Zabytkowy dworek w Jasionnej koło Błaszek znów będzie zachwycał dzięki unijnej pożyczce

15 godzin temu

Dwór w Jasionnej w powiecie sieradzkim został wybudowany w połowie XVIII wieku. Budynek wzniesiono z drewna modrzewiowego. Sto lat później, w 1852 r. został przebudowany i uzyskał formę murowaną, dobudowano m.in. kolumnowy ganek. Mieściło się w nim 18 pokoi. Charakteryzują go cztery boczne alkierze. Po II wojnie światowej budynek przeszedł na rzecz Skarbu Państwa i funkcjonowała w nim szkoła podstawowa. Ostatnio obiekt był remontowany 50 lat temu. Przez ostatnie lata budynek był nieużywany. Od gminy odkupiła go lokalna grupa kapitałowa Pietrucha. I właśnie ten inwestor pozyskał pieniądze na remont budynku, do którego zresztą już przystąpił.

Chcemy, aby po renowacji obiekt służył nie tylko celom historycznym, ale by można było organizować tutaj wydarzenia kulturowe, patriotyczne – takie, które będą miały realną wartość społeczną. To ogromne wyzwanie, ale już zaczęliśmy działać – mówił przed podpisaniem umowy o udzielenie pożyczki Jerzy Pietrucha, prezes Grupy Pietrucha.

Dworek ma pełnić funkcje kulturowe i edukacyjne, ale także komercyjne – z poszanowaniem kontekstu miejsca. Teren otaczający obiekt, w tym zabytkowy 6-hektarowy park, który również zostanie poddany odnowie, będzie dostosowany do organizacji wydarzeń plenerowych.

Plan zakłada, iż pierwsza faza robót zakończy się w marcu przyszłego roku. Obejmuje ona m.in. prace przy konstrukcji dachu oraz przygotowanie zewnętrznej części obiektu. Mamy pełną dokumentację, uzgodnienia z konserwatorem. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia prac – dodaje Jerzy Pietrucha. – W jednej z części dworku powstanie przestrzeń ekspozycyjna, która pozwoli już teraz udostępniać dziedzictwo historyczne zwiedzającym.

Program ŁARR „Pożyczka na rozwój kultury i turystyki”, w ramach którego udzielona została pożyczka, jest skierowany do przedsiębiorstw, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i samorządów, wspierając projekty przyczyniające się do wzrostu atrakcyjności regionu łódzkiego. Oprocentowanie kredytów wynosi 2 proc. w skali roku, a spłata może być rozłożona choćby na 12 lat. Maksymalna wysokość pożyczki wynosi 5 mln zł i właśnie tyle wzięła Grupa Pietrucha.

Naszym celem jest wspieranie projektów, które realnie wzmacniają potencjał kulturowy i turystyczny regionu. Renowacja dworku w Jasionnej to przykład przemyślanej inwestycji, która nie tylko chroni dziedzictwo, ale też integruje mieszkańców wokół wspólnych wartości – podkreśla Andrzej Peraj, prezes zarządu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. W podpisaniu umowy pożyczkowej towarzyszył mu wiceprezes ŁARR Michał Pabich.

Idź do oryginalnego materiału