Zakrzepica może powodować zator płucny. Na co zwrócić uwagę?

brzozow24.pl 5 dni temu

Zakrzepica to naprawdę poważne schorzenie, które może prowadzić do groźnych powikłań. Jednym z jej następstw może być chociażby zator płucny. Pomimo iż bardzo często przebiega bezobjawowo, to jej konsekwencje bywają zagrażające życiu. Dlatego tak istotne jest, aby zwracać uwagę na niepokojące symptomy i w razie potrzeby jak najszybciej skonsultować się z dobrym lekarzem.

Zakrzepica to naprawdę poważne schorzenie, które może prowadzić do groźnych powikłań. Jednym z jej następstw może być chociażby zator płucny. Pomimo iż bardzo często przebiega bezobjawowo, to jej konsekwencje bywają zagrażające życiu. Dlatego tak istotne jest, aby zwracać uwagę na niepokojące symptomy i w razie potrzeby jak najszybciej skonsultować się z dobrym lekarzem.

Czym jest zakrzepica i dlaczego jest groźna?

Zakrzepica to dość popularny termin. W praktyce polega ona na powstawaniu skrzepów krwi w naczyniach żylnych, najczęściej w żyłach głębokich nóg. Skrzepy te mogą ograniczać przepływ krwi, prowadząc jednocześnie do bólu, obrzęku i mocnego zaczerwienienia kończyny. Problem staje się szczególnie niebezpieczny, kiedy to zakrzep oderwie się i przemieści do płuc, powodując zator płucny. Takie sytuacje niestety zdarzają się względnie często. Zator płucny to stan, w którym skrzep blokuje przepływ krwi w tętnicach płucnych. Może to prowadzić do niedotlenienia organizmu i poważnych komplikacji. Zator czasami powoduje uszkodzenie serca, a choćby nagłe zatrzymanie krążenia. Dlatego wczesne rozpoznanie i leczenie zakrzepicy jest absolutnie najważniejsze dla uniknięcia takich sytuacji. W przeciwnym razie można narazić swoje zdrowie na szwank.

Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Zakrzepica może rozwijać się relatywnie powoli i dawać subtelne objawy, które bardzo łatwo przeoczyć. Charakterystycznym sygnałem jest z pewnością ból lub dyskomfort w jednej nodze, nierzadko zlokalizowany w łydce, który nasila się podczas chodzenia. Obrzęk nogi, zwłaszcza jeżeli dotyczy wyłącznie jednej strony, również powinien wzbudzić niepokój. Inne możliwe objawy to uczucie ciepła w kończynie i widoczne poszerzenie żył. Objawy mogą się jednak różnić w zależności od przypadku zakrzepicy, dlatego każdy niepokojący symptom należy omówić z lekarzem. W przypadku zatoru płucnego objawy są o wiele bardziej nagłe i poważne, dlatego nie sposób ich ominąć. W takiej sytuacji może pojawić się duszność, ból w klatce piersiowej, przyspieszone tętno oraz mocny kaszel, czasem z krwiopluciem. W takich sytuacjach trzeba natychmiast wezwać pomoc medyczną, ponieważ zator płucny wymaga pilnej interwencji. W przeciwnym razie zator może choćby stanowić zagrożenie dla ludzkiego życia.

W jaki sposób można zapobiegać zakrzepicy?

Kluczowym aspektem w kontekście profilaktyki jest z pewnością utrzymanie aktywności fizycznej i unikanie długotrwałego siedzenia, zwłaszcza w podróży czy w pracy. Regularne ruchy nóg, choćby w trakcie siedzenia, mogą pomóc w poprawie krążenia, dlatego są niebywale istotne. Warto również zadbać o odpowiednią dietę, utrzymywać prawidłową masę ciała i unikać używek, które zwiększają ryzyko zakrzepów. Zdrowy tryb życia sprawi, iż ryzyko wystąpienia zakrzepicy zostanie zniwelowane do absolutnego minimum. Osoby z podwyższonym ryzykiem, którymi są zwłaszcza ludzie po operacjach chirurgicznych, w trakcie ciąży lub z chorobami przewlekłymi, powinny stosować się do zaleceń lekarza, który może polecić noszenie pończoch uciskowych lub stosowanie specjalnych leków przeciwzakrzepowych.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Każdy objaw, który sugeruje zakrzepicę lub zator płucny, powinien być powodem do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. choćby jeżeli dolegliwości wydają się względnie łagodne, to lepiej dmuchać na zimne i wykluczyć poważne problemy zdrowotne. Wczesne rozpoznanie i leczenie mogą zapobiec groźnym powikłaniom oraz uratować życie. Choć sama zakrzepica nie jest tak groźna jak zator płucny, to i tak pod żadnym pozorem nie wolno jej bagatelizować i na pewno należy ją leczyć. Zakrzepica to choroba, której pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć, gdyż nieleczona przynosi mnóstwo reperkusji. Dbanie o zdrowie, profilaktyka i czujność wobec niepokojących objawów to najlepszy patent na uniknięcie poważnych konsekwencji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Pamiętaj o tym, iż zdrowie zawsze powinno być na pierwszym miejscu, dlatego nie bój się skorzystać z pomocy, jeżeli czujesz taką potrzebę.

Artykuł sponsorowany

Materiały nadesłane

Idź do oryginalnego materiału