Zakładasz własną firmę? ZUS oferuje wsparcie na dla rozpoczynających działalności

14 godzin temu

Ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS plus” oraz wakacje składkowe to propozycje wsparcia skierowane do małych przedsiębiorców. Dzięki tym rozwiązaniom można obniżyć wysokość składek lub choćby ich nie opłacać. Warto jednak pamiętać, iż pociąga to za sobą określone konsekwencje.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością poniesienia wydatków finansowych oraz obciążeniami związanymi z opłatami składek i podatków. Dlatego osoby startujące z biznesem mogą już na samym początku skorzystać z ulg oferowanych przez ZUS, które pozwalają na obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne, a w niektórych przypadkach choćby ich nie płacenie. Warto jednak pamiętać, iż niższe składki na ubezpieczenia społeczne oznaczają w przyszłości niższe świadczenia. Brak składek – to brak świadczeń. Ulgi proponowane przez ZUS nie są obowiązkowe, a decyzja o ich wykorzystaniu należy do nowego przedsiębiorcy – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

Ulga na start – to 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne
Osoby, które po raz pierwszy zakładają działalność gospodarczą lub ponownie ją otwierają, mogą skorzystać z tzw. ulgi na start, pod warunkiem, iż od ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności minęło co najmniej 60 miesięcy. Istotnym warunkiem jest również to, iż przedsiębiorca w ramach nowej działalności gospodarczej nie może wykonywać działań na rzecz byłego pracodawcy w takim zakresie, w jakim robił to jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku.
Korzystając z ulgi na start, przedsiębiorca przez 6 miesięcy kalendarzowych od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, iż w przypadku choroby lub wypadku w pracy w tym okresie, nie będzie mógł skorzystać z przysługujących mu świadczeń. Czas korzystania z ulgi na start nie będzie również uwzględniany przy ustaleniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz jej wysokości, a składki na konto emerytalne nie będą odprowadzane.
Osoby korzystające z ulgi na start są jednak obowiązkowo objęte ubezpieczeniem zdrowotnym i muszą opłacać z tego tytułu składkę.

Preferencyjne składki – maksymalnie przez 2 lata
Po upływie 6 miesięcy korzystania z „ulgi na start” lub w przypadku wcześniejszej rezygnacji z niej, przedsiębiorca może przez następne 24 miesiące opłacania tzw. składki preferencyjne. Ich wysokość obliczana jest na podstawie zadeklarowanej kwoty, która nie może być niższa niż 30 % minimalnego wynagrodzenia. To właśnie od tej kwoty będą w przyszłości obliczane takie świadczenia jak zasiłek chorobowy, macierzyński czy opiekuńczy. Należy jednak pamiętać, iż okres korzystania z preferencyjnych składek będzie zaliczany jedynie częściowo do stażu emerytalnego, co w przyszłości może umożliwić uzyskanie emerytury w gwarantowanej wysokości. Dwa lata opłacania preferencyjnych składek, obliczanych od 30 % minimalnego wynagrodzenia, zostaną uwzględnione przy emeryturze jako nieco ponad 7 miesięcy okresów składkowych, zamiast pełnych 24 miesięcy.

Mały ZUS plus – maksymalnie przez 3 lata
Mały ZUS plus to kolejna ulga, która pozwala przedsiębiorcom na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Wysokość składek ustalana jest na podstawie dochodu z działalności gospodarczej osiągniętego w poprzednim roku. Z małego ZUS-u plus można skorzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. – Aby skorzystać z tej ulgi, przedsiębiorca musi być wpisany do rejestru CEIDG lub być wspólnikiem spółki cywilnej, a jego przychód z działalności w poprzednim roku kalendarzowym nie może przekroczyć 120 tys. zł. W przypadku, gdy działalność była prowadzona krócej, limit przychodu oblicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Dodatkowo konieczne jest, aby działalność była prowadzona przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku – podkreśla rzeczniczka.

Zgłoszenie do małego ZUS-u plus musi nastąpić w ściśle określonym terminie. Spóźnienie uniemożliwi przedsiębiorcy skorzystanie z ulgi, w danym roku. – Niższe składki na ubezpieczenia społeczne realnie obniżają koszty prowadzenia firmy, jednak warto pamiętać, iż wiążą się z tym również niższe świadczenia w przypadku choroby, macierzyństwa, opieki nad chorym członkiem rodziny, a także niższa renta czy emerytura. Warto to wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji – dodaje Katarzyna Krupicka.

Wakacje składkowe – składki za przedsiębiorcę opłacane z budżetu państwa
Wakacje składkowe to całkiem nowa forma wsparcia dla przedsiębiorców. Polega na zwolnieniu z opłacania składek przez jeden miesiąc w roku na własne obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, a także na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Niewpłacone składki przedsiębiorcy na własne ubezpieczenia są finansowane z budżetu państwa. Obliczane są od najniższej obowiązującej minimalnej podstawy wymiaru, a ulga ta stanowi pomoc de minimis. Z tej zniżki można skorzystać choćby w przypadku preferencyjnych składek czy małego ZUS-u plus.
Warto jednak pamiętać, iż wakacje składkowe nie obejmują składki zdrowotnej ani składek należnych za pracowników. Należy je opłacić również za ten miesiąc, w którym przedsiębiorca jest zwolniony z własnych składek na ubezpieczenia społeczne.

źródło: ZUS województwa podlaskiego

Idź do oryginalnego materiału