Tunel aerodynamiczny, obrotowy stolik i „człowiek układanka” to tylko kilka z osiemnastu eksponatów, które już znalazły swoje miejsce w Strefie Odkrywania Wyobraźni i Aktywności w Końskich. To niezwykłe miejsce zostanie otwarte 20 października.
Po centrum nauki w Końskich oprowadzać będzie troje pracowników Koneckiego Centrum Kultury. Zostali przeszkoleni przez Karinę Majak z Centrum Nauki Kopernik.
Jak mówi animatorka, ekspozycja składa się z dwóch części: stałej interaktywnej ekspozycji, na którą składa się 18 urządzeń oraz majsterni, gdzie dzieci same konstruują urządzenia i rozwiązują zagadki.
Jednym z eksponatów stałej wystawy jest obrotowy stolik, za pomocą którego młodzi ludzie poznają zasady działania siły odśrodkowej. Jest też coś dla przyszłych lekarzy.
– Mamy eksponat, który nazywa się „Człowiek układanka”. To manekin człowieka z otwartą klatką piersiową i czaszką, w której możemy umieścić organy wewnętrzne jak puzzle. Poznajemy lokalizację poszczególnych części ciała, a i możemy się dowiedzieć czegoś zaskakującego o swoim ciele, czyli np. ile metrów ma jelito – wyjaśnia.
Inny eksponat uczy zasad optyki i tego w jaki sposób mieszają się barwy światła dzięki kolorowym cieniom i pokrętłom do regulowania mocy światła czerwonego, niebieskiego i zielonego.
Z kolei w majsterni uwagę zwiedzających zwróci tunel aerodynamiczny. Jak mówi Karina Majak w czterometrowej tubie wytwarzany jest silny strumień powietrza.
– Można w tunelu sprawdzić jak zachowa się wcześniej przygotowana samodzielnie przez zwiedzającego konstrukcja. Ludzie budują różne rzeczy od samolotów, ptaków przez rakiety po elementy abstrakcyjne. Umieszczając je w tubie widzimy jak powoli się wznoszą lub wyskakują do góry, a czasem zostają w tubie – dodaje.
Dla miłośników filmów, przygotowano małego drewnianego manekina i stolik do robienia zdjęć, za pomocą którego można zaanimować film poklatkowy i zaobserwować ruch zabawki w krótkim filmiku.
SOWA znajduje się przy Urzędzie Miasta i Gminy w dawnej Stolarni. Lokalizacja ta jest tymczasowa, po remoncie muzeum zagłębia staropolskiego zostanie przeniesiona do Sielpi.
Podobne centra w naszym województwie znajdują się w Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Staszowie.