Zaczęły się wypłaty renty wdowiej. Kiedy ZUS przeleje pieniądze na konta emerytów?

16 godzin temu
Zdjęcie: ZUS rozpoczął wypłacanie renty wdowiej, poinformowąl tez o stałych terminach wypłacania świadczenia od sierpnia | foto arch. portalu


Renta wdowia wypłacana przez ZUS trafiła dotąd na konta 86 tysięcy osób, które otrzymały w sumie prawie 317 milionów złotych. Z tego ponad 30 milionów złotych to suma wynikająca ze zwiększenia wypłat w związku z prawem do części świadczenia po zmarłym małżonku. Wnioski o wypłatę renty wdowiej złożyło w ZUS 978 tysięcy osób.

Od sierpnia stałe terminy wypłaty renty wdowiej

Z deklaracji ZUS wynika, iż od sierpnia 2025 roku renta wdowia wypłacana będzie w stałych terminach: 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Większość wniosków obsługuje ZUS, ale część rozpatrują także inne instytucje:

  • KRUS,
  • Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA,
  • Biura Emerytalne Służby Więziennej,
  • Wojsko Polskie.

https://gostynska.pl/wiadomosci/kiedy-rozpocznie-sie-rozbudowa-zakladu-opiekunczo-leczniczego-w-gostyniu/ZaxByd2R82g4DfTIsTWD

Kiedy i jak złożyć wniosek o rentę wdowią?

Chcąc otrzymać rentę wdowią trzeba złożyć wniosek, gdyż świadczenie nie jest przyznawane automatycznie. ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków 1 stycznia 2025 r. Prawo do renty wdowiej jest przyznane od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek - ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. Co ważne, jeżeli wniosek zostanie złożony do 31 lipca 2025 r., świadczenie zostanie naliczone z wyrównaniem od 1 lipca.

Kto i na jakich zasadach może otrzymać rentę wdowią?

Renta wdowia to nowa forma finansowego wsparcia dla osób, które straciły małżonka i jednocześnie mają prawo do własnej emerytury lub renty oraz renty rodzinnej po zmarłym partnerze.

https://gostynska.pl/praca/tomasz-biernacki-najbogatszym-polakiem-2025-na-ile-szacowany-jest-majatek-tworcy-dino/g2YiNz8rV0gCAArOQP7w

Dzięki wprowadzeniu renty wdowiej, wdowy i wdowcy mogą łączyć część świadczenia po zmarłym małżonku z własną emeryturą lub pobierać pełną rentę rodzinną oraz część swojej emerytury. Jednakże suma pobieranych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności minimalnej emerytury, która w tej chwili wynosi 5 636,73 zł.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać rentę wdowią?

Prawo do renty wdowiej mają osoby, które:

  • osiągnęły wiek emerytalny - kobieta co najmniej 60 lat, mężczyzna 65 lat,
  • pozostawały w związku małżeńskim aż do śmierci małżonka,
  • mają prawo do renty rodzinnej - kobieta może je nabyć nie wcześniej niż po ukończeniu 55 lat, a mężczyzna - 60 lat
  • nie zawarły ponownego związku małżeńskiego.
https://gostynska.pl/praca/urzednicy-beda-zarabiac-wiecej-ile-wyniosa-podwyzki-dla-pracownikow-urzedow-gmin-i-powiatow/BVJxVBzCXT9cZc5KZYw0

Renta wdowia nie zostanie przyznana, jeżeli którykolwiek z powyższych warunków nie zostanie spełniony lub jeżeli wnioskodawca przekroczy limit dochodu. W przypadku odmowy ze strony ZUS, przysługuje prawo odwołania, które należy złożyć do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem ZUS w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji.

Jak i gdzie sprawdzić wysokość renty wdowiej?

Chcąc ułatwić emerytom starania o rentę wdowią, ZUS przygotował ankietę oraz kalkulator online, które pomogą sprawdzić czy danej osobie przysługuje świadczenie i w jakiej wysokości. Trzeba wejść na stronę www.zus.pl, odpowiedzieć na kilka pytań i uzyskać szacunkową kwotę renty wdowiej.

Idź do oryginalnego materiału