
Rekrutacja do przedszkoli w Dąbrowie Górniczej zaskakuje! Mniej chętnych niż miejsc!
- Dąbrowa Górnicza stawia na przedszkola. Jak wygląda sytuacja?
- Co dalej z dąbrowskimi przedszkolami? Zmiany i plany
Dąbrowa Górnicza stawia na przedszkola. Jak wygląda sytuacja?
10 marca zakończył się pierwszy etap rekrutacji do dąbrowskich przedszkoli na rok szkolny 2025/2026. W tym roku przygotowano aż 905 miejsc w 27 placówkach, jednak liczba złożonych wniosków wyniosła jedynie 579. To znaczący spadek w porównaniu do lat ubiegłych, kiedy to rodzice walczyli o miejsca dla swoich pociech.
Demografia w regionie nie jest łaskawa – malejąca liczba mieszkańców wpływa na zapotrzebowanie na opiekę przedszkolną. W związku z tym, władze miasta zdecydowały się na nieprzeprowadzenie naboru do Przedszkola nr 12 w Gołonogu oraz Przedszkola nr 17 w Strzemieszycach, co jest efektem mniejszego zainteresowania tymi placówkami w ostatnich latach.
Co dalej z dąbrowskimi przedszkolami? Zmiany i plany
Marek Węgrzynowicz, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej odpowiedzialny za oświatę, podkreśla, iż analiza danych z rekrutacji trwa. „Obecnie czekamy na potwierdzenia ze strony rodziców i na podstawie tych informacji będziemy podejmować dalsze decyzje” – mówi Węgrzynowicz. Choć sytuacja jest trudna, zapewnia, iż nie ma planów likwidacji żadnego przedszkola. W przypadku ewentualnych zmian lokalizacji placówek, Rada Miejska musi podjąć odpowiednie uchwały, a te nie były jeszcze przygotowane.
Miasto nie zamierza rezygnować z inwestycji w edukację najmłodszych. „Priorytetem dla nas jest zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków do rozwoju, zabawy i spędzania czasu” – dodaje wiceprezydent. W Dąbrowie Górniczej realizowany jest program modernizacji przedszkoli, który obejmuje 10 placówek i ma wartość 73,6 mln zł, z czego część pochodzi z unijnej dotacji.
Warto zaznaczyć, iż nowoczesne i kolorowe elewacje oraz gruntownie przebudowane wnętrza przedszkoli przyciągają uwagę. Dzięki tym zmianom stare budynki odzyskują swój blask i stają się przyjaznymi miejscami dla dzieci.
W obliczu zmieniającej się demografii Dąbrowa Górnicza stara się dostosować do nowych realiów, a prognozy wskazują na dalszy spadek liczby mieszkańców w Polsce. Czas pokaże, jak miasto poradzi sobie z wyzwaniami przyszłości i jakie decyzje zostaną podjęte w kontekście edukacji najmłodszych.
Na podstawie: UM Dąbrowa Górnicza