Za darmo po Słupcy i Strzałkowie. Ruszyła pierwsza w historii komunikacja miejska

23 godzin temu

To nie Prima Aprilis. 1 kwietnia w Słupcy i Strzałkowie ruszyła darmowa dla pasażerów komunikacja miejska. Zyskają na tym mieszkańcy i… klimat.

Powiat Słupecki kilka miesięcy temu złożył wniosek do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o dofinansowanie na uruchomienie komunikacji miejskiej. Początkowo proponowano, by obejmowała ona teren trzech gmin: miejskiej Słupcy oraz wiejskich: Słupcy i Strzałkowo. Ostatecznie, do projektu przystąpiło miasto Słupca oraz gmina Strzałkowo. Z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych Powiat dostał 153 900 zł, do tego samorządy Słupcy i Strzałkowa dołożyły po 10 260 zł. Pieniądze te wystarczą na opłacenie funkcjonowania komunikacji miejskiej do końca roku. Co ważne, dla mieszkańców komunikacja będzie całkowicie bezpłatna. Pasażerowie, wchodząc do busa będą musieli jedynie pobrać darmowy bilet. Dzięki temu rozwiązania organizator transportu będzie mógł na bieżąco kontrolować, jakim zainteresowaniem cieszy się pilotażowy program.

– Pozwoli to również na ewentualne korygowanie trasy. Na darmowych biletach będzie informacja, na którym przystanku pasażer wsiadł i jaką trasę pokonał – tłumaczy starosta Marek Dąbrowski, który wraz z innymi samorządowcami 1 kwietnia wczesnym rankiem w Strzałkowie wsiadł do busa i pokonał trasę miejskiej komunikacji. w tej chwili obejmuje ona 27 przystanków. W większości wykorzystano istniejącą już infrastrukturę, ale pojawiło się też kilka nowych miejsc, w których bus się zatrzymuje. Wszystko po to, by pasażerowi mogli dotrzeć do wszystkich ważnych miejsc. Trasa rozpoczyna się przy hali sportowej w Strzałkowie, później bus jedzie ul. Wyszyńskiego w kierunku Słupcy, dwukrotnie zatrzymując się na tej ulicy. Następnie trasa wiedzie po najważniejszych miejscach w Słupcy. Bus zatrzymuje się m.in. przy dworcu kolejowym, autobusowym, przy szpitalu, przychodni zdrowia, szkołach, większych sklepach, targowisku czy nad jeziorem. Po dotarciu do wszystkich najważniejszych miejsc w Słupcy bus wraca do Strzałkowa. Całą trasę pokonywać będzie 10 razy dziennie, po drogach Słupcy i Strzałkowa jeździć będzie od 5.30 do 20.00, w każdy roboczy dzień tygodnia.

Choć inspiracją do uruchomienia darmowej komunikacji było przede wszystkim wyjście naprzeciw potrzebom osób starszych i mających problem z poruszaniem się, z transportu zbiorowego korzystać mogą wszyscy. Jednymi z pierwszych pasażerów byli uczniowie szkół średnich. – Rano w Strzałkowie wsiedli młodzi ludzie, którzy wysiedli w okolicy słupeckiego Ekonomika. Z kolei na dworcu w Słupcy bus zabrał młodzież, która zmierzała do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie – o pierwszych kursie opowiada starosta. Darmowa komunikacja może być dużym ułatwieniem także dla osób dojeżdżających do pracy czy szkoły pociągiem. Planując godziny zatrzymywania się przy przystanku w pobliżu dworca PKP wzięto pod uwagę godziny przyjazdów i odjazdów pociągów. Dla wygody pasażerów wprowadzono innowacyjną aplikację „Kiedy przyjedzie”, która po wpisaniu nazwy przewoźnika umożliwia śledzenie busa w czasie rzeczywistym.

Jednym z celów pilotażowego programu jest zachęcenie mieszkańców do skorzystanie z transportu zbiorowego, co z może ograniczyć ruch samochodów w Słupcy i Strzałkowie. To z kolei możemy mieć istotny wpływ na klimat, zarówno w krótkim, jak i długim czasie. Jednym z głównych klimatycznych skutków ograniczenia w ruchu samochodowym może być zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (np. CO2) oraz innych zanieczyszczeń powietrza (np. tlenki azotu, pyły). Samochody spalinowe są przecież głównymi źródłami tych emisji. Mniej samochodów na ulicach to też lepsza jakość powietrza, a co za tym idzie lepsze zdrowie mieszkańców. To też ograniczenie hałasu. Pierwsza w historii Powiatu Słupeckiego komunikacja miejsca może spowodować redukcję efektu miejskiej wyspy ciepła. Ograniczenie liczby samochodów może zmniejszyć ten efekt, ponieważ mniej spalin i mniej pojazdów generujących ciepło sprawiają, iż w miastach staje się chłodniej. Choć w krótkim okresie zmiany te mogą wydawać się mało zauważalne, długofalowe ograniczenie emisji spalin i zmiana sposobu transportu mogą mieć istotny wpływ na globalne zmiany klimatyczne. Dlatego warto zostawić auto w domu i skorzystać z darmowej komunikacji. jeżeli nie ze względu na oszczędność pieniędzy, to ze względu na troskę o klimat.

fot. Krzysztof Raczyński / Starostwo Powiatowe w Słupcy
Idź do oryginalnego materiału