– Jednym z atutów Zabrza jest z pewnością sport, który wnosi znaczący wkład w zarówno w rozwój naszego regionu. Obok rozpoznawalnych w kraju, Europie i świecie ikon futbolu, lekkoatletyki czy boksu Zabrze szczyci się działalnością kilkudziesięciu klubów, stowarzyszeń i organizacji sportowych z legendarnym klubem piłkarskim „Górnik Zabrze” na czele, który został jedynym w Polsce finalistą Europejskich Rozgrywek Piłkarskich. Materialny wymiar wsparcia sportu to kilkadziesiąt obiektów, które oddano w Zabrzu do użytku w trakcie ostatnich kilkunastu lat – tymi słowami otworzyła dzisiejsze Sympozjum Młodych Sportowców „Znajdź sport swojego życia” prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
Wydarzenie zorganizowano w Zabrzańskim Kompleksie Rekreacji Aquarius, w ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz Budżetu Państwa. Gościem specjalnym Sympozjum był Sebastian Kawa – wielokrotny mistrz i rekordzista świata w konkurencjach szybowcowych. Sympozjum poprowadził znany prezenter telewizyjny Tomasz Zubilewicz.
Wśród prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. inż. Marek Gzik – założyciel i dyrektor EHTIC Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej; Adam Matysek – Prezes Zarządu Górnika Zabrze S.A., były bramkarz klubów Ekstraklasy oraz Bundesligi, 34-krotny Reprezentacji Polski; Katarzyna-Weber Radzimska, Adam Radzimski – Rodzice Antka Radzimskiego, 11-letniego szachisty z osiągnięciami na arenie krajowej i międzynarodowej; Grzegorz „Gabor” Jędrzejewski – bramkarz Reprezentacji Artystów Polskich, Reprezentacji Dziennikarzy, współprowadzący program TurboKozak; Dariusz Mogielnicki – były zawodnik klubu Górnik Zabrze Piłka Ręczna, w tej chwili prezes klub SPR Górnik Zabrze; Dawid Zimkowski – medalista Światowych Igrzysk Osób po Transplantacji, które odbyły się w Australii w dn. 14-22.04.2023 r.; dr Agnieszka Koszałka-Silska – doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej zatrudniona na AWF w Poznaniu, certyfikowany trener outdoor education oraz Marzena Jarząbek – nauczyciel wychowania fizycznego w szkole specjalnej, fizjoterapeuta, oligofrenopedagog.
Sympozjum rozpoczęło się o godz. 9.30. Pierwszy panel poświęcony był tematowi: „Życie to ciągłe wybory? Najważniejsze czynniki składające się na sukces sportowy młodego człowieka.” Natomiast o godz. 12.30 rozpoczął się drugi panel pn. „Czy dążąc do sukcesu sportowego musimy rezygnować z samych siebie? Doświadczenie, a dążenie do osiągnięcia celu”.
Wydarzeniem towarzyszącym były bezpłatne Warsztaty Outdoor Education, które poprowadziła Agnieszka Koszałka-Silska, dr. n. med. i n. o zdr. w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej, certyfikowany trener outdoor education, pracownik AWF w Poznaniu.
Bazą warsztatu była koncepcja „Outdoor Education” czyli metody, która ma na celu rozwój psychiczny, fizyczny i społeczny dzieci i młodzieży poprzez aktywność fizyczną w plenerze. Uczestnicy zajęć prowadzonych tą metodą stawiani są przed „wyzwaniami”, które wymagają aktywności fizycznej oraz współpracy, komunikacji i budowania wspólnej strategii. Zadania możliwe są do zrealizowania tylko wtedy, gdy uczestnicy ze sobą współpracują.
Info: UM Zabrze