Na Pradze ruszyła pierwsza szkółka gry w palanta, za którym stoi najlepszy klub sportowy w Polsce, Legia Warszawa. Zajęcie realizowane są w szkole przy ul. Kowieńskiej. Ruszyły zapisy.
– To pierwszy taki projekt w Polsce, w którym Legia Warszawa, symbol nowoczesnego sportu, łączy siły z tradycją. Wspólnie stworzyliśmy przestrzeń, gdzie przeszłość i teraźniejszość spotykają się, by zainspirować kolejne pokolenia. Dzięki Legia Pal Schools Twoje dziecko może stać się częścią tej wyjątkowej historii – przekonuje Łukasz Szymborski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Palantowego.
Na czym polega gra w palanta?
Palant to sport prosty w zasadach, ale jednocześnie dynamiczny i wymagający refleksu. Nie potrzebujemy drogiego sprzętu ani wyspecjalizowanej infrastruktury – wystarczą piłka, kij i kilka chętnych osób. To gra, która uczy pracy zespołowej, rozwija koordynację i sprawność fizyczną, a także dostarcza ogromnej frajdy.
– Dzięki Legia Pal Schools, dzieci będą mogły nauczyć się tej gry w profesjonalnych warunkach. Treningi będą prowadzone przez certyfikowanych trenerów, którzy przekażą najmłodszym zarówno zasady, jak i ducha tej tradycyjnej gry – mówi prezes Szymborski.
Skąd nazwa palant?
Gra w palanta ma korzenie sięgające XV wieku. W XVI wieku powstała nazwa „pallante” czyli grający piłką – z modnego wtedy za sprawą Bony Sforzy języka włoskiego. W okresie międzywojennym palant był jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce, a jego znaczenie podkreślały takie postacie jak Janusz Kusociński, złoty medalista olimpijski, który wspominał o swojej miłości do palanta w autobiografii „Od palanta do olimpiady”.
Warto wiedzieć, iż zawodników, którzy grają w palanta nazywa się palancistami (źródło: PWN/Słowotwórstwo)
Palant to gra polskich emigrantów
Norman Davies w swojej książce „Boże Igrzysko” postawił tezę, iż to właśnie palant mógł być przodkiem amerykańskiego baseballu, przywiezionym do Ameryki przez polskich emigrantów już w XVII wieku. Przez dekady gra jednoczyła pokolenia, dostarczając mnóstwa zabawy i rozwijając sportowe umiejętności. Dziś ta zapomniana tradycja znów zyskuje na popularności.
Szkoła palanta na Pradze
– Dzięki nowoczesnym metodom nauczania, które łączą tradycję z profesjonalizmem, młodzi zawodnicy mogą rozwijać swoje umiejętności w najlepszych warunkach na Pradze-Północ – tłumaczy Łukasz Szymborski.
Zajęcia realizowane są w Szkole Podstawowej nr 127 przy ul. Kowieńskiej 12/20 w Warszawie na Pradze-Północ w każdy poniedziałek, w godz. 16:30-17:45. Zajęcia są przewidziane dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat.
Rejestracja jest otwarta – wystarczy odwiedzić stronę
panel.schools.legia.com. Liczba miejsc jest ograniczona, więc warto się
pospieszyć.
Jutro Legia gra z Widzewem. Ponad 20 lat temu zadebiutowała flaga kibiców z Pragi