XVII-wieczny kościół w Skarżysku Kościelnym zostanie odnowiony. To najcenniejszy obiekt zabytkowy w gminie. Prace obejmą elewację zewnętrzną. Zaplanowano oczyszczenie starego tynku, zabezpieczenie go i odmalowanie. Umowa z wykonawcą została podpisana, a prace rozpoczną się za kilka tygodni.
Gmina Skarżysko Kościelne pozyskała na ten cel 294 tys. zł z Polskiego Ładu – przypomniał podczas podpisania umowy proboszcz parafii Świętej Trójcy ksiądz Grzegorz Głąb.
– Takie obiekty wymagają opieki, przede wszystkim od strony materialnej, ale w dzisiejszych czasach parafii najczęściej nie stać na tak duże inwestycje za kilkaset tysięcy. Dzięki wielkiemu wsparciu pracowników gminy i pana wójta Jacka Bryzika, możemy odnowić naszą świątynię. Pozwala nam to zachować dziedzictwo kulturowe, chrześcijańskie – mówił.
Prace potrwają do 30 listopada, będą obejmowały oczyszczenie starego tynku, zabezpieczenie go przed korozją i odmalowanie – wymieniał wójt Jacek Bryzik:
– Ksiądz proboszcz również pracuje nad dokumentacją wymiany stolarki okiennej w tym naszym zabytkowym kościele, co pozwoli nam szukać środków również na ten cel – dodał.
Początki kościoła w Skarżysku Kościelnym to 1637 rok, kiedy z inicjatywy opata zakonu cystersów w Wąchocku, ks. Jana Karola Konopackiego, za zgodą i pozwoleniem biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika, rozpoczęto budowę świątyni. Konsekracji kościoła dokonał 20 czerwca 1643 roku bp Tomasz Oborski. W 1657 roku opat cysterski, ks. Tomasz Leżański, erygował parafię w Skarżysku Kościelnym.