Spotkanie z Sową Czytasią, czyli zajęcia przygotowujące dzieci z zerówek do samodzielnego korzystania z zasobów biblioteki fot. Zb. Biblioteki Miejskiej w Luboniu
Idź do oryginalnego materiału