Nowe twarze, nowe głosy – konkurs „Debiuty”
Jak co roku, opolski festiwal otworzył koncert „Debiutów”, w którym zaprezentowali się młodzi artyści stawiający pierwsze kroki w polskiej muzyce. O Nagrodę im. Anny Jantar rywalizowali: Błażej Latos, Monika Kowalczyk, Cieniu, Siostry Kafar, Daniel Godson, Daria Adamczewska, Soulish, Maks Tachasiuk, Stasiek Kukulski i Julia Tkacz.
Jury festiwalu najwyżej oceniło występ Daniela Godsona, który poruszył publiczność utworem „Jest jak jest”. Jednak serca widzów skradł Stasiek Kukulski – jego emocjonalna piosenka „Dla Ciebie bym mógł” została nagrodzona tytułem „Debiutu Publiczności”.
Hip-hop wraca do Opola – „Jedno podwórko” po 24 latach
Drugim wydarzeniem dnia był koncert „Jedno podwórko”, który przywrócił hip-hop do programu KFPP po niemal ćwierćwieczu. To pierwszy raz w historii festiwalu, gdy ta muzyka zabrzmiała w Amfiteatrze Tysiąclecia – dotychczas zarezerwowanym głównie dla popu, rocka czy kabaretów. Ostatnia edycja „Hip-Hop Opole” odbyła się w 2001 roku, a na jej kontynuację trzeba było czekać aż 24 lata.
Tegoroczny koncert był przeglądem trzech pokoleń sceny rapowej. Wystąpili artyści młodego pokolenia: Miły ATZ, WCK, Kukon i asthma – raperzy, którzy w czasie pierwszych koncertów hip-hopowych w Opolu byli jeszcze dziećmi. „Nową falę” reprezentowali dziś GrubSon, Ten Typ Mes i JWP/BC – raperzy, którzy rozwinęli skrzydła w latach 2000. Na scenie nie zabrakło też legend: O.S.T.R., Abradab (Kaliber 44), Molesta i Paktofonika – artystów, którzy tworzyli fundamenty polskiego rapu w latach 90.
To było spotkanie różnych światów, ale jedno jest pewne – publiczność przyjęła hip-hop z otwartymi ramionami, a energia płynąca z opolskiej sceny zostanie z fanami na długo.
Choć to dopiero początek festiwalu, pierwszy dzień 62. KFPP już zapisał się w historii jako wieczór pełen emocji, powrotów i ważnych debiutów.
Więcej zdjęć