Zakład Aktywności Zawodowej w Wierzchosławicach prawie gotowy. Czy jednak uda się go otworzyć wcześniej?

4 dni temu
Zdjęcie: Zakład Aktywności Zawodowej


Do końca lipca ma zostać całkowicie ukończona budowa Zakładu Aktywności Zawodowej w Wierzchosławicach-Dwudniakach. Aktualnie realizowane są ostatnie prace wykończeniowe, umeblowanie oraz instalacja niezbędnych sprzętów.

Jak mówił w programie Słowo za Słowo Tomasz Stelmach z zarządu powiatu tarnowskiego, w najbliższych kilkunastu dniach obiekt będzie w pełni kompletny i gotowy do użytku.

– Jesteśmy już bardzo blisko finału. realizowane są roboty wykończeniowe jeżeli chodzi o budownictwo na tym obiekcie. Kończymy też porządkowanie terenu, ogrodzenie obiektu. Zostały podpisane już umowy na wodę, media, gaz. Zostały też podpięte łącza internetowe. Jest założony monitoring, bo zaczynamy też już doposażać urządzenia – zjeżdżają pralnice i inne wartościowe przedmioty, dlatego musimy mieć pełny monitoring tego obiektu. Odebraliśmy też trzy samochody, które będą transportować osoby pracujące w tych trzech pracowniach.

Placówka już zakończyła nabór pracowników. Z około 150 chętnych osób z niepełnosprawnościami zrekrutowano 40, które otrzymają w ZAZ-ie pracę. przez cały czas jednak trwa rekrutacja na stanowiska instruktorów, którzy będą prowadzić pracownie, a także opiekować się pracownikami.

Starostwo prowadzi rozmowy z potencjalnymi firmami, dla których ZAZ miałby świadczyć usługi. W najbliższych tygodniach będzie już możliwe podpisywanie pierwszych umów.

– Poszukujemy już kontrahentów, którzy będą mieli z nami umowy np. na pralnię czy wszystkie krawieckie rzeczy, które będziemy mogli produkować, jak pościel. Będziemy się także starali wykonywać okolicznościową odzież dla dzieci, np. na Komunię Świętą. To będziemy robić sitodrukiem i innymi haftami elektronicznymi, a następnie sprzedawać. Myślimy, iż będziemy atrakcyjnym podmiotem, również od strony biznesowej. Prowadzone są rozmowy z placówkami ochrony zdrowia, DPS-ami, placówkami turystycznymi, tak iż jesteśmy na dobrym etapie. Myślę, iż nowy dyrektor będzie się musiał z tymi wyzwaniami zmierzyć i tych kontrahentów jeszcze więcej pozyskać, wtedy to wszystko się będzie bilansowało budżetowo i będzie to sukces naszego samorządu

– dodaje Tomasz Stelmach.

Ukończenie budowy oraz przeprowadzenie odbiorów do końca miesiąca nie spowoduje jednak, iż od razu wierzchosławicki ZAZ ruszy pełną parą. Jak już informowaliśmy w czerwcu, starostwo postanowiło o około miesiąc opóźnić oficjalne otwarcie obiektu. Zgodnie z planami nastąpi to na początku października.

Przypomnijmy, w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Wierzchosławicach-Dwudniakach będą prowadzone trzy rodzaje aktywności: pralnia połączona z krawiectwem, niszczenie dokumentów, jak również prace ogrodowo-porządkowe. Celem jednostki będzie aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Przyszli pracownicy będą mogli liczyć na płacę minimalną przy jednoczesnym zachowaniu świadczeń i rent, które już pobierają. Dodatkowo będą mieli możliwość zakupu leków i sprzętu rehabilitacyjnego z funduszu aktywności zawodowej. W trakcie pracy jedną godzinę będą poświęcać na rehabilitację.

Samorząd będzie także oferował niepełnosprawnym pracownikom dojazd do Zakładu Aktywności Zawodowej. Ponadto w ośrodku będzie możliwość zamieszkania dla kilku pracowników, którzy będą mieli trudną sytuację mieszkaniowo-logistyczną.

Idź do oryginalnego materiału