Według pełnomocników rodziny zamordowanej pracowniczki UW w internecie pojawiają się fałszywe zbiórki, które wbrew ogłoszeniom nie są prowadzone za zgodą rodziny. Jak podkreślili – mogą one stanowić próbę wyłudzenia pieniędzy, a jedyna, prawdziwa zbiórka na rzecz rodziny zmarłej prowadzona jest na portalu zrzutka.pl.
W oświadczeniu czytamy, iż w mediach społecznościowych zaczęły również powstawać fałszywe profile podszywające się pod zmarłą i osoby jej najbliższe.
Pełnomocnicy pokrzywdzonych podkreślili, iż będą podejmowali kroki prawne w każdym stwierdzonym przypadku takich działań. Zaapelowali również o zgłaszanie fałszywych profili i zbiórek do administratorów serwisów.
Pogrzeb pracownicy UW
Pogrzeb pracownicy UW odbędzie się 19 maja. Wcześniej przedstawiciele UW poprosili media o uszanowanie woli rodziny i nieuczestniczenie w uroczystościach. Ten apel ponowili pełnomocnicy rodziny.
„Wolą Rodziny jest, by pożegnanie Pani Małgorzaty odbyło się bez udziału przedstawicieli mediów i nie było w nich relacjonowane. Zwracamy się z prośbą o uszanowanie uczuć i prywatności najbliższych Pani Małgorzaty zarówno przez media, jak i przez osoby, które będą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych” – podkreślili.
„Uprzejmie prosimy o powstrzymanie się od fotografowania, filmowania, nagrywania czy transmitowania jakiejkolwiek części uroczystości pogrzebowej oraz utrwalania w jakiejkolwiek formie wizerunku osób biorących w niej udział” – dodali.
Zwrócili się także z apelem o powstrzymanie się od publikowania niesprawdzonych informacji, spekulacji i komentarzy, "które mogą pogłębiać ból i cierpienie bliskich Zmarłej". Podkreślili, iż w obliczu tragedii najważniejsze jest dobro najbliższych.
Pełnomocnicy zaznaczyli, iż żadna z osób bliskich pracowniczki UW nie wypowiadała się i nie będzie w mediach wypowiadać się na temat tragedii. Dodali, iż wszelkie informacje mające pochodzić od bliskich zmarłej nie są autoryzowane przez rodzinę i najbliższych.
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego Alojzy Nowak zdecydował o ogłoszeniu w dniu pogrzebu pani Małgorzaty godzin rektorskich. „W celu umożliwienia ostatniego pożegnania naszej zamordowanej Koleżanki Małgosi ogłaszam poniedziałek 19 maja 2025 roku dniem rektorskim - bez zajęć dydaktycznych i wykonywania pracy na Uniwersytecie Warszawskim” - napisał w komunikacie rektor.
Księga kondolencyjna
Na Uniwersytecie Warszawskim pojawiła się również księga kondolencyjna. W Audytorium Maximum przy Krakowskim Przedmieściu każdy może wpisać się do księgi ku pamięci zamordowanej pracownicy UW.
— Spokój, to jedyne czego możemy życzyć jej rodzinie — tak mówili reporterowi Polskiego Radia RDC.
Księga kondolencyjna będzie dostępna również w weekend.
Zabójstwo na UW
Mieszko R., 22-letni student prawa na UW, zaatakował 7 maja siekierą portierkę, która zamykała drzwi do Auditorium Maximum. Kobieta nie przeżyła ataku i zmarła na miejscu.
Na pomoc kobiecie ruszył pracownik Straży UW, któremu napastnik również zadał dotkliwe rany. Mężczyzna w stanie ciężkim trafił do szpitala. W środę 14 maja poinformowano, iż został wypisany do domu.
Podejrzany został zatrzymany. Agresor, decyzją sądu, na trzy miesiące trafił do zakładu psychiatrycznego przy areszcie. Czeka tam na wydanie opinii sądowo-psychiatrycznej, od której zależeć będzie jego dalszy los.