W tym roku wydarzenie było realizowane pod hasłem „Kariera a cyfrowy świat” i odbywało się w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Wydarzenie poświęcone było higienie cyfrowej i cyberbezpieczeństwie, oraz korzyściom i zagrożeniom wynikającym z funkcjonowania w przestrzeni online. Wykłady ekspertów były skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych.
– Higiena cyfrowa, to także higiena, która dba o nasze zdrowie psychiczne i fizyczne – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. – Musimy sami sobie z tym poradzić, bo nikt nas nie uczył w jaki sposób możemy zdrowo korzystać z technologii cyfrowej.
– Tegoroczny Opolski Tydzień Kariery rozpoczęliśmy serią wykładów interaktywnych dla młodych ludzi (w wieku od 4 klasy szkoły podstawowej). Wykłady dotyczyły hejtu w Internecie i tych negatywnych zjawisk, z którymi mogą najmłodsi mogą się spotkać w Internecie – mówi Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. – W szerszym kontekście tych wykładów mówiliśmy również o karierze zawodowej, na którą wpływają nośniki internetowe i media.
– Nie wyobrażam sobie życia bez telefonu komórkowego. Służy nie tylko do nauki, ale też do komunikacji z bliskimi. Czasem trzeba zadzwonić do rodziców, żeby coś ważnego ustalić, zanim się wróci do domu. Telefon to główna rzecz, na której jest już wszystko, jest tam rozkład jazdy autobusów, karta płatnicza. Dosłownie wszystko mamy w telefonie – mówi uczestniczka spotkania.
Podczas wydarzenia dużo miejsca poświęcono tematom hejtu oraz tego, w jaki sposób się przed nim bronić. Głównym organizatorem wydarzenia był Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu.
Zuzanna Donath-Kasiura, Renata Cygan, uczestniczka wydarzenia:
Szersza relacja:
autor: KZL